Powstanie nowy quest w Ostrowcu Świętokrzyskim!

Czy na dnie Twojego domowego archiwum zalegają stare zdjęcia ostrowieckiego osiedla Ogrody? Znasz niezwykłą historię, która przed laty miała tu miejsce? A może po prostu jesteś miłośnikiem swojej dzielnicy? Świetnie! Przyjdź na spotkanie i stwórz z nami osiedlową edukacyjną grę terenową!

Już niebawem mieszkańcy Ogrodów będą mogli wyruszyć w sentymentalną podróż retro po swoim osiedlu. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” oraz Fundacja Questingu, stworzą tam bowiem oparty o archiwalne fotografie quest, czyli pełną zagadek i rebusów zabawę na świeżym powietrzu.

W ramach projektu „Korzenie i skrzydła”, dofinansowanego z Narodowego Instytutu Wolności – Program NoweFIO, dnia 15 października 2021 r. o godz. 9.00 w restauracji Primo odbędzie się spotkanie rozpoczynające pracę nad zbiorem informacji dotyczącej historii osiedla Ogrody. A tuż po nim rozpocznie się pierwszy z planowanych trzech marsz z kijami Nordic Walking, który ma przybliżyć uczestnikom teren opisywanego w Queście terenu.

 

Czym jest questing?

Questing to edukacyjna gra terenowa wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Choć sama nazwa może brzmieć obco, to w questingu odnajdziemy elementy typowe dla podchodów czy gier terenowych. Uczestnik porusza się po nieoznakowanej w terenie trasie, na końcu której czeka symboliczny skarb.

Gdzie należy go szukać? To wskazują zawarte na specjalnej ulotce wskazówki. Ale uwaga! Każdy quest pełen jest zagadek i rebusów. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte, bo wskazówki do łamigłówek ukryte są na mijanych budynkach, drzewach czy tablicach.

Dzięki temu każdy uczestnik zabawy przystaje dłużej w miejscach, na które wcześniej nie zwracał uwagi. A wczytując się w rymowany opis trasy poznaje niezwykłe historie związane z danym miejscem. Ale poznanie historii danej miejscowości to nie jedyna wartość, która płynie z questingu.

 

Odkrywaj z nami!

Każdy quest powstaje przy zaangażowaniu społeczności lokalnej – mieszkańców, krajoznawców i miłośników małych ojczyzn. To właśnie oni są prawdziwą skarbnicą wiedzy i kopalnią niezwykłych historii, które profesjonalni trenerzy questingu przekuwają w ostateczny opis trasy.

Tym razem zachęcamy, by na spotkanie z ekspertem przynieść archiwalne zdjęcia osiedla Ogrody. Mogą być to ujęcia krajobrazowe, utrwalone na kliszy wspólne chwile spędzonych z rodziną czy fotografie budynków, których już nie ma. Kto wie, może to właśnie zdjęcie, które zalega na dnie Twoje szuflady stanie się elementem niezwykłej gry terenowej?

 

Zabawa inna niż wszystkie

Niezwykły jest już sam fakt, że to sami mieszkańcy zdecydują, które zdjęcia chcą zaprezentować i jaką historię chcą opowiedzieć uczestnikom gry terenowej. Ale to nie jedyna niespodzianka, której Questowicze mogą spodziewać się na osiedlu Ogrody.

Ta ostrowiecka dzielnica – pełna skwerów i terenów zielonych – to idealne miejsce do aktywności na świeżym powietrzu. Chcemy, by nasz quest można było pokonać nie tylko pieszo, ale też na przykład z kijkami nordic walking. Dzięki temu gra terenowa stanie się świetną propozycją zarówno dla miłośników zagadek, jak i tych, którzy szukają inspiracji na aktywne popołudnie w gronie najbliższych.

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!