Questing to przygoda…

Odkryj na nowo przemysłowe tradycje Ostrowca Świętokrzyskiego. wtorek | 08 Wrzesień 2020

Już od piątku 18 września mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego i turyści będą mogli wyruszyć na poszukiwania dawnych tradycji przemysłowych. Niezwykła podróż, pełna niespodzianek i zagadek, będzie możliwa dzięki nowym questom w przestrzeni miejskiej.

Dzięki swemu położeniu, doskonałym glebom oraz występującym tu surowcom naturalnym, Dolina Kamiennej od wieków odgrywała kluczową rolę w rozwoju regionu. Od najdawniejszych czasów miejscowa ludność zajmowała się wydobyciem rud żelaza, ich przetwarzaniem i handlem. Natomiast wody pracowitej rzeki Kamiennej wykorzystywane były jako źródło energii, napędzającej młyny, tartaki, kuźnice żelaza i huty. Pozostałości zakładów przemysłowych i obiektów związanych z hutnictwem w różnych okresach dziejów miasta zachowały się do dziś. Stworzone w ramach projektu „Hutniczy Ostrowiec” ścieżki questingowe przybliżają ich historię oraz wyjaśniają przeznaczenie i funkcję, jaką kiedyś pełniły.

Inauguracja questów będzie nie tylko doskonałą okazją, by poszerzyć swoją wiedzę na temat Ostrowca Świętokrzyskiego, ale również by spędzić aktywnie popołudnie i dobrze się bawić.

 

Odkryj ze mną Starą Hutę!

W latach 1837-1839 na nadrzecznych błoniach pod Ostrowcem powstał nowoczesny zakład hutniczy  z dwoma wielkimi piecami, który wkrótce stał się jednym z wiodących zakładów przemysłowych w Królestwie Polskim. Kierując się wskazówkami narratora pierwszego questu, bardzo ważnej dla tego regionu postaci, uczestnicy inauguracji odkryją historię i dzieje Starej Huty. A na końcu wędrówki poznają również nazwisko przewodnika tej ścieżki.

 

Historyczny Klimkiewiczów

Kontynuując spacer dotrzemy do osady fabrycznej o której „opowie” uczestnikom wydarzenia sam inż. Antoni Klimkiewicz. Dzięki wędrówce ulicami Ostrowca, mieszkańcy będą mogli odkryć go na nowo, bądź też poznać zupełnie wcześniej nieznane historie mijanych przez siebie wielokrotnie budowli obiektów stanowiących hutnicze symbole miasta.

 

 Hutniczy Ostrowiec – śladami Jerzego Dobrzańskiego

Trzeci z nowo powstałych questów poprowadzi śladami właściciela tutejszych dóbr (od 1808 r.) – Jerzego Dobrzańskiego i pozwoli poznać miejsca związane z jego życiem oraz ostrowieckim hutnictwem.

Na inaugurację ścieżek questingowych „Hutniczy Ostrowiec”, która odbędzie się 18 września o godz. 16:00 można zapisać się dzwoniąc pod numer: 500 638 679. Liczba miejsc ograniczona!

Na stoisku Fundacji Questingu znajdującym się na terenie Ostrowieckiego Browaru Kultury, będzie można otrzymać kartę inauguracyjną oraz pakiet ulotek questowych zawierających wskazówki niezbędne do przemierzenia poszczególnych tras.

Na tych, którzy zdecydują się podjąć wyzwanie i wziąć udział w grywalizacji, czekają ścieżki pełne zagadek, rebusów i interesujących historii. Dla Questowiczów organizatorzy wydarzenia przygotowali nagrody.

Do zobaczenia na questingowych szlakach!

Kontakt

Nasi trenerzy

 • Edyta Lenart - Wojna
 • Anna Watza
 • Łukasz Wilczyński

Formularz kontaktowy

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy informacji na temat:

 • możliwości tworzenia questów (zasady, szkolenia (metoda warsztatowa lub ekspercka), certyfikacja, rekomendacja),
 • aspektów edukacyjnych, promocyjnych i integrujących społeczność lokalną za pomocą ścieżek questingowych,
 • promocji regionów metodą questingu,
 • prowadzeniu kampanii promocyjnych (w tym BEZPŁATNA promocja dotycząca umieszczenia questów w największej bazie questów w Polsce – www.questing.pl, aktualności + wyróżnione questy, Facebook oraz Instagram – Questing wyprawa po skarb – wiodące social media w kraju dotyczące questów);
 • Przygotowaniu projektów graficznych oraz druk questów,
 • Zamieszczeniu questów w ogólnopolskiej aplikacji mobilnej Questing,
 • Aktualizacji wcześniej stworzonych questów,
 • Organizacji questingowych wizyt studyjnych,
 • Organizacji konferencji, seminariów, eventów (między innymi: Festiwale Questingu, Pikniki Questowe, Inauguracje Questów)
 • Współpracy z nami.
 • Nie lubisz pisać? Zadzwoń! Fundacja Questingu – 500 638 679

 

Wszelkie prawa do strony www. questing.pl należą do Fundacji Questingu z siedzibą w Bałtowie

 

 
Top