Questing to przygoda…

Wyrusz z nami w fotograficzną podróż retro po Bałtowie! czwartek | 20 Maj 2021

 Jesteś mieszkańcem Bałtowa (województwo świętokrzyskie) lub okolic? Na dnie Twoich szuflad zalegają stare zdjęcia okolicy a Twoja głowa pełna jest opowieści z dawnych czasów? Świetnie!  Przyjdź na spotkanie i podziel się nami swoim Bałtowem sprzed lat!

Rusza nowy projekt finansowany ze środków Lokalnej Grupy Działania Krzemienny Krąg. Wciąż można dołączyć do jednej z 3 grup wolontariuszy, które już 24, 25 i 26 maja spotkają się z regionalistą, profesjonalny edukatorem i innymi pasjonatami historii.

Będzie to okazja, by powspominać i pokazać utrwalone na starych fotografiach zabytki i przyrodę Bałtowa. Ale to nie wszystko! Najciekawsze wspomnienia staną się podstawą do budowy gry terenowej  – questu – w Bałtowie i okolicach.

 

Czym jest questing?

Questing to wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych gra terenowa, w której znajdziemy wiele elementów rodem z dobrze znanych nam podchodów– tłumaczy prezes Fundacji Questingu, Edyta Lenart-Wojna. Zabawa polega na przejściu nieoznakowanej w terenie trasy na podstawie rymowanego opisu na ulotce. Po drodze trzeba rozwiązywać zagadki, do których podpowiedzi znajdują się w terenie.

Dzięki zagadkom turysta ma szansę zatrzymać się na dłużej przy zabytku czy starym drzewie, które normalnie minąłby bez zastanowienia. Każdy quest prezentuje zatem niepowtarzalną historię danego miejsca.

A tych w Bałtowie przecież nie brakuje.

 

Bo Bałtów  to przecież nie tylko dinozaury…

… choć wielu turystom odwiedzającym Kompleks Turystyczny mogłoby się tak wydawać. Także mieszkańcy patrzą na swoją małą ojczyznę przez pryzmat współczesności. A przecież historia Bałtowa to nie tylko odkryte tam tropy dinozaurów.

To także losy rodu Druckich-Lubeckich, którzy pozostawili po sobie okazały pałac, czy też dzieje zwykłych mieszkańców, których codzienność toczyła się wokół zabytkowego młyna czy kościoła.

Ten projekt ma przypomnieć mieszkańcom zapomniane historie – te zapisane na kartach podręczników i te rodzinne. Turyści natomiast będą mogli skorzystać z nowych tras turystycznych, które w atrakcyjny, interaktywny sposób przedstawią im mniej znane dzieje i atrakcje Bałtowa.

 

Stwórz z nami grę terenową o Bałtowie!

Wciąż jeszcze można zgłosić się na spotkanie. Wystarczy zadzwonić pod numer 500 638 679, lub napisać na kontakt@questing.pl

– Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się osoby w każdym wieku. Mile widziani są seniorzy, dorośli i uczniowie. Ważne, by ci ostatni mieli ze sobą zgodę na udział w warsztatach podpisaną przez opiekunów – tłumaczy Edyta Lenart-Wojna.

Spotkania odbędą się 24, 25 i 26 maja w godzinach 11 – 15.

Jeśli tylko możesz – weź ze sobą zdjęcie Bałtowa lub okolic sprzed lat. Może to właśnie Twoja fotografia znajdzie się na ulotce z opisem trasy i zachęci turystów do odkrywania historii znad Kamiennej?

Nie masz starych zdjęć? Nie szkodzi!  Zawsze można poszukać ich w bibliotekach, także tych cyfrowych. – tłumaczy Edyta Lenart-Wojna. – Można też przyjść bez fotografii, ale z ciekawą historią, która przed laty wydarzyła się w Bałtowie.

Zapraszamy!

Kontakt

Nasi trenerzy

 • Edyta Lenart - Wojna
 • Anna Watza
 • Łukasz Wilczyński

Formularz kontaktowy

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy informacji na temat:

 • możliwości tworzenia questów (zasady, szkolenia (metoda warsztatowa lub ekspercka), certyfikacja, rekomendacja),
 • aspektów edukacyjnych, promocyjnych i integrujących społeczność lokalną za pomocą ścieżek questingowych,
 • promocji regionów metodą questingu,
 • prowadzeniu kampanii promocyjnych (w tym BEZPŁATNA promocja dotycząca umieszczenia questów w największej bazie questów w Polsce – www.questing.pl, aktualności + wyróżnione questy, Facebook oraz Instagram – Questing wyprawa po skarb – wiodące social media w kraju dotyczące questów);
 • Przygotowaniu projektów graficznych oraz druk questów,
 • Zamieszczeniu questów w ogólnopolskiej aplikacji mobilnej Questing,
 • Aktualizacji wcześniej stworzonych questów,
 • Organizacji questingowych wizyt studyjnych,
 • Organizacji konferencji, seminariów, eventów (między innymi: Festiwale Questingu, Pikniki Questowe, Inauguracje Questów)
 • Współpracy z nami.
 • Nie lubisz pisać? Zadzwoń! Fundacja Questingu – 500 638 679

 

Wszelkie prawa do strony www. questing.pl należą do Fundacji Questingu z siedzibą w Bałtowie

 

 
Top