Questing to przygoda…

„Questing jako innowacja w rozwoju turystyki przyrodniczo-kulturowej“ – już za chwilę rusza nowy questingowy projekt w Polsce i w Czechach! środa | 03 Luty 2021

Projekt w partnerstwie:  Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej (Polska) oraz EducationTalentCulture, z.s. Český Těšín (Czechy) jest odpowiedzią na potrzebę lepszego wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturowych obszaru pogranicza polsko-czeskiego w celu rozwoju lokalnego i aktywizacji turystycznej regionu. Jest również odpowiedzią na zmieniające się potrzeby człowieka w zakresie uczestnictwa w turystyce. Zidentyfikowanie i wykorzystanie lokalnego potencjału przyrodniczo-kulturowego, w celu stworzenia innowacyjnego produktu jakim są dwujęzyczne questy rowerowe (również w wersji zdigitalizowanej tzw. questy mobilne), przyczyni się do rozwoju turystyki kulturowej regionu. Powstaje w ten sposób propozycja zwiedzania dla osób zainteresowanych turystyką kulturową, poszukujących autentyczności i wyjątkowości w odwiedzanych miejscach, ciekawych historii czy wyjątkowych miejsc. Ze szlaków questingowych korzystać bowiem mogą turyści indywidualni, turyści uprawiający turystykę rodzinną, rowerową, poniekąd też przygodową, dzieci i młodzież szkolna. Wspólnym elementem jest zainteresowanie dziedzictwem kulturowym i różnorodnymi jego przejawami.

Celem projektu jest popularyzacja lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, zachęcanie turystów do zwiedzania mniej znanych obiektów i miejsc położonych poza głównymi destynacjami turystycznymi, motywowanie mieszkańców, dzieci i młodzieży do poznawania „małych ojczyzn” pogranicza polsko-czeskiego, za pomocą innowacyjnego rozwiązania, jakim są szlaki questingowe.
Projektowanie szlaków questingowych pozwala zwrócić uwagę zwiedzających na szeroko definiowane materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe. Szlaki questingowe nie tylko wydobywają i przyczyniają się do popularyzacji dziedzictwa kulturowego w mniejszych miejscowościach czy na obszarach wiejskich, ale również kierują uwagę zwiedzających poza najbardziej znane, „przewodnikowe” trasy turystyczne, do dzielnic położonych w pewnej odległości od zabytkowego śródmieścia znanych centrów turystycznych.

Dzięki realizacji projektu powstanie baza obiektów przyrodniczo-kulturowych oraz dwa dwujęzyczne questy rowerowe na terenie Bielska-Białej i Mikroregionu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Stonawki. Zostaną stworzone przy współpracy z Fundacją Questingu. Z kolei opracowanie i włączenie do aplikacji mobilnej (questy mobilne) dwujęzycznych questów rowerowych pozwoli na szerszą dostępność również dla użytkowników smartfonów, co razem z Piknikiem Questowym efektywnie będzie popularyzować dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe regionu pogranicza nie tylko po stronie polskiej i czeskiej na obszarze realizacji projektu, ale również w innych regionach Polski i Czech, dodatkowo promując walory turystyczne naszego pogranicza.

 

Kontakt

Nasi trenerzy

 • Edyta Lenart - Wojna
 • Anna Watza
 • Łukasz Wilczyński

Formularz kontaktowy

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy informacji na temat:

 • możliwości tworzenia questów (zasady, szkolenia (metoda warsztatowa lub ekspercka), certyfikacja, rekomendacja),
 • aspektów edukacyjnych, promocyjnych i integrujących społeczność lokalną za pomocą ścieżek questingowych,
 • promocji regionów metodą questingu,
 • prowadzeniu kampanii promocyjnych (w tym BEZPŁATNA promocja dotycząca umieszczenia questów w największej bazie questów w Polsce – www.questing.pl, aktualności + wyróżnione questy, Facebook oraz Instagram – Questing wyprawa po skarb – wiodące social media w kraju dotyczące questów);
 • Przygotowaniu projektów graficznych oraz druk questów,
 • Zamieszczeniu questów w ogólnopolskiej aplikacji mobilnej Questing,
 • Aktualizacji wcześniej stworzonych questów,
 • Organizacji questingowych wizyt studyjnych,
 • Organizacji konferencji, seminariów, eventów (między innymi: Festiwale Questingu, Pikniki Questowe, Inauguracje Questów)
 • Współpracy z nami.
 • Nie lubisz pisać? Zadzwoń! Fundacja Questingu – 500 638 679

 

Wszelkie prawa do strony www. questing.pl należą do Fundacji Questingu z siedzibą w Bałtowie

 

 
Top