Poradnik QUESTOWICZA

Co ze sobą zabrać na trasę questu? Czego unikać podczas wycieczki? Co może nas zaskoczyć podczas spaceru? Jak zapewnić dobrą zabawę dla całej rodziny? O czym należy pamiętać w trakcie zabawy? W tym krótkim poradniku odpowiemy na najczęściej zadawane pytania Questowiczów.

Każda pora roku jest idealna do pieszych wędrówek i oczywiście do questowania. Jest to doskonała forma aktywności podczas której, możemy nie tylko dostarczyć organizmowi dawkę świeżego powietrza, ale także zobaczyć ciekawe miejsca, podziwiać piękno przyrody oraz zadbać o dobrą zabawę dla całej rodziny. Zanim jednak wybierzemy się na pieszą wycieczkę, zastanówmy się, co zabrać ze sobą.

Planując wyprawę musimy wziąć pod uwagę pogodę jaka panuje za oknem. Strój, obuwie  jak i cały ekwipunek w każdej porze roku będzie wyglądał inaczej. Jednak jest kilka standardowych porad, które sprawdzają się bez względu na panującą aurę. Chociaż trasy questów są opracowane tak, aby nie sprawiały problemów dla turysty, to jednak trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym na szlaku nic nas nie zaskoczy.

Co na siebie założyć?

Podstawą każdej pieszej wędrówki są wygodne buty, bez nich nie warto wyruszać na trasę questów. Japonki i sandały lepiej zostawić na dnie szafy, podczas wycieczki warto postawić na sprawdzone obuwie. Dla jednych będą to buty trekkingowe, dla innych buty sportowe a nawet… kalosze.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest odzież. Nasz ubiór powinien być lekki i wygodny. Jednocześnie płaszcz powinien zapewniać ochronę przeciwdeszczową. W jesienne lub zimowe wędrówki należy pamiętać o starej zasadzie ubierania się „na cebulkę”. Zimową aurą sprawdzają się rękawiczki typu mintenki, które chronią przed zimnem, a jednocześnie nie przeszkadzają podczas pisania.

Przyda się również plecak, zawierający najpotrzebniejsze rzeczy (żywność, wodę). Warto pamiętać o aparacie fotograficznym, dzięki któremu wszystko, co ciekawe, zostanie uwiecznione.

W okresie letnim uciążliwe mogą być komary i inne owady (np. kleszcze). Dlatego też należy pamiętać, aby zabrać ze sobą preparaty owadobójcze. Istotne  również jest odpowiednie nakrycie głowy (np. kapelusz, kaszkiet, czapka) a także okulary przeciwsłoneczne, czy krem z filtrem. Dzięki temu w upalne dni zabezpieczymy się przed oparzeniami słonecznymi.

Istnieją questy, do których potrzebne nam będą dodatkowe atrybuty np. latarka (podczas nocnego questu) lub kompas. Niezbędnym elementem wyposażenia każdego questu jest długopis lub ołówek, bez których nie zapiszemy ważnych zagadek i wskazówek.

Czego unikać na trasie questu?

Przede wszystkim należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie zarówno podczas questów rowerowych, samochodowych, kajakowych jak i pieszych. Nie należy zaśmiecać questowych ścieżek i niszczyć umieszczonych na nich wskazówek i punktów orientacyjnych. Każdy questowicz ma obowiązek pozostawienia w miejscu znalezionego skarbu! Pamiętajmy, że inni też chcą się świetnie bawić.

To tylko kilka naszych porad, dzięki którym questowanie będzie proste i nie przysporzy żadnych kłopotów. Pamiętajcie, najważniejsze jest, aby na quest zabrać ze sobą dobry humor i „bystre oko”.

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!