Questuj z nami i odkrywaj tajemnice Krakowa

W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy razem z Link to Poland cykl „Questuj z nami” w ramach którego będziemy proponować Wam wyprawy do miejsc kryjących ciekawe, niezwykłe historie. Znajdziecie wśród nich ścieżki piesze, rowerowe, samochodowe, kajakowe, a nawet …. nordic walking ! Questując z nami po Polsce poszerzycie swoją wiedzę z różnych dziedzin i miło spędzicie czas ze swoimi bliskimi. Korzystając ze zbliżającego się weekendu (dla niektórych długiego 😉) zabieramy Was do stolicy Małopolski – Krakowa 🙂 W czasie swoich wypraw róbcie zdjęcia i oznaczajcie je oficjalnym hashtagiem naszego cyklu: #questujznami.

Dzisiaj zabieramy Was do Małopolski.

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Województwo Małopolskie zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce, ale pod względem gęstość zaludnienia (ok. 3,4 mln mieszkańców) plasuje się na drugiej pozycji, tuż po Śląsku. Małopolskę na południu wyznacza pasmo Karpat oraz kilka łańcuchów górskich i wzniesień w Beskidach. Na północy lubiane przez wspinaczy skałki Jury Krakowskiej oraz Góry Świętokrzyskie, a na wschodzie Roztocze. Pomiędzy wzgórzami rozciągają się pola żyznych nizin w regionie Pogórza oraz dolin w rozwidleniu Wisły i Sanu. Góry małopolskich Karpat bogate są w złoża żelaza, soli, ropy naftowej oraz uranu. Nasłonecznione stoki i dolin zajmują natomiast uprawy owoców i winnej latorośli. Zgodnie z datami lokacji do najstarszych miast województwa należą: Sandomierz (przed 1227), Bochnia (1253), Zawichost (1255) i Kraków (1257) .

Na turystów czeka tu mnóstwo atrakcji – od bogactwa przyrody naturalnej, wspaniałych zabytków, obiektów architektury sakralnej, muzeów, skansenów, kopalni soli w Wieliczce i Bochni, mnóstwo ścieżek tematycznych, festiwali a do tego wszystkiego znakomite przysmaki kuchni regionalnej.

Naszą questingową podróż po Małopolsce rozpoczynamy od jej stolicy – Krakowa.

Mamy nadzieję, że questy, które chcemy Wam dzisiaj zaproponować pozwolą również mieszkańcom Krakowa odkryć swoje miasto na nowo – zatem ruszamy!

TAJEMNICE KRAKOWA 

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce i ma wytyczone swoje tradycyjne szlaki z obowiązkowymi do zobaczenia zabytkami i miejscami. Okazuje się jednak, że polscy turyści lubią również odkrywać sekrety i mało znane historie grodu Kraka. Najpopularniejszym w 2019 roku okazał się bowiem quest „Tajemnice Krakowa”.

Jest to quest historyczny, który z pewnością dostarczy wszystkim dobrej zabawy i sporą dawkę wiedzy. Do jego pokonania niezbędna jest spostrzegawczość oraz aplikacja odczytująca kody QR.

Jak dojechać: Kraków – wzgórze Wawelskie

Początek questu: Przy pomniku Smoka Wawelskiego

Potrzebne rzeczy: Długopis, smartfon z aplikacją mobilną odczytującą kody QR

Czas przejścia questu: 45-60  minut

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu:  Tajemnice Krakowa – front | środek (plik PDF)

SACRUM I PROFANUM 

To drugi najpopularniejszy quest 2019 roku prowadzący również ulicami Krakowa. Tymi samymi, po których na przestrzeni wieków przechadzali się znamienici arystokraci, pisarze, poeci, malarze, rzeźbiarze, artyści tutejszych teatrów i kabaretów, muzycy i wokaliści, naukowcy i postacie znane nam z lekcji historii.

Narratorem questu „Sacrum i Profanum” jest Stanisław Wyspiański, który zdradzając ploteczki towarzyskie poprowadzi nas śladami krakowskiej bohemy i tutejszych świętych.

Jak dojechać: Kraków, woj. małopolskie

Początek questu: Kościół Franciszkanów, Plac Wszystkich Świętych 5 (wejście od strony Plant)

Potrzebne rzeczy: Długopis

Czas przejścia questu: 45 minut

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu:  Sacrum i Profanum – front | środek | tył  (plik PDF)

ZNAJDŹ SZCZĘŚCIE NA KAZIMIERZU 

Kazimierz to część Krakowa wchodząca w skład Dzielnicy I Stare Miasto. Powstał w 1335 r. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego i do początków XIX wieku był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa, oddzielonym od niego nieistniejącą już odnogą Wisły.

W 1495 roku kiedy zakazano Żydom mieszkać na terenie Krakowa, przenieśli się oni właśnie tutaj i tak powstało jedyne w ówczesnym świecie miasto rządzone przez Żydów, podlegające tylko królowi, posiadające własny samorząd i otoczone murem.

Kazimierz przyłączono do Krakowa dopiero pod koniec XVIII w. W czasie rozbiorów Austriacy zburzyli mur i zezwolili na żydowskie osadnictwo na terenie całego Kazimierza oraz Krakowa.

Najsmutniejszy okres w historii dzielnicy związany jest z II wojną światową i Holokaustem. Żydowska część Kazimierza opustoszała, a jej mieszkańcy, ci którzy od pokoleń tworzyli je i kochali, zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych w Bełżcu, Płaszowie i Auschwitz.

Współczesny Kazimierz na nowo wypełnił się gwarem i podobnie jak przed wiekami, jest miejscem spotkań różnych kultur i narodowości.

Jak dojść: Z Rynku Głównego na Kazimierz można wyruszyć pieszo przez ulicę Grodzką (to ten „róg” Rynku przy, którym stoi mały kościół św. Wojciecha), obok wzgórza Wawelskiego przejdź na drugą stronę i kontynuuj spacer wzdłuż ulicy Stradom. Przejdź przez skrzyżowanie z ulicą Dietla i dalej idź cały czas prosto wzdłuż ulicy Krakowskiej aż do Placu Wolnica.

Początek Questu: Plac Wolnica – Róg ul. Bocheńskiej z Placem Wolnica

Potrzebne rzeczy: Długopis

Czas pokonania questu:  45 minut

Klasyfikacja: quest pieszy | optymalny, dla rodzin z dziećmi, młodzieży i dorosłych

Uwaga! Quest przechodzimy w godzinach: 12.00-24.00

Scenariusz questu:  Znajdź szczęście na Kazimierzu  – front | środek (PDF)

W GÓRĘ I W DÓŁ  

To kolejny quest na terenie Krakowa. Jego trasa przebiega tym razem przez Las Wolski, położony w zachodniej części miasta. Teren ten stanowi część Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i obejmuje 422 ha powierzchni w tym m.in. wzgórze Sowiniec z kopcem Piłsudskiego, barokowy klasztor Kamedułów na Srebrnej Górze, czy ogród zoologiczny.

Las Wolski jest jednym z największych w Polsce parków leśnych z bogatą florą (ponad 32 gatunki drzew) i fauną oraz bardzo zróżnicowanym krajobrazem i ukształtowaniem terenu. „W górę i w dół” to jak zapowiada sam tytuł quest dla wszystkich tych, którzy lubią aktywny wypoczynek i długie wyprawy.

Jak dojechać: Las Wolski położony jest w północnej części Bielańsko – Tynieckiego Parku Krajobrazowego, w zachodniej części Krakowa. Można dojechać tam autobusem MPK – linii 134, trasa: spod Stadionu Cracovia w kierunku do ZOO, wysiadamy na przystanku Baba Jaga (uwaga to przystanek na żądanie!).

Dojazd samochodem – parking na Łysej Górze, ul. Kukułcza (uwaga, parking płatny!)

Początek questu: przystanek autobusowy MPK Baba Jaga

Potrzebne rzeczy: Długopis, strój terenowy, woda do picia, środki na kleszcze i komary

Czas pokonania questu: 2-3 godziny

Klasyfikacja: quest pieszy | Uwaga: Trasa nieprzystosowana dla wózków!

Scenariusz questu:  W górę i w dół  – front | tył (PDF)

Szczegółowe informacje: Questing.pl  | FB- Questing wyprawa po skarb

Fotografie © Anna Karahan

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!