Questing to przygoda…

Questing – nauka w terenie! wtorek | 31 Styczeń 2012

Questing jest metodą, która może stać się alternatywą dla tradycyjnych lekcji historii, przyrody, kultury i sztuki, czy nawet WOS. Powrót do szkoły pod długim wypoczynku podczas wakacji letnich nie jest łatwą sprawą dla większości dzieci. Często wrzesień dostarcza nam sporo słonecznych dni i pięknej pogody – która jest częstym powodem nieobecności młodych ludzi na zajęciach. Podobnie ma się sprawa z nadejściem wiosny i końcówką roku szkolnego, gdzie zaczynają witać nas upały :) Mało kto chce wtedy siedzieć w zamkniętym pomieszczeniu nad książką, gdy za oknem taka ładna pogoda. Człowiek ma ochotę wyjść na świeże powietrze, obcować z naturą, bawić, ciężko wtedy usiedzieć w szkolnej ławce.

Naprzeciw tym problemom wychodzi właśnie Questing! Dzieci i młodzież chętniej chłoną wiedzę gdy mogą sami coś zrobić, czegoś dotknąć, gdy mogą być w ruchu. Zamiast poznawać kulturę regionu czy gatunki drzew wertując kartki podręcznika, lepiej wyruszyć w trasę i zobaczyć wszystko na własne oczy. Oczywiście tutaj pojawia się problem związany z bezpieczeństwem – klasę o wiele łatwiej upilnować w zamkniętym pomieszczeniu, a niżeli podczas zajęć w plenerze, gdzie trzeba mieć oczy dookoła głowy ;) Jednak to zagadnie na osobny temat, być może poświęcę mu uwagę później.

Edukacja połączona z zabawą to jeden z głównych aspektów questingu, a taka niewątpliwie towarzyszy tworzeniu i rozwiązywaniu questów. Bowiem uczestnik zabawy przeistacza się w poszukiwacza skarbów. Proces ten ma także inny, głębszy wymiar. Tworzy nowe więzi społeczne i wzmacnia je. Stawia na pracę zespołową, umiejętność niezbędną do funkcjonowania w społeczeństwie. To z kolei jedno z podstawowych, zadań stawianych przed współczesną szkołą – uczyć i wychowywać. Wychowanie w szkole ma na celu prawidłowe wdrożenie młodego człowieka do funkcjonowanie w społeczeństwie.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść questingu jest jego prostota sama w sobie. Każdy bowiem może taki quest przygotować i zrealizować. Co najważniejsze, jego autorami mogą być także sami uczniowie. Uczniowie tworząc taki quest muszą wykazać się pomysłowością, kreatywnością, umiejętnością układania zdobytych wiadomości w wierszowane zagadki. Sam questing, nie musi ograniczać się jednak tylko i wyłącznie do murów szkoły. Pozwala na wspólne spotkanie różnych osób, należących do tej samej lokalnej społeczności. Młodzież i dzieci biorące udział w tworzeniu questów mają szansę poznać najbliższą okolicę, którą znają od dzieciństwa, odkrywają ją na nowo, nie mogąc wyjść ze zdumienia jak wiele zagadek i skarbów kryje najbliższe otoczenie.

Gotowe questy mogą być doskonałą i atrakcyjną formą przekazywania wiedzy oraz nauki szacunku dla przyrody i historii. Odkrywanie tajemnic, legend, ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są zapisane w żadnym podręczniku, może się okazać fascynującą przygodą, a wiedza zdobyta poprzez osobiste doświadczenia z pewnością na długo zapadnie w pamięć. Nabyta w ten sposób wiedza jest łatwiejsza do zrozumienia przez uczniów, co przekłada się na praktyczne jej stosowanie i większą chęć nauki nowych rzeczy ;)

Zapraszam do odkrywania nowych przygód!

Marcin Dziekan

Kontakt

Nasi trenerzy

 • Edyta Lenart - Wojna
 • Anna Watza
 • Łukasz Wilczyński

Formularz kontaktowy

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy informacji na temat:

 • możliwości tworzenia questów (zasady, szkolenia (metoda warsztatowa lub ekspercka), certyfikacja, rekomendacja),
 • aspektów edukacyjnych, promocyjnych i integrujących społeczność lokalną za pomocą ścieżek questingowych,
 • promocji regionów metodą questingu,
 • prowadzeniu kampanii promocyjnych (w tym BEZPŁATNA promocja dotycząca umieszczenia questów w największej bazie questów w Polsce – www.questing.pl, aktualności + wyróżnione questy, Facebook oraz Instagram – Questing wyprawa po skarb – wiodące social media w kraju dotyczące questów);
 • Przygotowaniu projektów graficznych oraz druk questów,
 • Zamieszczeniu questów w ogólnopolskiej aplikacji mobilnej Questing,
 • Aktualizacji wcześniej stworzonych questów,
 • Organizacji questingowych wizyt studyjnych,
 • Organizacji konferencji, seminariów, eventów (między innymi: Festiwale Questingu, Pikniki Questowe, Inauguracje Questów)
 • Współpracy z nami.
 • Nie lubisz pisać? Zadzwoń! Fundacja Questingu – 500 638 679

 

Wszelkie prawa do strony www. questing.pl należą do Fundacji Questingu z siedzibą w Bałtowie

 

 
Top