Questing to przygoda…

Śladami bohaterów Pogórza Dynowskiego – w Podkarpackiem powstaje 6 nowych tras turystycznych. środa | 28 Październik 2020

Lotnik, dowódca legendarnego Dywizjonu 303, zostaje zestrzelony w bitwie powietrznej nad kanałem La Manche. Ciężko ranny trafia do szpitala, gdzie poznaje sanitariuszkę – swoją przyszłą żonę. Za życia nigdy nie wraca do rodzinnej Bóbrki Kańczuckiej. Dziś z dumą opowiada o niej turystom, którzy odwiedzają Pogórze Dynowskie. Jak to możliwe?

Bohater wojenny i 5 innych postaci to narratorzy 6 nowych questów, które Fundacja Tradycyjna Zagroda i Fundacja Questingu utworzyły na Pogórzu Dynowskim. Trasy zostaną oddane już w listopadzie!

Questing to wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych edukacyjna gra terenowa. Uczestnicy na starcie dostają ulotkę z pełnym rebusów i zagadek opisem trasy. Łamigłówki odnoszą się do tego, co widoczne jest w terenie. Za drogowskazy służą sędziwe drzewa, pomniki czy napisy na domach. Trasę opisuje narrator, który dzieli się swoją wiedzą o zwiedzanej okolicy.

Na Pogórzu Dynowskim swoje historie opowie nam nie tylko bohaterski lotnik. W Siedleczce poznamy losy świetnego pedagoga i dyrektora szkoły, którego plany pokrzyżowała wojenna zawierucha. Po Zespole Pałacowo-Parkowym przy Muzeum w Przeworsku oprowadzi nas jeden z ostatnich mieszkańców posiadłości.

–  Aby nie zepsuć zabawy, nie zdradzimy tożsamości naszych bohaterów. Oni sami swoje imię i nazwisko wyjawiają dopiero pod koniec każdej trasy. – mówi Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Questingu. – Zapraszam na Pogórze Dynowskie, by dowiedzieć się o nich więcej.

Nową questową przygodę przeżyjemy w Siedleczce, Przeworsku, Bóbrce Kańczuckiej, Jaworniku Polskim, Hadlach Szklarskich oraz w Łopuszce Wielkiej.

– Skąd pochodzi inspiracja do tworzenia Questów? Od mieszkańców 9 gmin objętych projektem – tłumaczy Andrzej Łopata, prezes Fundacji Tradycyjna Zagroda. – Projekt, którego produktem są questy, zakładał zbudowanie serdecznych relacji międzypokoleniowych. W wyniku tej współpracy młodzież, dorośli i seniorzy utworzyli zagadki questowe. Dziadkowie i wnuki, ale też osoby zupełnie sobie obce współpracowały dla dobra swoich małych ojczyzn.

Oficjalnie nowe trasy dostępne będą już w listopadzie. Ulotkę z zagadkowym opisem trasy pobierzemy z największej internetowej bazy questów – www.questing.pl . Organizatorzy planują oficjalną inaugurację tras w Przeworsku. Nie zabraknie konkursów z atrakcyjnymi nagrodami i gadżetami podróżniczymi.

Kameralnie, plenerowo, bezpiecznie – questing w czasie pandemii

Jak mówi Andrzej Łopata, questing to bezpieczna forma turystyki, także w czasie pandemii COVID-19.

– Questing zyskuje na popularności, zwłaszcza w trudnym czasie zagrożenia epidemiologicznego. – zapewnia Andrzej Łopata. – Ulotkę pobieramy ze strony internetowej. Sami możemy zdecydować,  z kim i kiedy wyruszymy na trasę. Poruszamy się rzadko uczęszczanymi drogami wędrując w pojedynkę lub w gronie rodzinnym, ze swoimi domownikami.

 

Kontakt

Nasi trenerzy

 • Edyta Lenart - Wojna
 • Anna Watza
 • Łukasz Wilczyński

Formularz kontaktowy

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy informacji na temat:

 • możliwości tworzenia questów (zasady, szkolenia (metoda warsztatowa lub ekspercka), certyfikacja, rekomendacja),
 • aspektów edukacyjnych, promocyjnych i integrujących społeczność lokalną za pomocą ścieżek questingowych,
 • promocji regionów metodą questingu,
 • prowadzeniu kampanii promocyjnych (w tym BEZPŁATNA promocja dotycząca umieszczenia questów w największej bazie questów w Polsce – www.questing.pl, aktualności + wyróżnione questy, Facebook oraz Instagram – Questing wyprawa po skarb – wiodące social media w kraju dotyczące questów);
 • Przygotowaniu projektów graficznych oraz druk questów,
 • Zamieszczeniu questów w ogólnopolskiej aplikacji mobilnej Questing,
 • Aktualizacji wcześniej stworzonych questów,
 • Organizacji questingowych wizyt studyjnych,
 • Organizacji konferencji, seminariów, eventów (między innymi: Festiwale Questingu, Pikniki Questowe, Inauguracje Questów)
 • Współpracy z nami.
 • Nie lubisz pisać? Zadzwoń! Fundacja Questingu – 500 638 679

 

Wszelkie prawa do strony www. questing.pl należą do Fundacji Questingu z siedzibą w Bałtowie

 

 
Top