„Śladami integracji europejskiej w Zielonej Górze i Świebodzinie”

Dzięki questingowi w nieszablonowy sposób możemy stać się uczestnikami fascynującej przygody, poszukiwaczami śladów przeszłości i teraźniejszości, a nawet, jak się okazuje efektów integracji europejskiej.

Na zaproszenie Stowarzyszenia CURTEZ i LOT ŚWIEBODA, Fundacja Questingu przeprowadziła dwudniowe warsztaty z metodologii tworzenia questów. Wzięły w nich udział osoby, które dobrze znają Zieloną Górę i Świebodzin, mają wiedzę naukową, znają historię, legendy i miejscowe anegdoty. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele szkół ponadpodstawowych, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, historycy i lokalni przewodnicy turystyczni. Do ich grona dołączyli również reprezentanci instytucji i organizacji, które udostępniły uczestnikom różnego rodzaju mapy i publikacje archiwalne oraz współczesne dokumenty i informacje dotyczące efektów wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Po zakończeniu części teoretycznej uczestnicy warsztatów wyruszyli w teren, by zweryfikować swoje pomysły i zdobyte informacje.
Efektem ich pracy są dwie nowe ścieżki questingowe łączące przeszłość i teraźniejszość obu miast – „Szlakiem oprawcy” w Zielonej Górze i “Pędząc do wiejskiej sielanki” w okolicach Świebodzina.

„Szlakiem oprawcy”
Zielona Góra znana jest dzięki swemu malowniczemu położeniu na zboczu doliny rzeki Odry, wśród otaczających ją wzgórz Wału Zielonogórskiego.
Zielona Góra to także miasto słynące od wieków z upraw winnej latorośli i produkcji wina. W niemieckich kronikach pojawiają się wzmianki o pierwszych krzewach winorośli posadzonych w tym regionie ok. 1150 roku. Ta długa tradycja pielęgnowana jest do dzisiaj, a we wrześniu winobranie przyciąga do miasta rzesze turystów. Wszyscy też znają mistrzowską zielonogórską drużynę żużlową.
Jednak mało kto wie, że w latach 1652-1669 w Zielonej Górze odbywały się głośne w tamtych czasach “procesy czarownic”, w wyniku których na stosach spalono kilkanaście kobiet. Procederu tego zakazano w 1669 roku, pozbawiając jednocześnie lokalne sądy prawa do wydawania tego rodzaju wyroków. Historia ta stała się inspiracją do stworzenia scenariusza pierwszego questu.
„Szlakiem oprawcy” to quest, który rozpoczyna się na rozwidleniu ulic Batorego i Dąbrowskiego w Zielonej Górze w miejscu, gdzie znajdują się… dyby. Narzędzie to stosowane w dawnych czasach do publicznego karania złoczyńców, stało się punktem wyjścia dla opowieści, której narratorem jest miejscowy kat. Wędrując razem z nim ulicami Zielonej Góry poznamy historię tego niechlubnego zawodu, różne ciekawostki i miejsca związane z jego życiem. Nie zabraknie również nawiązania do współczesności, a dzięki obecnym w mieście tablicom i znakom questowicz będzie mógł rozwiązywać zagadki i rebusy pokonując kolejne etapy swojej wędrówki, by ostatecznie dotrzeć do celu.

“Pędząc do wiejskiej sielanki”
Każde województwo, powiat, gmina czy miasto może pochwalić się efektami nowych inwestycji lub modernizacji istniejących wcześniej budynków, dróg, atrakcji turystycznych, które zostały zrealizowane dzięki wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Podobnie jest również w Świebodzinie i okolicach. To właśnie w jego pobliżu przecinają się ważne szlaki drogowe i kolejowe łączące Skandynawię z południem Europy i Warszawę z Berlinem, a dzięki inwestycjom realizowanym w ostatnich latach przebiegają tędy odcinki autostrady A2 Paryż-Moskwa oraz S3 Szczecin-Praga.
Do odszukania m.in. śladów integracji europejskiej w okolicach Świebodzina zaprasza narrator drugiej ścieżki questingowej „Pędząc do wiejskiej sielanki”. Tym razem jest to wyprawa rowerowa.
Pokonując na dwóch kółkach kolejne kilometry będzie można nie tylko podziwiać przepiękne tereny gmin Świebodzin oraz Skąpe, ale również wzbogacić swoją wiedzę na temat tutejszych jezior, występujących tu gatunków zwierząt i roślin, a także interesujących budowli i tytułowej wiejskiej sielanki. Gdzie ona się znajduje? Tego absolutnie zdradzić nie możemy, bowiem cała zabawa zostałaby zepsuta, zanim tak naprawdę by się rozpoczęła. Jednak, aby zachęcić do pokonania trasy, na końcu której kryje się „skarb”, wystarczy powiedzieć, że odkrywcy przemierzą kilka ciekawych szlaków, przejeżdżając przez miejscowości położone w gminach Świebodzin i Skąpe. To właśnie w nich, dzięki swojej spostrzegawczości, będą mogli zobaczyć rzeczy, na które mało kiedy zwracamy uwagę. A szkoda, bowiem są niezwykle interesujące.
Warto wspomnieć, że to już trzecia ścieżka questingowa, która powstała w Świebodzinie, dzięki LOT ŚWIEBODA i współpracy z lokalną społecznością.

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!