Questing to przygoda…

Bałtów druga stolicą Polski? sobota | 04 Czerwiec 2011

Podróż śladami niemieckiego żołnierza, odkrywanie historii Księżnej Druckiej-Lubeckiej, czy też opowieść o podziemnej rzece z Doliny Muminków to tylko niektóre z pomysłów na questy, które jesienią pojawią się w gminie Bałtów. Dzięki temu stanie się ona prawdziwą, polską stolicą questingu, czyli nowatorskiej metody odkrywania dziedzictwa miejsc.Trwający od zeszłego roku największy projekt questingu w Polsce pn. „Bałtów – polską stolicą questingu” wszedł właśnie w drugi i ostatni etap. Wolontariusze oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych, którzy przystąpili do projektu, przedstawili z końcem maja swoje pomysły i propozycje questów. Wybrane projekty zostaną dopracowane i oddane do użytku w formie gotowych ścieżek edukacyjnych już na jesieni.

W skład komisji konkursowej oceniającej przygotowane pomysły weszli Jarosław Kuba, dyrektor Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów BAŁT, Łukasz Wilczyński, trener questingu z agencji Planet PR, Zdzisław Kałamaga, Starosta Ostrowiecki oraz Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Jak przyznaje Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego, wszystkie propozycje przedstawione na spotkaniu były ciekawe i zasługują na docenienie. Dlatego zdecydowaliśmy wspólnie o wyróżnieniu dziesięciu najlepszych propozycji, zaś finalnie o dopracowaniu wszystkich dwudziestu questów. Wierzę, że staną się jedną ze sztandarowych atrakcji turystycznych gminy Bałtów, ale i samego województwa Świętokrzyskiego – dodaje.

Wśród wyróżnionych projektów questów znalazły się ścieżki edukacyjne mające na celu odkrywanie różnych walorów pracy w gospodarstwie rolnym, wykorzystania wielu rodzajów drzew w życiu człowieka, przeznaczenia poszczególnych ziół w medycynie ludowej oraz w kuchni, poznaniu życia Księżnej Druckiej-Lubeckiej, przekazaniu opowieści o podziemnej rzece Wolance z perspektywy bohaterów książek o Dolinie Muminków, czy też przybliżające rutynowe zadania stacjonujących w gminie Bałtów wojsk niemieckich podczas drugiej wojny światowej.

W porównaniu do stanu sprzed początku projektu da się zauważyć niesamowity wzrost wiedzy o regionie oraz zaangażowania do jej zdobywania przez uczestników projektu. Otrzymując ciekawe narzędzie w postaci questingu byli w stanie odkryć na nowo swoje dziedzictwo i przywrócić do życia zapomniane postacie, wartościowe miejsca czy legendy – dodaje Łukasz Wilczyński z Planet PR, który pracował z wolontariuszami i właścicielami gospodarstw od samego początku projektu. Warto poznać tych młodych ludzi, których pasja do odkrywania własnego regionu może być naprawdę zaraźliwa. Więcej o nich można przeczytać na stronie baltow.questing.pl – dodaje.

Projekt „Bałtów – polską stolicą QUESTINGU” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010.

Kontakt

Nasi trenerzy

 • Edyta Lenart - Wojna
 • Anna Watza
 • Łukasz Wilczyński

Formularz kontaktowy

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy informacji na temat:

 • możliwości tworzenia questów (zasady, szkolenia (metoda warsztatowa lub ekspercka), certyfikacja, rekomendacja),
 • aspektów edukacyjnych, promocyjnych i integrujących społeczność lokalną za pomocą ścieżek questingowych,
 • promocji regionów metodą questingu,
 • prowadzeniu kampanii promocyjnych (w tym BEZPŁATNA promocja dotycząca umieszczenia questów w największej bazie questów w Polsce – www.questing.pl, aktualności + wyróżnione questy, Facebook oraz Instagram – Questing wyprawa po skarb – wiodące social media w kraju dotyczące questów);
 • Przygotowaniu projektów graficznych oraz druk questów,
 • Zamieszczeniu questów w ogólnopolskiej aplikacji mobilnej Questing,
 • Aktualizacji wcześniej stworzonych questów,
 • Organizacji questingowych wizyt studyjnych,
 • Organizacji konferencji, seminariów, eventów (między innymi: Festiwale Questingu, Pikniki Questowe, Inauguracje Questów)
 • Współpracy z nami.
 • Nie lubisz pisać? Zadzwoń! Fundacja Questingu – 500 638 679

 

Wszelkie prawa do strony www. questing.pl należą do Fundacji Questingu z siedzibą w Bałtowie

 

 
Top