Wielkopolska okiem cyklisty
Bogata historia i sztuka stworzona przez przeplatające się tu przez wieki różne kultury, malownicze jeziora, rzeki, rezerwaty, parki i lasy, obfitujące w bogactwo rzadkich gatunków roślin i zwierząt – to z pewnością dobre powody by wsiąść na rower i razem z Questingiem zacząć odkrywać Wielkopolskę.
Projekt „Wielkopolska Okiem Cyklisty” realizowany jest przez 5 partnerskich Lokalnych Grup Działania: Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia”, Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”, Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie”, „Między Ludźmi i Jeziorami” i Stowarzyszenie „Solna Dolina”. Realizatorzy projektu przygotowują na obszarach swego działania 44 wiaty przystankowo-rowerowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą, by zachęcić okolicznych mieszkańców i turystów do aktywnego wypoczynku np. jazdy na rowerze, nordic walking, pieszych wycieczek. Chcą również wzmocnić w ten sposób potencjał turystyczno-rekreacyjny regionu rozbudowując jego infrastrukturę i tworząc miejsca umożliwiające organizację spotkań i imprez o charakterze rekreacyjnym, sportowym, turystycznym i społeczno-integracyjnym.
Dwanaście z wiat przystankowo-rowerowych powstaje na obszarze działania Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” tj. na terenie gmin: Wierzbinek, Sompolno, Kramsk, Krzymów, Babiak i Koło. Będziecie mieli okazję je odwiedzić wyruszając na nowe questingowe ścieżki rowerowe (lub samochodowe). W ramach współpracy Fundacji Questingu ze Stowarzyszeniem powstało pięć scenariuszy: „Dwa koła, dwie wieże i mnóstwo aktywnej przyjemności…”, „Dwie gminy, trzy kultury”, „Między wartą, a kopalnią”, „Spacer z aktorką” i „Z pokorą wobec poległych, z czcią dla zamordowanych”.
13 kwietnia 2019 odbędzie się inauguracja dwóch z tych ścieżek. O godz. 9:00 z pod wiaty przystankowo-rowerowej w Patrzykowie wyruszy pierwsza grupa cyklistów, a narrator scenariusza „Między Wartą a kopalnią” – postać niezwykle ważna dla tego regionu, poprowadzi ich przez piękne zakątki położone wzdłuż doliny Warty oraz inne ciekawe miejsca na terenie gminy Kramsk, pozwalając poznać jej historię.
O godz. 13:00 uczestnicy wyprawy inauguracyjnej wyruszą natomiast z parkingu pod kościołem w Lubotyniu na „Spacer z aktorką”. Jadąc wzdłuż północnego brzegu jeziora w Lubotyniu, przemierzając kolejne kilometry po gminie Babiak (powiat kolski), questowicze dowiedzą się jak wiele ciekawych historii i atrakcji ona kryje.
Pozostałe trzy ścieżki będzie można przemierzać już samodzielnie. Przy wiacie rowerowej w Brzeźnie rozpoczyna się quest „Dwa koła, dwie wieże i mnóstwo aktywnej przyjemności…” dzięki któremu można podziwiać rezerwat przyrody, panoramę Konina, elektrownię w Turku i bazylikę w Licheniu oraz zdobyć wiele ciekawych informacji na temat gminy Krzymów.
Sompolno i Wierzbinek to kolejne gminy województwa wielkopolskiego, które poznamy natomiast jadąc rowerem ścieżką „Dwie gminy, trzy kultury”. Już od starożytności tereny te przyciągały ludzi różnych kultur i narodowości ponieważ były ważnym punktem na szlakach handlowych np. „szlaku bursztynowym” łączącym Cesarstwo Rzymskie z południowym wybrzeżem Bałtyku, a w okresie zaborów sąsiadowali tu ze sobą Polacy, Żydzi i Niemcy. Ślady ich obecności będziecie mogli odkryć sami.
Lipie Góry to miejscowość położona w gminie Babiak. Tam, właśnie na stacji kolejowej rozpoczyna się piąta ścieżka questingowa „Z pokorą wobec poległych, z czcią dla zamordowanych”. Można ją pokonać na rowerze lub samochodem.
Stacja kolejowa w Lipich Górach została otwarta 1 marca 1933 roku, w dniu, w którym oddano do użytku część linii kolejowej nr 131 ze Zduńskiej Woli do Inowrocławia. Jej przebieg pokrywa się z magistralą węglową, wybudowaną na potrzeby transportu towarowego z Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego do Trójmiasta i dlatego korzystały z niej głównie pociągi towarowe.
6 września 1939 na stacji Lipie Góry niemiecka Luftwaffe zbombardowała i ostrzelała pociąg ewakuacyjny z Wielkopolski Zachodniej i Pomorza. W zdarzeniu zginęło 61 osób, które zostały pochowane w zbiorowej mogile. I między innymi o tych wydarzeniach opowiada nasz quest.
Ulotki nowych questów:
„Dwa koła, dwie wieże i mnóstwo aktywnej przyjemności…” STRONA 1STRONA 2
„Dwie gminy, trzy kultury” STRONA 1 STRONA 2
„Między wartą, a kopalnią” STRONA 1 STRONA 2
„Spacer z aktorką” STRONA 1 STRONA 2
„Z pokorą wobec poległych, z czcią dla zamordowanych” STRONA 1 STRONA 2
Operacja „Wielkopolska Okiem Cyklisty” jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.