Przejdź z nami nowe trasy w Bałtowie i zgarnij atrakcyjne nagrody!

Wciąż można dołączyć do grona uczestników niezwykłej gry terenowej, która rozpocznie się już w tę niedzielę (26 września) o 14:30 w Bałtowie. Każdy uczestnik otrzyma zdrową rywalizację, sentymentalną podróż w czasie oraz jedną z nagród, których łączna wartość to 6000 złotych.

 

Nowe questy w Bałtowie!

Gra terenowa towarzyszyć będzie inauguracji nowych tras (questów), które powstały
w ramach projektu „Bałtów w kolorze sepii”. Miał on na celu przedstawienie nieco zapomnianej dziś historii tej miejscowości – pełnej intrygujących postaci, zdarzeń i legend., które dziś ożyły właśnie dzięki questom – intrygującym grom terenowym. Na czym dokładnie polega questing?

– Questing wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Pod obco brzmiącą nazwą kryją się jednak elementy znane wszystkim z gier terenowych i podchodów  – tłumaczy Edyta Lenart-Wojna, prezes odpowiedzialnej za realizację projektu Fundacji Questingu. –   Zabawa polega na przejściu nieoznakowanych w terenie tras. O tym, którędy należy iść dowiadujemy się z umieszczonych w opisie przejścia wskazówek, zagadek i rebusów. Ich rozwiązanie uczestnicy gry znajdują wokół siebie: na budynkach, tablicach informacyjnych lub innych elementach krajobrazu. Po drodze poznają historię, przyrodę i kulturę danej miejscowości.

 

Wyrusz w podróż retro i wygrywaj

Wciąż można dołączyć do grupy śmiałków, która już w tę niedzielę jako pierwsza wyruszy na trasę trzech nowych questów. Co trzeba zrobić, by wziąć udział w zabawie?

– Wystarczy zgłosić się do nas telefonicznie pod numer 500 638 679. Serdecznie zapraszamy całe rodziny, grupy znajomych i osoby indywidualne. Zgłoszenia są bezpłatne, a na tych, którzy jako pierwsi rozwiążą wszystkie zagadki i przejdą nowe trasy czekają atrakcyjne nagrody – mówi Edyta Lenart-Wojna. – Trzeba się jednak spieszyć ze zgłoszeniami – w naszej grze może wziąć udział ograniczona liczba uczestników.

Wydarzenie rozpocznie się 26 września (niedziela) o godz. 14:30 przy wejściu do klubu „Bałtek” (Bałtów 55). Jak długo potrwa zabawa? To zależy od uczestników, jednak na przejście wszystkich tras trzeba poświęcić przynajmniej 3 godziny. Na koniec wszyscy spotkają się przy turystycznym ognisku.

 

Bałtów w kolorze sepii

Warto dodać, że opisy trasy to nie tylko teksty. Na ulotkach znajdziemy bowiem zdjęcia dawnego Bałtowa.

–  W powstanie questów zaangażowali się sami mieszkańcy– mówi Edyta Lenart-Wojna. – Na spotkania z nami przynosili zdjęcia starego Bałtowa, które wykorzystaliśmy na ulotkach. Dzięki nim turyści i odwiedzający mogą dowiedzieć się, jak teren ten wyglądał przed laty.

Będzie to zatem doskonała okazja, by zobaczyć zabytkowy pałac Druckich-Lubeckich w czasach świetności, bałtowskie ulice czy kapliczki. Każda z tras ma także swojego narratora. Wierszowany opis trasy jest bowiem przedstawiony z perspektywy dawnych mieszkańców. Kim są bohaterowie tych opowieści?

– Nie mogę zdradzić wszystkich szczegółów, by nie zepsuć zabawy uczestnikom naszej niedzielnej gry – przyznaje Edyta Lenart-Wojna. – Mogę jednak powiedzieć, że narratorką jednej z tras będzie Maria Drucka-Lubecka, żona Aleksandra, ostatniego dziedzica dóbr ćmielowsko-bałtowskich. Trasa, o której opowiada w queście pozwala na zapoznanie się z wieloma zabytkami i ciekawostkami przyrodniczymi.

Drugi z bohaterów to jeden z mieszkańców, który opowie o zwykłym w życiu w tej miejscowości. Nie zabraknie zatem historii o bałtowskiej szkole, legendy o czarciej stopce, czy działających tu przed laty młynach. Trzeci bohater długo nie zdradzi nam swojej tożsamości. Wiadomo jednak, że poprowadzi nas po jednym z ważniejszych zabytków Bałtowa. Którym? To także pozostanie tajemnicą.

Projekt „Bałtów w kolorze sepii” jest realizowany dzięki dotacji Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg” w ramach Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!