Questing na szlaku Green Velo
W listopadzie na turystycznej mapie naszego kraju pojawiła się kolejna atrakcja dla miłośników gier terenowych i zwolenników aktywnego spędzania czasu – Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo został uzupełniony o dwadzieścia ścieżek questingowych.
Przemierzając Szlak Green Velo turysta do dyspozycji ma dwadzieścia questów (w tym, aż szesnaście rowerowych) rozlokowanych w pięciu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Wśród nich znajdziemy historyczne zwiedzanie okolic Arboretum w Bolestraszycach, rowerową wycieczkę z Ignacym Krasickim po malowniczym Lidzbarku Warmińskim czy poszukiwanie natchnienia na uliczkach i w zakamarkach Sandomierza. Odkrywać możemy mroczne tajemnice Krzyżtoporu oraz odetchnąć w Hajnówce, gdzie zadania poprowadzą nas po tamtejszych lasach w pogoni za rzadkimi gatunkami ptaków.
Questing najkrócej można opisać jako przygodę, która zabiera uczestników na poszukiwanie skarbów historii i kultury. Łączy w sobie elementy gier terenowych na nieoznakowanych szlakach z zagadkami
i szaradami. – Podczas przechodzenia questu każdy może poczuć się jak filmowy Indiana Jones na tropie tajemnic przeszłości. Przez zabawę poznajemy historię, legendy i kulturowe dziedzictwo danego miejsca – mówi Łukasz Wilczyński, prezes Fundacji Questingu, która zajmuje się wdrażaniem
i popularyzowaniem questingu w Polsce.Obecnie w naszym kraju uruchomionych zostało ponad pół tysiąca questów, z których skorzystają setki tysięcy osób rocznie (kompletna mapa wszystkich questów dostępna jest na stronie www.questing.pl).
Jak zatem wygląda taki quest w praktyce? Na początku uczestnik gry otrzymuje ulotkę (lub łączy się za pomocą aplikacji Questing.pl) z „przewodnikiem” po danym miejscu. Na formie przekazu kończą się jednak podobieństwa z tradycyjnymi wykazami zabytków i obiektów, które warto odwiedzić. Rymowana lub pisana prozą treść prowadzi graczy przez często nieznane, mniej popularne miejsca na mapie, przy okazji przywołując legendy i podania z dawnych lat. Uczestnicy questu rozwiązują zagadki, szukają ukrytych symboli i odkrywają przykryte warstwą historycznego kurzu tajemnice przeszłości. Na końcu drogi znajduje się skrzynia ze skarbem. – Questing to sposób na bardziej angażującą i emocjonującą turystykę dziedzictwa. Nie bez znaczenia jest także mocno podkreślony aspekt edukacyjny, który pozwala na zamienienie rodzinnej wycieczki w prawdziwą, żywą lekcję historii, geografii i biologii – wyjaśnia Małgorzata Wilk-Grzywna z Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, instytucji odpowiedzialnej za wprowadzane questów na trasie Green Velo.
Więcej informacji na temat questów na szlaku Green Velo można znaleźć na stronach internetowych www.greenvelo.pl oraz www.questing.pl.