„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, 
a zapamiętam, pozwól mi zrobić, 
a zrozumiem”

Ta konfucjańska zasada najlepiej podsumowuje sposób, w jaki każdy z naszych questów przekazuje wiedzę: przez zabawę, zaangażowanie i czystą radość uczenia się. Ale jak to działa dokładnie?
I czym tak właściwie jest questing?

Questing to Edukacja

Questing to wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych metoda tworzenia bezobsługowych gier terenowych. Uczestnik zabawy 
z każdym krokiem coraz głębiej zanurza się w lokalnym kolorycie. Odkrywa unikalną kulturę, dziedzictwo i historię miejsc, przez które prowadzi quest.

Questing to Zabawa

Quest to gra terenowa, podczas której pokonasz nieoznakowaną 
w terenie trasę. Ale dokąd trzeba iść, kiedy nie ma tradycyjnych drogowskazów? Na tym właśnie polega cała zabawa!  Kierunek poznasz rozwiązując kolejne zagadki, rebusy i zadania umieszczone w opisie questu. Na końcu trasy czeka skarb: symboliczna pieczątka, kształt 
do odrysowania na ulotce lub wirtualny dyplom w aplikacji mobilnej.

Questing to Emocje

I tak z każdym krokiem coraz głębiej wkraczasz w niepowtarzalną atmosferę miejsca, w którym gościsz. Poznajesz jego zabytki, kulturę 
i historię. W podróży towarzyszyć Ci będzie szczególny przewodnik. Może będzie to postać, która zapisała się złotymi głoskami w dziejach regionu, a może i kraju czy świata? A może będzie to zupełnie cichy bohater,  zwykły mieszkaniec, wokół którego toczyła się niezwykła historia? A może przyjdzie Ci rozwiązywać zagadki w towarzystwie fikcyjnej postaci wyjętej z lokalnej z baśni lub legendy?

Ktokolwiek będzie Twoim towarzyszem, opowie Ci historie, które pozostaną z Tobą na długo.
W zależności od tego, który quest wybierzesz, otrzymasz inną porcję wiedzy i emocji. Świetnie się bawiąc odkryjesz świat sprzed milionów lat. Poznasz zwyczaje dzikich zwierząt. Wzruszysz się losem zwykłych ludzi, którym przyszło stawić czoła przeciwnościom losu. Pamiętaj, że questing ma moc opowiadania każdej historii.

 

Co dalej? To zależy od Ciebie. My jednak wiemy, że większość Qustowiczów na końcu jednego wyzwania myślami wędruje już na kolejnym queście…

Podejmuję wyzwanie!
Fundacja Questingu
Wszystko zaczęło się od grupy ludzi z pasją do turystyki i miłością do ciekawych historii. My zawsze chcieliśmy poznawać opowieści i przekazywać je innym. Długo szukaliśmy sposobu, by opowiadać je w sposób, w jaki nikt jeszcze tego w Polsce nie robił. I tak oto trafiliśmy na questing.
name
position
content

Pierwsze projekty questingowe nasi trenerzy realizowali już w 2006 roku.  W przełomowym dla nas roku 2008 poznaliśmy twórcę metodologii questingu, Stevena Glazera. Wspólnie z naszym mentorem stworzyliśmy quest, który do dziś bije rekordy popularności w Polsce. Steven pokazał nam, jak tworzyć wartościowe questy pełne wiedzy i angażujących zagadek. Gruntownie przeszkolił grupę naszych trenerów, którzy dali początek powołanej w 2013 roku Fundacji Questingu.

 

Od tego czasu wiele się zmieniło. Projekt, który rozpoczął się jako działanie regionalne, rozszerzył się na całą Polskę. Dziś Fundacja Questingu ma na swoim koncie ponad 700 tras we wszystkich województwach.  W 2021 roku dzięki nam questing zawitał też do Czech.

Udowadniamy, że questować można zawsze i wszędzie. Jako pierwsi stworzyliśmy quest nocny

Pokazaliśmy, że trasy można tworzyć nie tylko dla piechurów, kierowców, rowerzystów lub kajakarzy

Wśród naszych questów znajdziesz też takie perełki jak quest konny, wspinaczkowy czy hausbotowy

I to nie jest nasze ostatnie słowo

Wiele rzeczy jednak wciąż pozostaje bez zmian. Tworzymy questy, które naszpikowane są angażującymi zagadkami i solidną porcją wiedzy. Fundację Questingu wciąż budują te same osoby, które zachwycały się małymi odkryciami podczas wędrówek ze Stevenem Glazerem.

 

Zależy nam, by odkrywać i ciekawie opowiadać te historie, które na to zasługują.

Stwórzmy razem quest