Bałtowianie odkrywają swoje dziedzictwo

Trwa projekt Bałtów polską stolicą questingu. Wraz z końcem zimy rozpoczął się  jego kolejny etap  – konsultacje w terenie. Dlaczego lipa płacze, jakie tajemnice kryje Rezerwat Modrzewie i kogo określano mianem Małego Księcia?


Te i wiele innych pytań, zrodziło się w trakcie poszukiwania pomysłów na questy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że staną się ich tematami przewodnimi. Kiedy rozpoczynał się projekt w Bałtowie, wielu jego uczestników z dystansem podchodziło do obcobrzmiącego słowa jakim jest questing. Jeszcze trudniej było im uwierzyć, że będą współtwórcami produktu turystycznego, który w nietuzinkowy sposób będzie opowiadał o dziedzictwie kulturowym ich małej ojczyzny. I także w nieszablonowo promował ich miejscowość wśród potencjalnych turystów. Tymczasem, po kilku miesiącach warsztatów i konsultacji, bałtowianie śmiało mogą nazwać się wytrawnymi questowiczami. W aktywny sposób zdobywają informacje związane z legendami, historią, dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym.
To, co stanowi wartość nadrzędną w tworzeniu questów, to fakt, że kilkudziesięciu mieszkańców Bałtowa i okolic podjęło wspólne działania w terenie – mówi Jarosław Kuba dyrektor Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”. Przeszukują archiwa, biblioteki, docierają do ciekawych okazów przyrody, rozmawiają z najstarszymi przedstawicielami społeczności, integrują się i także poznają wzajemnie. Co więcej, to wspólne działanie wytworzyło niesamowite poczucie realnego wpływ na to, w jakim kierunku rozwinie się turystyka w ich miejscowości – dodaje Kuba.
Potwierdzeniem jest niesamowite zaangażowanie mieszkańców Bałtowa, które odczuwalne jest także podczas konsultacji. Bałtowianie z zapałem weryfikują wiedzę, szukają inspiracji, porządkują pojawiające się pomysły – mówi Łukasz Wilczyński z Planet PR, trener questingu. I to, co dla nich najważniejsze: poprzez docieranie do korzeni na nowo odkrywają swoją tożsamość. – podkreśla.
Jest jeszcze jeden ważny aspekt projektu. To postawy jakie buduje w naszej młodzieży: otwartość na nowości, czy chęć zgłębiania wiedzy o swoim regionie. Młodzi ludzie odkrywają tym samym niezwykłe przestrzenie, w których żyją, zwracając uwagę na, często z pozoru zupełnie zwyczajne, codziennie mijane miejsca – mówi Edyta Lenart, opiekunka Klubu Net Junior Bałt i koordynatorka wolontariuszy, którzy są filarem projektu Bałtów polską stolicą questingu. Questing sprawia, że czują się ambasadorami Bałtowa – dodaje.
Efekty prac poznamy już niebawem. Na przełomie kwietnia i maja odbędzie się wstępna ocena projektów. W kolejnym etapie wybrane zostaną te z najciekawszym pomysłem. Tymczasem, o samym projekcie i jego uczestnikach poczytać można na stronie www.baltow.questing.pl

Projekt „Bałtów – polską stolicą QUESTINGU” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010.

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!