“Góra Domowa” Stefana Żeromskiego – inauguracja najnowszego questu w Ciekotach
W sobotę, 23 listopada, o godzinie 11:00 rozpocznie się inauguracja nowego questu „Góra Domowa”, poświęconego związkom Stefana Żeromskiego z przyrodą Gór Świętokrzyskich.
Spotykamy się na Przełomie Lubrzanki, skąd wszyscy zgłoszeni uczestnicy rozpoczną tę literacko-przyrodniczą wędrówkę. Koordynaty do miejsca spotkania to: 50.905553, 20.792933.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak należy wcześniej zgłosić swój udział: zapisy przyjmujemy pod adresem kontakt@questing.pl oraz telefonicznie pod numerem 796 232 321. Liczba miejsc jest ograniczona, więc zgłoś się już dziś!
Góra Domowa – podróż śladami Żeromskiego
Questing to wyjątkowy sposób na poznawanie dziejów, przyrody i tradycji odwiedzanych miejsc. Uczestnicy gry, dzięki zagadkom, rebusom i angażującemu opisowi trasy mają okazję, by zatrzymać się na dłużej i w niepowtarzalnej atmosferze stać się odkrywcami historii, które trudno znaleźć w tradycyjnych przewodnikach.
W queście „Góra Domowa” uczestnicy wyruszą w teren, który w młodości eksplorował sam Stefan Żeromski znajdując liczne inspiracje w otaczającej go naturze.
Quest „Góra Domowa” to zatem znacznie więcej niż tylko spacer – to spotkanie z literackimi opisami przyrody, które towarzyszyły Stefanowi Żeromskiemu, gdy wędrował przez drogi i bezdroża w okolicach Ciekot.
Uczestnicy dotrą między innymi na szczyt Góry Radostowej (451 m n.p.m.) i będą mieli okazję podziwiać te same krajobrazy, które inspirowały pisarza do tworzenia jego pierwszych literackich prób. To podróż pełna emocji, w której turyści poczują atmosferę słynnej Puszczy Jodłowej, która swoją nazwę zawdzięcza właśnie Żeromskiemu.
– Questing to coś więcej niż zwiedzanie, to wejście w świat opowieści, które oddają ducha odwiedzanego miejsca – mówi Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Questingu. – Dzięki „Górze Domowej” uczestnicy będą mieli szansę spojrzeć na Ciekoty oczami Żeromskiego, który, zainspirowany tutejszymi krajobrazami, tworzył literackie opisy pełne pasji i uwielbienia dla przyrody.
Na czym polega grywalizacja?
Podczas gry uczestnicy otrzymają opis nieoznakowanej trasy, który poprowadzi ich przez najważniejsze i najpiękniejsze punkty w okolicach Ciekot. Kierunek marszu wyznaczą rozwiązania zagadek i rebusów na trasie. Trzy najlepsze drużyny, które jak najdokładniej rozwiążą wszystkie łamigłówki i jak najszybciej dotrą do mety zdobędą nagrody: tablet, smartwatch i słuchawki bezprzewodowe.
Ciekoty pełne questów
– Cieszymy się, że wspólnie z naszymi Partnerami możemy tworzyć questy, które w tak kreatywny sposób przybliżają uczestnikom dziedzictwo regionu i wyjątkowe postacie z nim związane – dodaje Edyta Lenart-Wojna. – Co dla nas ważne, nie jest to pierwszy quest, który tworzymy w Ciekotach. Miłośnicy turystyki z zagadkami mają tu do wyboru trasy, które między innymi przybliżą im postać młodego Żeromskiego czy skomplikowane relacje, które łączyły pisarza z kobietami.
Quest „Góra Domowa” powstał we współpracy Fundacji Questingu z Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, laureatem ogólnopolskiego konkursu na najlepszy scenariusz gry terenowej. Konkurs, oparty na głosowaniu internautów, pozwolił wyłonić najciekawsze propozycje questów z różnych regionów Polski.
Realizacja projektu oraz jego inauguracja są możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.