Questing to przygoda…

Projekty

 

Najważniejsze projekty questingowe:

 

1. Questingowy Projekt Współpracy – QPW

123Największy polski projekt questingowy, który obejmował pięć województw: warmińsko-mazurskie, lubelskie, mazowieckie, wielkopolskie i świętokrzyskie. W ramach projektu powstało 48 szlaków turystycznych w formie drukowanych ulotek oraz 43 questy umieszczone na aplikacji mobilnej. QPW jest to przełomowy projekt, który za cel miał przede wszystkim pokazać ogromne zastosowanie questingu, jako narzędzia do integracji turystyki regionów na poziomie ogólnopolskim. Ponadto jest to drugi tak wielki projekt questingowy, który na tak dużą skalę wykorzystuje aplikację mobilną i nowe technologie. W ramach projektu powstała także „Strategia – plan operacyjny Partnerstwa Questingu”. Przygotowana została w oparciu o metody planowania strategicznego oraz metody oparte na doświadczeniu i wiedzy eksperckiej z zakresu produktów turystycznych, turystyki dziedzictwa kulturowego oraz questingu jako narzędzia rozwoju i promocji.

Projekt w liczbach:

– W projekcie wzięło udział około 500 osób,

– Wydrukowano 48 000 kolorowych ulotek,

– Umieszczono 43 ścieżki na aplikacji mobilnej,

– Stworzono 48 ścieżek questingowych,

Łącznie ukazały się 203 publikacje na temat projektu.

 

2. Projekt „Bałtów – polska stolica Questingu”

bkt

Działania w ramach projektu miały na celu odkrywanie na nowo najbliższej okolicy, szukania legend, tajemnic, opowieści, widoków i historii. To wszystko pozwoliło na wspólne szukanie dziedzictwa i tradycji, nie tylko w celach zabawy ale też jako pomysł na promocję i aktywizację mieszkańców. W 2011 roku w Bałtowie powstało 10 questów przygotowywanych przez mieszkańców (właścicieli gospodarstw agroturystycznych) przy aktywnym wsparciu młodzieży zrzeszonej w Klubie „Junior Bałt”. Każdy quest opisuje jedną z 10 ścieżek edukacyjnych. Projekt powstał z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „BAŁT” i był współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010.

Obecnie na terenie Bałtowa do dyspozycji turystów są 24 questy.

 

3. Projekt Turystyka – odwiedzamy urzekające regiony. (TOUR)

tour_logoTrzy wyjątkowe szlaki turystyczne na Mazurach, szlak kajakowy Melchiora Wańkowicza, szlak kajakowy Michała Kajki oraz szlak rowerowy „Kraina Mlekiem Płynąca”, zostały połączone ze ścieżkami edukacyjnymi – questami, które przedstawiają ciekawostki związane z regionem i życiem Wańkowicza i Kajki. Podróż każdym ze szlaków można rozpocząć w dowolnym miejscu. Wszędzie mile zaskakuje piękno otaczającej przyrody. Podróż szlakami turystycznymi to nie tylko aktywny wypoczynek. To także poznawanie ciekawych miejsc. To nauka dla każdego i w każdym wieku.

Mazury Południowe zapraszają wszystkich chętnych na 18 tras przygotowanych w ramach projektu.

 

 

 

 

4. Questing umożliwi innowacyjne zwiedzanie – „QUIZ”

Naklejka_QUIZCelem głównym projektu było podniesienie atrakcyjności turystycznej i promocji obszarów działania, 3 lokalnych grup działania: LGD„Dolina rzeki Grabi”, Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM” i STOWARZYSZENIA LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA „BUD-UJ RAZEM” poprzez utworzenie 35-ciu ścieżek questingowych. Działania w ramach projektu przyczyniły się do promocji walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych za pomocą questów, uatrakcyjnienia istniejącej sieci szlaków turystycznych oraz zwiększenia dostępu do zasobów lokalnych poprzez publikację dotyczącą questów. Wszystkie ścieżki dostępne są na stronach internetowych partnerów projektu oraz zostały przeniesione na aplikację mobilną na platformy iOS/Android.

 

5. Krosno „Miasto Szkła”

krosno_miasto_szklaGłównym celem projektu w Krośnie, zwanym miastem szkła, było zachęcenie mieszkańców do poznania historii miasta. Dostępność i różnorodność przygotowanych ścieżek sprawiła, że stały się atrakcyjne zarówno dla turystów jak również dla mieszkańców miasta czy okolic, chcących w aktywny oraz interesujący sposób spędzić weekend w mieście. Inicjatorem i głównym opiekunem 5 przygotowanych tras questingowych jest Centrum Dziedzictwa Szkła.

 

 

6. Projekt „Plenerowa Szkoła Morawskich Wrót”

morawskie_logo

W tym projekcie najważniejsze było pobudzenie aktywności w różnych sferach życia na wsi. Dlatego zaczęto podejmować działania, które miały podnieść świadomość o walorach przyrodniczo-historyczno-kulturowych regionu i wzmocnić jego potencjał turystyczny. W działania zaangażowani byli przede wszystkim nauczyciele i uczniowie z terenu objętego projektem.

Przygotowane ścieżki questingowe uwzględniały najważniejsze zasoby naturalne i historyczne terenu: Meandry Odry, zabytkowy kościół w Łaziskach, krypty w kościele w Tworkowie, las Bełsznicki, Muzeum Kowalstwa i wiele innych. „Plenerowa Szkoła Morawskich Wrót” jest propozycją aktywizującą jej uczestników.

 

7. Rzeszów Miastem Innowacji

logo_rz_plWśród nowych inwestycji Miasta Rzeszów, znalazł się również Questing, który pozwoli poznać miasto i jego historię, zupełnie od innej strony. Przykładowo, Rzeszów głównie kojarzony jest z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego, natomiast na terenie miasta znajduje się aż 15 innych pomników i 36 rzeźb. Questy przygotowane są tak by umożliwić poznanie bogatej architektonicznej przestrzeni miasta.

 

8. „Szlak Przygody”

szlak-przygody1Projekt obejmował stworzenie questów oraz wymyślenie strategii dla samego produktu turystycznego jakim jest „Szlak Przygody”. W jego ramach powstało sześć ścieżek questingowych. Każda z nich ma swój wyjątkowy charakter i pozwala poznać inny rodzaj świętokrzyskiego dziedzictwa. Questy tu przygotowane odzwierciedlają różnorodność Szlaku, który jest podzielony na sześć krain tematycznych: Kraina Talentów, Kraina Natury, Kraina 4 Żywiołów, Kraina Kultur, Kraina Sacrum i Profanum, Kraina Legend.

 

9. Silesia – Szlak Zabytków Techniki

logoIstnieje powszechne przekonanie, że Śląsk to królestwo przemysłu pełne fabrycznego zgiełku, dymów, szybów i kominów. Pod ciężkim płaszczem niezliczonych kopalń, fabryk i hut ten region kryje jednak wiele piękna – piękna architektury i przedmiotów, które powstały dzięki przymierzu, jakie na Śląsku zawarły sztuka i rzemiosło. W projekcie tym questing został wykorzystany, by pokazać inną, „delikatniejszą twarz” regionu. Wychodząc z takiego założenia powstały ścieżki prowadzące po unikatowych terenach takich jak: Giszowiec, Nikiszowiec, Szombierki czy Muzeum w Gliwicach. Wszystkie ścieżki połączone zostały jedną spójną tematyką, która dotyczy dziedzictwa architektury pozostawionego przez kuzynostwo Zillmanów – niemieckich architektów, którzy sięgali po nowoczesne rozwiązania w architekturze. W projekcie tym sięgnęliśmy po nietypowe i nowatorskie rozwiązanie, jakim było ukrycie piątego z questów. Do „Ukrytego poziomu” questowania dostęp mają tylko te osoby, które poprawnie przejdą pierwsze cztery questy i dostarczą ich hasła do wybranego punktu informacji.

Kontakt

Nasi trenerzy

  • Edyta Lenart - Wojna
  • Anna Watza
  • Łukasz Wilczyński

Formularz kontaktowy

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy informacji na temat:

  • możliwości tworzenia questów (zasady, szkolenia (metoda warsztatowa lub ekspercka), certyfikacja, rekomendacja),
  • aspektów edukacyjnych, promocyjnych i integrujących społeczność lokalną za pomocą ścieżek questingowych,
  • promocji regionów metodą questingu,
  • prowadzeniu kampanii promocyjnych (w tym BEZPŁATNA promocja dotycząca umieszczenia questów w największej bazie questów w Polsce – www.questing.pl, aktualności + wyróżnione questy, Facebook oraz Instagram – Questing wyprawa po skarb – wiodące social media w kraju dotyczące questów);
  • Przygotowaniu projektów graficznych oraz druk questów,
  • Zamieszczeniu questów w ogólnopolskiej aplikacji mobilnej Questing,
  • Aktualizacji wcześniej stworzonych questów,
  • Organizacji questingowych wizyt studyjnych,
  • Organizacji konferencji, seminariów, eventów (między innymi: Festiwale Questingu, Pikniki Questowe, Inauguracje Questów)
  • Współpracy z nami.
  • Nie lubisz pisać? Zadzwoń! Fundacja Questingu – 500 638 679

 

Wszelkie prawa do strony www. questing.pl należą do Fundacji Questingu z siedzibą w Bałtowie

 

 




Top