Pierwsi znaleźli skarb!

Uczniowie dziewięciu szkół z gminy Brody jako pierwsi przeszli grę terenową – quest „Dziewiczy szlak”. Polega on na rozwiązywaniu zagadek, odkrywaniu wskazówek i znalezieniu skarbu. W dniu 28 września, młodzież rozpoczęła spacer koło parkingu przy Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim. 


Pierwszy quest w gminie Brody, opracowany został na zlecenie Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W  inauguracji uczestniczyły przedstawicielki ROTWŚ: Anna Kowalska i Magdalena Osełka. Grę opracowała Fundacja Questingu wraz z pracownikami Urzędu Gminy Brody i Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach. W inauguracji uczestniczyły przedstawicielki fundacji: Edyta Lenart-Wojna i Róża Zięba. Gości powitała Marta Prokop – Zastępca Wójta Gminy Brody. Wyraziła ona nadzieję, że na terenie gminy będzie więcej questów, może także w formie rowerowej.

Tajemnica

Po rozwiązaniu wszystkich zagadek, wszystkie drużyny odnalazły skarb. Co nim jest i gdzie się znajduje jest tajemnicą. Chodzi o to, żeby kolejnym questowiczom nie odbierać frajdy z rozwiązywania zagadek. W skład kilkuosobowych drużyn wchodzili uczniowie i nauczyciele ze szkół: w Adamowie, Brodach, Dziurowie, Krynkach, Lipiu, Lubieni, Rudzie, Stykowie i Stawie Kunowskim. 

Nagrody za spostrzegawczość

Po zakończeniu questu zorganizowano piknik. Był też quiz na spostrzegawczość dotyczący obiektów na trasie i tego, co można zobaczyć w takcie przejścia. Nagrody konkursowe wręczała Marta Prokop – Zastępca Wójta Gminy Brody. Były to wejściówki do parku linowego i ścianki wspinaczkowej. 

Jak przejść quest?

Narratorką questu jest dziewczyna z dawnych wieków, która według miejscowej legendy została złożona w ofierze i zamordowana. Opowiada ona o znanych jej wydarzeniach historycznych, o zalewie na rzece Kamiennej i wsi – nazywającej się obecnie Ruda. Kartki niezbędne do gry, można uzyskać w kasie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim, Urzędzie Gminy Brody, Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach i w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudzie. Ulotkę można też pobrać TU.

Mariusz Zawłocki

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!