Drugi etap Akademii Questingu za nami

W listopadzie zamknęliśmy drugi etap Obywatelskiej Akademii Questingu. W trakcie tegorocznych działań wraz z grupą sześciu ogólnopolskich ekspertów questingu wyłoniliśmy 32 uczestników, przeprowadziliśmy cztery dwudniowe szkolenia oraz wspólnie stworzyliśmy 11 unikatowych ścieżek.

Kiedy ponad rok temu postawiliśmy przed sobą (w ramach działalności Fundacji Questingu) wyzwanie organizacji Obywatelskiej Akademii Questingu, podzieliliśmy program na trzy uzupełniające się moduły realizowane w okresie od 2014 do 2016 r. W ciągu drugiego roku zorganizowaliśmy cztery spotkania, w których uczestniczyło 32 przyszłych trenerów oraz 6 wolnych słuchaczy.

Każde z czterech spotkań poświęcone było osobnemu zagadnieniu, które kompleksowo uzupełniało wiedzę przyszłych trenerów. Podczas pierwszego szkolenia uczestnicy poznali historię, rozwój i adaptację Questingu w Polsce oraz otrzymali do wykonania zadanie praktyczne – przejście wybranymi ścieżkami questingowymi.

Przed spotkaniem w Krakowie opracowaliśmy dla uczestników trzy trasy, które w całkowicie nowatorski sposób prowadziły przez Podgórze, Kazimierz i Stare Miasto. Wykorzystaliśmy przy tym najnowsze metody tworzenia questów wzbogacone o elementy grywalizacji, nowe technologie, złożone zagadki wynikające i łączenie tras metodą szufladkową, co przełożyło się na duże zainteresowanie uczestników. Podczas szkoleń wspólnie z uczestnikami pracowaliśmy także nad ich warsztatem praktycznym. Naszym celem było przygotowanie przyszłych trenerów do tworzenia we własnym zakresie ścieżek, w których zastosowane zostaną najnowsze rozwiązania. – Było to dla nas coś całkowicie innego, nowego i świeżego. Znałam Questing wcześniej, nigdy jednak nie przyszło mi do głowy, by w taki sposób wykorzystać nowe technologie i detale otaczającej nas przestrzeni. Zdecydowanie była to wartościowa dawka inspiracji – mówi Paulina Stojek, uczestniczka szkoleń.

Podczas listopadowego zjazdu w Bałtowie przyszli trenerzy porównywali swoje questy z początku przygody z Akademią Questingu, z tymi, które tworzyli na przedostatnim szkoleniu w Krakowie. Dodatkowo przez dwa dni przekazywaliśmy uczestnikom wiedzę z zakresu kompetencji trenerskich i metod prowadzenia szkoleń, które z całą pewnością bardzo przydadzą im się do dobrego wykonania przyszłorocznego zadania, czyli przeprowadzenia szkolenia w swoim województwie.

Nasze wspólne działania (obecnych i przyszłych trenerów) w czasie czterech spotkań zaowocowały aż jedenastoma nowymi ścieżkami questingowymi, z których siedem oprowadza po głównych krakowskich dzielnicach, a cztery pozostałe uzupełnią trasy w Bałtowie. – Głównym założeniem Akademii jest przeszkolenie trenerów, którzy będą dalej promować questing w Polsce. Zależy nam również na tym, by stworzyć świetnie działający zespół, dlatego bardzo ważnym elementem szkoleń były zadania integracyjne. Akademia z założenia jest przecież podmiotem, który przekazując wiedzę, równocześnie staje się miejscem współpracy, wymiany doświadczeń i zawierania przyjaźni – podsumowuje Łukasz Wilczyński, Prezes Fundacji Questingu.

W ramach Obywatelskiej Akademii Questingu będziemy organizować szkolenia jeszcze przez rok. Po tym, stworzona grupa profesjonalnych trenerów oprócz posiadania wiedzy z zakresu questingu będzie przygotowana do animowania środowisk lokalnych, pobudzania ich aktywności oraz diagnozy lokalnego dziedzictwa. Na zakończenie projektu, w listopadzie 2016 roku, planujemy organizację ogólnokrajowej konferencji podsumowującej projekt oraz relacjonującej stan rozwoju questingu w Polsce, na którą już teraz zapraszamy wszystkich sympatyków tej idei.

 

Drugi_etap_Akademii_questingu_za_nami_jpg

BELKA_FUNDACJA&FIO(1)

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!