Questingowy rekord w Bałtowie

Ponad 30 tys. turystów odwiedzających Bałtów w tym roku skorzystało z questingu. Nieoznakowane ścieżki turystyczne, prowadzące m.in. śladami dinozaurów w Żydowskim Jarze, czy opisujące miłosne perypetie księżnej Druckiej – Lubeckiej okazały się turystycznym hitem świętokrzyskiej miejscowości.

Questing to alternatywna forma turystyki, która stawia przed turystą wyzwanie odnalezienia skarbu. Wiosną w Bałtowie oddano do użytku 10 niezwykłych questów – nieoznakowanych ścieżek, po których podróżnik prowadzony jest za pomocą wskazówek zawartych w niecodziennej ulotce z mapą. Poszukując drogi do skrzynki ze schowaną w niej pieczątką, uczestnicy muszą wykonać szereg zadań i rozwiązać zagadki, które ściśle związane są z danym miejscem, jego topografią, historią, czy kulturą.

Sukces questingu pokazuje, jak na przestrzeni ostatnich lat zmienił się model turystyki – mówi Łukasz Wilczyński z agencji Planet PR, autoryzowanego przedstawiciela questingu w Polsce – Dziś turyści poszukują atrakcji, które nie tylko wzbudzą ich chwilową ciekawość, ale także zaangażują i pozwolą przeżyć ciekawą przygodę. Taka forma aktywności nie tylko dostarcza rozrywki, ale także edukuje i pozwala, by wspomnienia związane z danym miejscem zostawały z podróżnikiem na długo po powrocie do domu.

Wkrótce questy będzie można rozwiązywać już na terenie całego Krzemiennego Kręgu, gdzie w ramach projektu finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich powstanie kolejnych 10 ścieżek. Dodatkowo na ich podstawie zostanie zbudowanych 10 scenariuszy grywalizacyjnych, czyli nietypowych koncepcji zwiedzania opartych na mechanizmach znanych z różnych gier. Kolejną atrakcję mają stanowić storytellerzy – lokalni narratorzy, bajarze, którzy będą budować opowieści i przedstawiać historie oraz legendy związane z regionem.

Projekt łączący trzy nowatorskie narzędzia: questing, grywalizację i storytelling będzie  pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce i ma szansę stać się nową wizytówką regionu.

Projekt „Centrum Dziedzictwa Przedsiębiorczości Społecznej” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2012.

Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg powstała w 2002 roku. Skoncentrowana jest na styku dwóch województw: świętokrzyskiego i mazowieckiego, swoim zasięgiem obejmuje teren dziesięciu gmin i trzech powiatów. W ramach aktywności zdołała zbudować jeden z niewielu w Polsce, sieciowych produktów turystycznych, który obecnie jest największym kompleksem turystycznym w naszym kraju. Jego rdzeniem jest JuraPark Bałtów wraz z unikatową w skali światowej kopalnią krzemienia pasiastego w Krzemionkach oraz jedyne w Polsce żywe muzeum porcelany w Ćmielowie. Od kilku lat aktywnie uczestniczy również w projekcie wdrażania metody questingu w Polsce.

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!