Questing – nauka w terenie!
Questing jest metodą, która może stać się alternatywą dla tradycyjnych lekcji historii, przyrody, kultury i sztuki, czy nawet WOS. Powrót do szkoły pod długim wypoczynku podczas wakacji letnich nie jest łatwą sprawą dla większości dzieci. Często wrzesień dostarcza nam sporo słonecznych dni i pięknej pogody – która jest częstym powodem nieobecności młodych ludzi na zajęciach. Podobnie ma się sprawa z nadejściem wiosny i końcówką roku szkolnego, gdzie zaczynają witać nas upały Mało kto chce wtedy siedzieć w zamkniętym pomieszczeniu nad książką, gdy za oknem taka ładna pogoda. Człowiek ma ochotę wyjść na świeże powietrze, obcować z naturą, bawić, ciężko wtedy usiedzieć w szkolnej ławce.
Naprzeciw tym problemom wychodzi właśnie Questing! Dzieci i młodzież chętniej chłoną wiedzę gdy mogą sami coś zrobić, czegoś dotknąć, gdy mogą być w ruchu. Zamiast poznawać kulturę regionu czy gatunki drzew wertując kartki podręcznika, lepiej wyruszyć w trasę i zobaczyć wszystko na własne oczy. Oczywiście tutaj pojawia się problem związany z bezpieczeństwem – klasę o wiele łatwiej upilnować w zamkniętym pomieszczeniu, a niżeli podczas zajęć w plenerze, gdzie trzeba mieć oczy dookoła głowy Jednak to zagadnie na osobny temat, być może poświęcę mu uwagę później.
Edukacja połączona z zabawą to jeden z głównych aspektów questingu, a taka niewątpliwie towarzyszy tworzeniu i rozwiązywaniu questów. Bowiem uczestnik zabawy przeistacza się w poszukiwacza skarbów. Proces ten ma także inny, głębszy wymiar. Tworzy nowe więzi społeczne i wzmacnia je. Stawia na pracę zespołową, umiejętność niezbędną do funkcjonowania w społeczeństwie. To z kolei jedno z podstawowych, zadań stawianych przed współczesną szkołą – uczyć i wychowywać. Wychowanie w szkole ma na celu prawidłowe wdrożenie młodego człowieka do funkcjonowanie w społeczeństwie.
Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść questingu jest jego prostota sama w sobie. Każdy bowiem może taki quest przygotować i zrealizować. Co najważniejsze, jego autorami mogą być także sami uczniowie. Uczniowie tworząc taki quest muszą wykazać się pomysłowością, kreatywnością, umiejętnością układania zdobytych wiadomości w wierszowane zagadki. Sam questing, nie musi ograniczać się jednak tylko i wyłącznie do murów szkoły. Pozwala na wspólne spotkanie różnych osób, należących do tej samej lokalnej społeczności. Młodzież i dzieci biorące udział w tworzeniu questów mają szansę poznać najbliższą okolicę, którą znają od dzieciństwa, odkrywają ją na nowo, nie mogąc wyjść ze zdumienia jak wiele zagadek i skarbów kryje najbliższe otoczenie.
Gotowe questy mogą być doskonałą i atrakcyjną formą przekazywania wiedzy oraz nauki szacunku dla przyrody i historii. Odkrywanie tajemnic, legend, ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są zapisane w żadnym podręczniku, może się okazać fascynującą przygodą, a wiedza zdobyta poprzez osobiste doświadczenia z pewnością na długo zapadnie w pamięć. Nabyta w ten sposób wiedza jest łatwiejsza do zrozumienia przez uczniów, co przekłada się na praktyczne jej stosowanie i większą chęć nauki nowych rzeczy
Zapraszam do odkrywania nowych przygód!
Marcin Dziekan