Powstały nowe questy w województwie lubuskim!

Na północnych krańcach województwa lubuskiego, nieopodal Parku Narodowego „Ujście Warty”, powstały trzy questy. „Kołczyn – osada wśród wód”, „Malta – tu cegły opowiadają historię” oraz „Studzionka, życie nad rzeką”. Aby tu dotrzeć należy kierować się drogą krajową nr 22 Gorzów Wlkp. – Kostrzyn. Z tej trasy możemy dojechać wprost do Kołczyna, skręcając w kierunku północnym na 38 km drogi 22. Jeśli chcemy dostać się do Malty lub Studzionki, musimy w Krzeszycach skręcić z drogi 22 na północ, w drogę 131. Jeśli z tej drogi skręcimy w prawo, zgodnie z widocznym przy trasie drogowskazem o treści „Malta 0,1” dotrzemy do wsi Malta. By dotrzeć do ostatniej wsi – Studzionka, musimy jechać drogą 131 a przed mostem na Warcie skręcić w prawo i jechać drogą po szczycie wału przeciwpowodziowego. Po 3 km dotrzemy do drogowskazu „Studzionka 24-42”. Jesteśmy na miejscu.

 

Każdy z trzech questów powiada historię jednej z trzech wiosek. Choć historia każdej z nich jest odmienna, wszystkie je łączy trudny los istnienia na Błotach Warciańskich. Tu znajdziecie ciszę i spokój. Bociany i żurawie. Żwawo płynącą Wartę i jej leniwe starorzecza. Domy w biało-czarną kratę i zarośnięte cmentarze… Bo jak mówi tytuł jednego z questów „Tu cegły opowiadają historię”. 

 

Słów kilka o projekcie „Bawiąc się uczymy się i poznajemy lokalną historię.”

Wszystkie trzy questy zostały stworzone przez Fundację NATURAlnie, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Orlen, podczas realizacji projektu „Bawiąc się uczymy się i poznajemy lokalna historię”. Celem projektu było stworzenie zabaw terenowych dzięki którym społeczność lokalna będzie miała szansę poznania lokalnej historii, w ciekawej, modnej formie aktywnej gry terenowej – questingu. Gry stanowić mogą również materiał wyjściowy do prowadzenia nieszablonowych zajęć szkolnych lub lekcji pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży z lokalnych szkół podstawowych. Questy będą mogły być wykorzystywane przez nauczycieli na lekcjach historii, w-f, zajęciach wychowawczych,zbiórkach harcerskich. Mamy także nadzieję, że z zabaw będą korzystali turyści przyjeżdzający coraz liczniej do pobliskiego Parku Narodowego „Ujście Warty”. Historia osadnictwa na Błotach Warciańskich jest bowiem w Polsce zupełnie nie znana, a niezwykle barwna i ciekawa. Tutejsze krajobrazy zaś na zawsze zapadają w pamięć.

Tekst i Fotografie : Fundacja NATURAlnie

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!