Kolekcjonerskie pieczątki – nowa tradycja dla zbieraczy pamiątek

kolekcja_pieczatkiPocztówki, znaczki, zabawki z opakowań słodyczy to przedmioty, za którymi przepadają wszystkie dzieci. Często to właśnie od nich zaczyna się nowa pasja młodego człowieka – kolekcjonerstwo.

Kolekcjonerstwo niejedno ma imię. Wiele osób zbiera, składa i dumnie prezentuje wszystkim zainteresowanym swoje zdobycze, skrzętnie gromadzone przez wiele lat. Klasery znaczków, pocztówki, monety czy książki to tylko kilka z najpopularniejszych przedmiotów do zbierania.

Jedni kolekcjonują te przedmioty z samej chęci zbierania, inni dla satysfakcji z posiadania wyjątkowego egzemplarza lub pełnej serii. Jeszcze inni zajmują się swoimi zbiorami dla czystej przyjemności i chwili relaksu od pełnego stresu życia.

Głównie jednak kolekcjonerzy dzielą się na dwie grupy. Jedna zbiera przedmioty dla nich samych i wartości (choćby materialnych), jaką reprezentują. Druga natomiast kolekcjonuje nie tyle przedmioty, a wspomnienia, które są reprezentowane przez jeden z egzemplarzy zbioru. Często te kolekcje są znacznie bardziej zróżnicowane i przypominają składowisko pozornie niezwiązanych ze sobą rzeczy.

Pieczątki uzyskiwane za przejście questu są idealnym przykładem na kolekcję dla obu grup „zbieraczy”. Za przejście każdej z dziesiątek tras czeka wyjątkowa nagroda. Specjalna, inspirowana miejscem i tematem questu pieczątka, którą można zdobyć po przebyciu całej drogi.

W ostatnich latach w Polsce, według badań Fundacji Questingu realizowanych ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014 w ramach projektu „Obywatelska Akademia Questingu”, powstało ponad 500 ścieżek questingowych. Wszystkie reprezentują walory edukacyjne – przybliżają historię, naturę i charakter społeczności miejsc, w których powstały. Podczas każdego z nich poznajemy pełen zakres wiedzy, którą zazwyczaj przybliżają nam przewodnicy, ale w bardziej przystępnej formie. Na zakończenie tej podróży, po rozwiązaniu wszystkich zagadek, zdobywcy otrzymują pamiątkową pieczątkę, która dzięki swojej unikalności idealnie zaspokaja potrzeby zbieraczy serii i wyjątkowych eksponatów, a towarzysząca zdobyciu jej przygoda zapewnia całą gamę wspomnień, które warto upamiętnić za pomocą właśnie tej pieczątki.

Dodatkowo, wartość tej kolekcji znacząco podnosi wysiłek i czas włożony w stworzenie własnego zbioru. A ciągle powstające nowe questy sprawiają, że nowych egzemplarzy nigdy nie zabraknie.

Zapraszamy do questowania i włączenia do swoich dotychczasowych skarbów questingowych „znaków” przygody.

belka_fundacjafio1

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!