Na Podkarpaciu powstaje quest, który łączy pokolenia
W dniach 7 – 8 października, w gminie Jawornik Polski (powiat przeworski), odbyło się szkolenie z zakresu tworzenia nowego naturalnego questu, realizowanego przez Fundację Tradycyjna Zagroda. Projekt „Międzypokoleniowa Współpraca na rzecz utworzenia ekoedukacyjnej ścieżki z elementami gry terenowej (questingu)” dofinansowany jest z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Pomysł stworzenia inicjatywy, która połączyłaby bogactwo regionu – dawne odmiany drzew owocowych oraz chęć podtrzymywania tradycji, powstał już kilka lat temu. W marcu br. projekt oficjalnie wystartował, a jego realizacja będzie opierać się na współpracy międzypokoleniowej. Uczestnicy w różnym wieku, a więc zarówno dzieci, ich rodzice, jak i seniorzy wyruszą wraz z ekspertami do północno – środkowej części Pogórza Dynowskiego, aby wspólnie zidentyfikować dawne odmiany drzew, rosnące w tradycyjnych sadach. Towarzyszyć temu będą warsztaty, konkursy z nagrodami oraz ciekawe spotkania. To właśnie uczestnicy, wspólnymi siłami utworzą ścieżkę koedukacyjną oraz grę terenową (quest), który będzie otwarty dla zwiedzających już w listopadzie 2017.
Obecnie spośród wszystkich rodzajów questów w Polsce, to właśnie naturalnych jest najmniej, tym bardziej cieszymy się, że możemy brać udział w tak ciekawym projekcie. Będzie to quest samochodowy, a na jego długiej trasie oprócz zwiedzania tradycyjnych sadów, będzie można dosłownie poczuć smak regionu, próbując lokalnych produktów takich jak dżemy, konfitury, powidła czy kompoty, przygotowywanych w tradycyjny sposób przez mieszkańców gminy Jawornik Polski.