Gębą stąd, czyli literacka wyprawa po świętokrzyskim.

Październik – miesiąc literatury, to najlepszy moment, aby wybrać się na wycieczkę nowymi ścieżkami questingowymi, których bohaterami są powieściopisarz, dramaturg i eseista oraz pierwsza polska poetka. Zatem ruszamy!

 

Questowicze mają do pokonania łącznie ok. 120 km – w drogę można wyruszyć na rowerze („Gębą stąd-1” i „Gębą stąd-2), samochodem („Emancypantka wśród sarmatów – opowieść o pierwszej polskiej poetce” lub… kajakiem („Historie, które pamięta rzeka Kamienna”).


Gębą stąd – 1 i 2

Pierwsza ścieżka literacka „Gębą stąd-1”, rozpoczyna się przy zabytkowym młynie na rzece Kamiennej i wiedzie przez trzy gminy: Bałtów (powiat ostrowiecki), Sienno (powiat lipski) oraz Tarłów (powiat opatowski). Pokonując na rowerze kolejne kilometry możemy podziwiać tutejsze krajobrazy oraz liczne pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, odkrywając jednocześnie ślady urodzonego 4 sierpnia 1904 w Małoszycach pod Opatowem polskiego powieściopisarza, dramaturga i eseisty.

 

Z wykształcenia prawnik, po udanym debiucie opowiadań pt. „Pamiętnik z okresu dojrzewania” (1933) poświęcił się jednak wyłącznie literaturze. Cztery lata później opublikowana została jego pierwsza powieść, której tytuł a także nazwisko jej autora, Questowicz będzie mógł odgadnąć rozwiązując kolejne zagadki i rebusy podczas tej wyprawy.

Warto jednak wspomnieć, że bohater i narrator tego questu w swojej twórczości poruszał często wątki dotyczące psychologii i zachowania człowieka uwikłanego w spuściznę kultury, narodowości i religii, przybierającego maski wobec innych ludzi (tytułowe „gęby”) oraz problemu niedojrzałości i młodości, ról klasowych, a także poczucia absurdu.

 

Większość swojego życia spędził na emigracji, najpierw w Argentynie, a potem w Niemczech i we Francji. Jego przedwojenne książki uległy w Polsce zapomnieniu, a za granicą długi czas nie mógł zdobyć uznania. W 1951 roku nawiązał współpracę z paryską „Kulturą”, na której łamach od 1953 roku aż do swojej śmierci publikował „Dzienniki”. W sposób ironiczny, cyniczny i z humorem opowiadał w nich własne losy, podejmował dialog z różnymi nurtami filozoficznymi, z tradycją kultury polskiej i komentował bieżące wydarzenia polityczne. Tworząc równocześnie kolejne utwory, tłumaczone obecnie na wiele języków. Zmarł 25 lipca 1969 roku we francuskim Vence.

 

Jeśli ktoś chciałby poznać jeszcze więcej szczegółów z życia naszego bohatera i jego rodziny, po krótkim odpoczynku, może wyruszyć w dalszą drogę ścieżką „Gębą stąd-2”. Tym razem wyprawa rozpocznie się na parkingu przed kościołem pod wezwaniem Świętej Trójcy w Tarłowie (powiat opatowski).

 

Emancypantka wśród sarmatów – opowieść o pierwszej polskiej poetce

Trzecia nowo utworzona ścieżka, tym razem samochodowa, prowadzi również przez gminy: Bałtów i Tarłów. Wyruszając z parkingu przed kościołem pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie, pokonamy trasę ok. 50 km poznając pierwszą polską poetkę, której życie przeplatało się nierozerwalnie z historią XVII-wiecznej, sarmackiej Polski i panowaniem króla Jana III Sobieskiego. Bohaterka i narratorka tego questu, jest autorką dzieła zatytułowanego „Transakcya albo opisanie życia jednej sieroty przez żałosne treny od tejże samej pisane roku 1685”, na które składała się siedemdziesiąt siedem trenów. To poetycka autobiografia damy, której imię i nazwisko pozwolą nam odkryć rozwiązywane po drodze questingowe zagadki i rebusy.

 

 

 

 

 

Historie, które pamięta rzeka Kamienna 

Czwarty quest, który również niedawno powstał w Bałtowie, wiedzie rzeką Kamienną i można go pokonać… kajakiem. Dolina Kamiennej, ze swoimi wapiennymi skałkami, lasami i niezwykłym ukształtowaniem terenu z pewnością została opisana w niejednym utworze literackim, ale Questowicze będą mogli podziwiać uroki tej trasy w przyszłym roku. Inauguracja questu „Historie, które pamięta rzeka Kamienna” planowana jest na wiosnę 2021.

 

 

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!