Opowiedz swoją historię z Pogórza Dynowskiego!

Opowiedz swoją historię i zmień ją w niezwykłą trasę turystyczną! Czekamy na wolontariuszy z Pogórza Dynowskiego!

Wciąż jeszcze można dołączyć do zespołu, który rozpoczął prace nad nowymi trasami turystycznymi w dziewięciu gminach Pogórza Dynowskiego.

Fundacja Tradycyjna Zagroda z Pogórza Dynowskiego oraz ogólnopolska Fundacja Questingu w tworzenie questów angażuje młodzież i seniorów, wnuki i ich dziadków – wszystkich w wieku od 12 do 112 lat! Grupy pracują nad nowymi trasami w województwie podkarpackim.

Czym jest Questing?
–  Quest to edukacyjna gra terenowa z zagadkami –  tłumaczy Edyta Lenart-Wojna, Prezes Fundacji Questingu. –  Trasa nie jest oznakowana w terenie. Opisują ją wierszowane zagadki i rebusy. Aby rozwiązać łamigłówkę, turyści muszą odwiedzić dane miejsce, zatrzymać się, dokładniej przyjrzeć się zabytkom i otoczeniu. Z każdym kolejnym krokiem odkrywają fragmenty historii, które składają się na spójną całość

–  Każdy quest jest inny. Nie da się go powtórzyć w innym miejscu w Polsce czy na świecie –  dodaje Andrzej Łopata, Prezes Fundacji Tradycyjna Zagroda. –  Questy, które wspólnie stworzymy, odkryją przed turystami niepoznane dziedzictwo historyczne i kulturowe Pogórza Dynowskiego, a w szczególności powiatu przeworskiego.

Zespół odkrył już trzy historie i wciąż szuka kolejnych!
W ramach projektu odbyły się już trzy spotkania z wolontariuszami. Opowiedzieli oni intrygujące dzieje rodziny z Siedliczki i przypomnieli losy lokalnego bohatera z Bóbrki Kańczuckiej. W Przeworsku wspominali jednego z dawnych mieszkańców pałacu. To właśnie on stanie się bohaterem questu. A to jeszcze nie koniec, bo fundacje szukają kolejnych opowieści!
Na Pogórzu Dynowskim nie brakuje przecież ciekawych historii. Starsi mieszkańcy dziewięciu gmin objętych projektem (Dubiecko, Dynów, Chmielnik, Hyżne, Jawornik Polski, Zarzecze, Gać, Kańczuga i Markowa) przeżyli wiele: wojenne zawieruchy, niepokoje społeczne, młodzieńcze miłości, a nawet historie godne scenariusza filmu akcji. Projekt ma być okazją do tego, by ich opowieść została usłyszana przez kolejne pokolenia. Wolontariusze, połączeni w wielopokoleniowe zespoły, pod opieką profesjonalnych trenerów questingu, opracują nowe trasy. Przygotowane przez nich zagadki pierwsi turyści i mieszkańcy rozwiążą już w listopadzie podczas pikniku w zespole pałacowo-parkowym w Przeworsku.

Czy dwa pokolenia znajdą wspólny język?
Nastolatki i seniorzy coraz rzadziej mają okazję do wspólnego spędzania czasu. Jak porozumieć się ze sobą? W tym aspekcie wolontariusze również nie zostaną zdani sami na siebie.
– Niemal wszystkie działania Fundacji Tradycyjna Zagroda prowadzimy w formule międzypokoleniowej współpracy. Łączymy seniorów i młodzież w inicjatywach dla dobra społeczności lokalnej. Zawsze ich przy tym wspieramy i rozwijamy umiejętności porozumiewania się. Podczas warsztatów młodzież nauczy się słuchać i budować dialog oparty na wzajemnym szacunku i życzliwości –  wyjaśnia Andrzej Łopata. –   To cenne umiejętności, które  przydadzą się nie tylko podczas projektu, ale również w życiu codziennym.
–  Z doświadczenia wiemy, że questing ma moc łączenia pokoleń –  przekonuje  Edyta Lenart-Wojna. –  Zespoły złożone z ludzi w niemal każdym wieku z powodzeniem tworzyły trasy w wielu zakątkach Polski.

Questing – na zdrowie!
Praca w terenie. Wśród ludzi, ale z zachowaniem dystansu społecznego i wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Wszyscy wolontariusze mogą być spokojni o swoje zdrowie.
–  Starając się o środki na realizację projektu nie spodziewaliśmy się, że przyjdzie nam go realizować w czasie pandemii –  przyznaje Andrzej Łopata. –  Zespołom tworzącym trasy zapewniamy wszelkie dostępne środki bezpieczeństwa. Zajęcia realizujemy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Część spotkań prowadzić będziemy zdalnie, ale większość jest realizowanych na otwartym terenie.

Jak dołączyć do projektu?
Przede wszystkim wystarczy być mieszkańcem gmin: Dubiecko, Dynów, Chmielnik, Hyżne, Jawornik Polski, Zarzecze, Gać, Kańczuga lub Markowa oraz mieć od 12 do 102 lat. Pozostaje tylko zgłosić się telefonicznie 508 930 105 lub mailowo questing@tradycyjnazagroda.pl . Jeżeli znasz osobę, która nosi w sercu fascynujące z tej części Pogórza Dynowskiego, to koniecznie zachęć ją, by do nas dołączyła! Ważne, by zrobić to szybko, gdyż ilość miejsc jest ograniczona!

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!