Questuj z nami i odkrywaj tajemnice Krakowa
W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy razem z Link to Poland cykl „Questuj z nami” w ramach którego będziemy proponować Wam wyprawy do miejsc kryjących ciekawe, niezwykłe historie. Znajdziecie wśród nich ścieżki piesze, rowerowe, samochodowe, kajakowe, a nawet …. nordic walking ! Questując z nami po Polsce poszerzycie swoją wiedzę z różnych dziedzin i miło spędzicie czas ze swoimi bliskimi. Korzystając ze zbliżającego się weekendu (dla niektórych długiego 😉) zabieramy Was do stolicy Małopolski – Krakowa 🙂 W czasie swoich wypraw róbcie zdjęcia i oznaczajcie je oficjalnym hashtagiem naszego cyklu: #questujznami.
Dzisiaj zabieramy Was do Małopolski.
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
Województwo Małopolskie zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce, ale pod względem gęstość zaludnienia (ok. 3,4 mln mieszkańców) plasuje się na drugiej pozycji, tuż po Śląsku. Małopolskę na południu wyznacza pasmo Karpat oraz kilka łańcuchów górskich i wzniesień w Beskidach. Na północy lubiane przez wspinaczy skałki Jury Krakowskiej oraz Góry Świętokrzyskie, a na wschodzie Roztocze. Pomiędzy wzgórzami rozciągają się pola żyznych nizin w regionie Pogórza oraz dolin w rozwidleniu Wisły i Sanu. Góry małopolskich Karpat bogate są w złoża żelaza, soli, ropy naftowej oraz uranu. Nasłonecznione stoki i dolin zajmują natomiast uprawy owoców i winnej latorośli. Zgodnie z datami lokacji do najstarszych miast województwa należą: Sandomierz (przed 1227), Bochnia (1253), Zawichost (1255) i Kraków (1257) .
Na turystów czeka tu mnóstwo atrakcji – od bogactwa przyrody naturalnej, wspaniałych zabytków, obiektów architektury sakralnej, muzeów, skansenów, kopalni soli w Wieliczce i Bochni, mnóstwo ścieżek tematycznych, festiwali a do tego wszystkiego znakomite przysmaki kuchni regionalnej.
Naszą questingową podróż po Małopolsce rozpoczynamy od jej stolicy – Krakowa.
Mamy nadzieję, że questy, które chcemy Wam dzisiaj zaproponować pozwolą również mieszkańcom Krakowa odkryć swoje miasto na nowo – zatem ruszamy!
Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce i ma wytyczone swoje tradycyjne szlaki z obowiązkowymi do zobaczenia zabytkami i miejscami. Okazuje się jednak, że polscy turyści lubią również odkrywać sekrety i mało znane historie grodu Kraka. Najpopularniejszym w 2019 roku okazał się bowiem quest „Tajemnice Krakowa”.
Jest to quest historyczny, który z pewnością dostarczy wszystkim dobrej zabawy i sporą dawkę wiedzy. Do jego pokonania niezbędna jest spostrzegawczość oraz aplikacja odczytująca kody QR.
Jak dojechać: Kraków – wzgórze Wawelskie
Początek questu: Przy pomniku Smoka Wawelskiego
Potrzebne rzeczy: Długopis, smartfon z aplikacją mobilną odczytującą kody QR
Czas przejścia questu: 45-60 minut
Klasyfikacja: quest pieszy
Scenariusz questu: Tajemnice Krakowa – front | środek (plik PDF)
To drugi najpopularniejszy quest 2019 roku prowadzący również ulicami Krakowa. Tymi samymi, po których na przestrzeni wieków przechadzali się znamienici arystokraci, pisarze, poeci, malarze, rzeźbiarze, artyści tutejszych teatrów i kabaretów, muzycy i wokaliści, naukowcy i postacie znane nam z lekcji historii.
Narratorem questu „Sacrum i Profanum” jest Stanisław Wyspiański, który zdradzając ploteczki towarzyskie poprowadzi nas śladami krakowskiej bohemy i tutejszych świętych.
Jak dojechać: Kraków, woj. małopolskie
Początek questu: Kościół Franciszkanów, Plac Wszystkich Świętych 5 (wejście od strony Plant)
Potrzebne rzeczy: Długopis
Czas przejścia questu: 45 minut
Klasyfikacja: quest pieszy
Scenariusz questu: Sacrum i Profanum – front | środek | tył (plik PDF)
ZNAJDŹ SZCZĘŚCIE NA KAZIMIERZU
Kazimierz to część Krakowa wchodząca w skład Dzielnicy I Stare Miasto. Powstał w 1335 r. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego i do początków XIX wieku był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa, oddzielonym od niego nieistniejącą już odnogą Wisły.
W 1495 roku kiedy zakazano Żydom mieszkać na terenie Krakowa, przenieśli się oni właśnie tutaj i tak powstało jedyne w ówczesnym świecie miasto rządzone przez Żydów, podlegające tylko królowi, posiadające własny samorząd i otoczone murem.
Kazimierz przyłączono do Krakowa dopiero pod koniec XVIII w. W czasie rozbiorów Austriacy zburzyli mur i zezwolili na żydowskie osadnictwo na terenie całego Kazimierza oraz Krakowa.
Najsmutniejszy okres w historii dzielnicy związany jest z II wojną światową i Holokaustem. Żydowska część Kazimierza opustoszała, a jej mieszkańcy, ci którzy od pokoleń tworzyli je i kochali, zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych w Bełżcu, Płaszowie i Auschwitz.
Współczesny Kazimierz na nowo wypełnił się gwarem i podobnie jak przed wiekami, jest miejscem spotkań różnych kultur i narodowości.
Jak dojść: Z Rynku Głównego na Kazimierz można wyruszyć pieszo przez ulicę Grodzką (to ten „róg” Rynku przy, którym stoi mały kościół św. Wojciecha), obok wzgórza Wawelskiego przejdź na drugą stronę i kontynuuj spacer wzdłuż ulicy Stradom. Przejdź przez skrzyżowanie z ulicą Dietla i dalej idź cały czas prosto wzdłuż ulicy Krakowskiej aż do Placu Wolnica.
Początek Questu: Plac Wolnica – Róg ul. Bocheńskiej z Placem Wolnica
Potrzebne rzeczy: Długopis
Czas pokonania questu: 45 minut
Klasyfikacja: quest pieszy | optymalny, dla rodzin z dziećmi, młodzieży i dorosłych
Uwaga! Quest przechodzimy w godzinach: 12.00-24.00
Scenariusz questu: Znajdź szczęście na Kazimierzu – front | środek (PDF)
To kolejny quest na terenie Krakowa. Jego trasa przebiega tym razem przez Las Wolski, położony w zachodniej części miasta. Teren ten stanowi część Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i obejmuje 422 ha powierzchni w tym m.in. wzgórze Sowiniec z kopcem Piłsudskiego, barokowy klasztor Kamedułów na Srebrnej Górze, czy ogród zoologiczny.
Las Wolski jest jednym z największych w Polsce parków leśnych z bogatą florą (ponad 32 gatunki drzew) i fauną oraz bardzo zróżnicowanym krajobrazem i ukształtowaniem terenu. „W górę i w dół” to jak zapowiada sam tytuł quest dla wszystkich tych, którzy lubią aktywny wypoczynek i długie wyprawy.
Jak dojechać: Las Wolski położony jest w północnej części Bielańsko – Tynieckiego Parku Krajobrazowego, w zachodniej części Krakowa. Można dojechać tam autobusem MPK – linii 134, trasa: spod Stadionu Cracovia w kierunku do ZOO, wysiadamy na przystanku Baba Jaga (uwaga to przystanek na żądanie!).
Dojazd samochodem – parking na Łysej Górze, ul. Kukułcza (uwaga, parking płatny!)
Początek questu: przystanek autobusowy MPK Baba Jaga
Potrzebne rzeczy: Długopis, strój terenowy, woda do picia, środki na kleszcze i komary
Czas pokonania questu: 2-3 godziny
Klasyfikacja: quest pieszy | Uwaga: Trasa nieprzystosowana dla wózków!
Scenariusz questu: W górę i w dół – front | tył (PDF)
Szczegółowe informacje: Questing.pl | FB- Questing wyprawa po skarb
Fotografie © Anna Karahan