Patriotyczne questowanie z okazji Święta Niepodległości w Kościerzynie
Mieszkańcy kaszubskiej Kościerzyny w nietypowy sposób zaplanowali uczczenie tegorocznego Święta Niepodległości, łącząc tradycyjne świętowanie z edukacją historyczna i wychowaniem patriotycznym.
11 listopada, w czasie miejskiego Rajdu Niepodległości, każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł podążyć tropem kościerskich bohaterów oraz ważnych wydarzeń z historii miasta. Do dyspozycji uczestników będą dwie ścieżki questingowe, niedawno opracowane przez uczniów i harcerzy z kościerskiego 3 Liceum Ogólnokształcącego. Przewodnikami w tym nietypowym zwiedzaniu będą między innymi urodzony w pobliskim Będominie autor polskiego hymnu – Józef Wybicki oraz wielu innych kaszubskich patriotów wywodzących się z tego miasta.
Questing jest to specyficzna forma gry terenowej, od kilku lat nabierająca popularności w naszym kraju. Polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem, który za pomocą rymów i zagadek oprowadza uczestników po wyjątkowych miejscach. Celem przygody jest odkrycie skarbu, który czeka na mecie również na zwycięzców kościerskiej zabawy.
Właśnie powstały dwa questy. Pierwszy quest pt.: „Śladami kościerskich bohaterów” przybliża uczestnikom ważne postacie związane z Kościerzyną, natomiast drugi pt.: „Śladami kościerskiej historii” przybliża wydarzenia historyczne, ważne dla Kościerzyny i Polski.
Pomysłodawcą i zarazem realizatorem projektu jest Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział w Kościerzynie, mówi Beata Jankowska, koordynator projektu. Kościerskie questy powstały dzięki dofinansowaniu ze środków programu „Patriotyzm Jutra” oraz miasta Kościerzyna. Partnerami projektu są: Gimnazjum nr 3 w Kościerzynie, Muzeum Ziemi Kościerskiej i Komenda Hufca ZHP Kościerzyna. Natomiast twórcami questów są uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Kościerzynie i 8 Drużyny Harcerskiej „Powsinogi”, mówi koordynator. Nasze prace wspierali trenerzy Fundacji Questingu, co zapewniło wysokość jakości finalnego produktu.
Co ważne, questy te żyć będą także po zakończeniu Rajdu – dodaje Beata Jankowska. Dostępne będą na stronie www.questing.pl oraz stronach internetowych miasta oraz Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie dostępne będą również dla przyszłych zwiedzających ulotki questu. Będą więc nową, atrakcyjną formą poznania historii i kultury naszego miasta, dodaje koordynatorka, popularyzatorka języka i kultury kaszubskiej w regionie, zapraszając do odwiedzin „Serca Kaszub”, jak określa się Kościerzynę.