Questingowa wyprawa wśród mazurskich jezior
Na Mazurach powstało dziewięć nowych ścieżek questingowych! To łącznie ponad 60 km tras pieszych, rowerowych oraz pierwszy na świecie quest Houseboat’owy! Wszystkie nowo powstałe ścieżki leżą na terenie działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie”.
Województwo warmińsko-mazurskie obejmuje należącą do Polski południową część Prus – krainę historyczną, w której skład wchodzą: m.in. Warmia, Mazury, części Powiśla i Żuław Wiślanych.
Region ten nazywany jest „Krainą Tysiąca Jezior” choć tak naprawdę znajduje się ich tu ponad 3000. Większość tutejszych zbiorników wodnych połączona jest systemem kanałów i tworzy tzw. Szlak Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W granicach województwa warmińsko-mazurskiego wyznaczono również 71 obszarów chronionego krajobrazu oraz objęto ochroną wiele pomników przyrody i siedlisk ptaków. Lasy obejmują tu powierzchnię 745,9 tys. ha. Wokół Szlaku Krainy Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się wiele zabytków, interesujących miejsc oraz pozostałych po II Wojnie Światowej bunkrów, schronów i rowów przeciwczołgowych, które z pewnością warto zwiedzić.
„Questy stworzone na terenie Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Wielkie Jeziora Mazurskie są bardzo zróżnicowane. Każdy kto się na nie wybierze będzie miał okazję poznać zarówno dziedzictwo historyczne, kulturowe, jak i przyrodnicze tego regionu. To łącznie do pokonania około 60 km, a wśród nich: siedem questów pieszych, jeden rowerowy oraz pierwszy na świecie quest wodny Houseboat’owy. Różnorodność i atrakcyjność tych questów sprawia, że każdy turysta znajdzie wśród nich z pewnością coś odpowiedniego dla siebie.” – mówi Edyta Lenart-Wojna, Prezes Zarządu Fundacji Questingu.
Wędrując wspólnie z narratorami nowo powstałych questów, będzie można dowiedzieć się „Co kryją mazurskie lasy” poza niezwykłym bogactwem flory i fauny oraz jak powstały tutejsze akweny i co to jest ols („Kruk to mądry ptak, on Cię przeprowadzi przez tajemny szlak”).
Wsłuchując się w „Mazurską opowieść śladami tajemniczego sołtysa”, odkryjemy historię Marcinowej Woli, wsi powstałej na garbie moreny czołowej już w 1552 r. oraz zapachy tutejszych ziół.
Jadąc na rowerze ścieżką przez Gawliki Wielkie i wzdłuż linii brzegowej Jeziora Gawlik, można będzie przeżyć niesamowitą „Przygodę z duchem”.
„Skarby Srokowa” poznamy natomiast spacerując wśród tutejszych zabytków architektury i ukrytych w lesie pomników. By odkryć ślady historii i obecności na tym terenie Krzyżaków, czy Galidów, warto wybrać się na „Wędrówkę na styku historii”.
Wszystkich wielbicieli starych fotografii ucieszy z pewnością spacer przez „Wilkasy wczoraj i dziś”oraz możliwość poznania tej miejscowości i jej mieszkańców. Wędrując questingowymi ścieżkami wśród mazurskich jezior, dotrzemy do Zabrostu Wielkiego położonego tuż przy granicy z Rosją, by „Ocalić od zapomnienia”niezwykłą architekturę łączącą w sobie budownictwo wiejskie i modernizm oraz odnaleźć egipską piramidę.
Questowicze zmęczeni pieszą wędrówką mogą odpocząć na pokładzie Houseboat’a i „Nad świętym jeziorem” z innej perspektywy poznać historię tego miejsca. Ten innowacyjny quest wodny i możliwość przejęcia roli kapitana „statku” z pewnością dostarczy wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Jak tylko będzie to znowu możliwe zapraszamy na questingowe szlaki!
Operacja pn. „Questingowy Projekt Współpracy” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.