Questuj z nami: kontynuujemy wyprawę przez Warmię i Mazury

Lato trwa, pogoda dopisuje. Warto, więc zostawić komputery w domu i wyruszyć z bliskimi w teren, na krótkie weekendowe lub dłuższe wakacyjne wyprawy. Większość z nas tego lata ze względu na ograniczenia związane w koronawirusem zostanie w Polsce, dlatego chcemy zachęcić Was do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, questowania z nami i odkrywania nowych, albo dawno nieodwiedzanych miejsc na terenie naszego kraju.

Kierując się rymowanymi wskazówkami zawartymi w questingowych scenariuszach będziecie mieli okazję rozwiązać wiele zagadek i rebusów, odkryć tajemnicze hasła, zapomniane legendy, podania, historie. Przemierzając poszczególne etapy questingowej trasy, inspirując się otaczającą rzeczywistością staniecie się głównymi bohaterami niezwykłej przygody.

Questing to zabawa dla każdego – dla dzieci i dorosłych. Dajcie się zatem ponieść swojej wyobraźni i questujcie z nami tego lata!

W czasie swoich wypraw róbcie zdjęcia i oznaczajcie je oficjalnym hashtagiem naszego cyklu: #questujznami.

Dzisiaj kontynuujemy naszą wyprawę przez Warmię i Mazury.

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Województwo warmińsko-mazurskie zajmuje obszar o powierzchni 24 173,47 km² i liczy ponad 1,42 mln mieszkańców. Jego terytorium obejmuje należącą do Polski południową część Prus – krainę historyczną, w której skład wchodzą: m.in. Warmia, Mazury, części Powiśla i Żuław Wiślanych.

Region ten nazywany jest „Krainą Tysiąca Jezior” choć tak naprawdę znajduje się ich tu ponad 3000. Większość tutejszych zbiorników wodnych połączona jest systemem kanałów i tworzy tzw. Szlak Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W granicach województwa warmińsko-mazurskiego wyznaczono również 71 obszarów chronionego krajobrazu oraz objęto ochroną wiele pomników przyrody i siedlisk ptaków. Lasy obejmują tu powierzchnię 745,9 tys. ha. Wokół Szlaku Krainy Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się wiele zabytków, interesujących miejsc oraz pozostałych po II Wojnie Światowej bunkrów, schronów i rowów przeciwczołgowych, które z pewnością warto zwiedzić.

Na Warmii i Mazurach do dyspozycji turystów oddano 24 nowe trasy questingowe.

Mamy nadzieję, że dostarczą Wam one wiele interesujących informacji, dzięki którym poszerzycie swoja wiedzę z różnych dziedzin, pobudzicie ciekawość i będziecie z radością wracać na Warmię i Mazury, by odkrywać je co raz bardziej.

Zatem ruszamy!

ANIELSKI ZAKĄTEK

Pierwsze oficjalne wzmianki na temat wsi Aniołowo sięgają roku 1315, ale według miejscowej legendy wygląda na to, że powstała ona zdecydowanie wcześniej i to za sprawą znudzonych Aniołów…

Historię tę oraz wiele ciekawych miejsc poznacie wyruszając na questingowy spacer po tej niezwykłej wsi. Uważajcie tylko na „nisko przelatujące Anioły”…

Jak dojechać: Aniołowo leży 3 km od drogi lokalnej Elbląg-Pasłęk, zjazd z drogi krajowej nr 7 na węźle Pasłęk Północ lub w Elblągu za rondem Kaliningrad.

Początek questu: Plac zabaw, przy tablicy Szlaku Pocztyliona i szlaków rowerowych oraz Aniele Dobroci.

Potrzebne rzeczy: długopis, ołówek

Czas przejścia: 40 min.

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu: Anielski zakątek – front | środek (plik PDF)

W POSZUKIWANIU SKARBU KWITAJN

Warto również wyruszyć do jednej z najstarszych warmińsko-mazurskich wsi (z 1281r.), by odszukać „Skarb Quittainen” i poznać 300-letnią historię, związanego z tym miejscem, rodu von Bafuss-Dönhoff.

Wieś Kwitajny, leży wśród pięciu malowniczych stawów i obecnie liczy 250 mieszkańców.

Jak dojechać: W Pasłęku należy kierować się drogą nr 527 na Morąg.

Początek questu: Początek miejscowości (obok boiska)

Potrzebne rzeczy: długopis, ołówek

Czas przejścia: ok. 40-60 min.

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu: W poszukiwaniu skarbu Kwitajn – front środek (plik PDF)

OPOWIEŚCI MISTRZA KRZYŻACKIEGO

Opowieść Mistrza Krzyżackiego, będącego narratorem tej opowieści, przybliży Wam burzliwe dzieje Pasłęka, który zamieszkiwali zarówno Pogezanie, Krzyżacy, Holendrzy, jak i Szwedzi czy Francuzi. Dowiecie się również co to są liliputanery.

Jak dojechać: Pasłęk leży obok drogi ekspresowej S7 posiadającej dwa zjazdy – węzeł Pasłęk północ i węzeł Pasłęk południe oraz dróg w kierunku obwodu kaliningradzkiego.

Początek questu: Wieża ciśnień, ul. Bazylego Hrynyka

Potrzebne rzeczy: długopis, ołówek

Czas przejścia: 40 min.

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu: Opowieści mistrza krzyżackiego front | środek (plik PDF)

KRYMINALNE OLEŚNO

Wieczorową porą, z dreszczykiem emocji i latarkami w dłoniach, poznacie natomiast mroczne tajemnice „Kryminalnego Oleśna”. Oleśno wieś w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie elbląskim, zamieszkuje obecnie ok. 300 osób.

Jak dojechać: Oleśno leży ok. 3 km od drogi krajowej nr 22, skręcamy w Jegłowniku w kierunku Gronowa Elbląskiego a tam – Starego Pola.

Początek questu: Zakręt na drodze za kapliczką. Zostaw tory kolejowe za plecami

Potrzebne rzeczy: długopis, ołówek, latarka

Czas przejazdu: 40 min.

Klasyfikacja: quest pieszy

UWAGA: Quest nocny – koniecznie zabierzcie ze sobą latarkę. Przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia!

Scenariusz questu: Kryminalne Oleśno – front | środek (plik PDF)

WILAMOWSKIE DZIEJE

Wieś Wilamowo leży nad Jeziorem Ruda Woda w otoczeniu lasów Dorocińskich. To doskonały pretekst, by wsiąść na rower i wyruszyć z narratorem tej opowieści – emerytowanym sołtysem w podróż po okolicy i zdobyć kilka ciekawych informacji np. na temat podatków nakładanych na lokalną ludność w XIV-XV w.

Jak dojechać: Z drogi S7 Warszawa – Gdańsk należy zjechać na węźle Małdyty, na drogę 519 w kierunku Morąga.

Początek questu: Sklep spożywczo-przemysłowy na początku wsi

Potrzebne rzeczy: długopis, ołówek

Czas przejazdu: ok. 60 min.

Klasyfikacja: quest rowerowy

Scenariusz questu: Wilamowskie dzieje – front | środek (plik PDF)

HISTORIA JANUSZEWA

W Januszewie położonym na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego poznacie natomiast interesującą „Historię Januschau”oraz tutejszego kompleksu pałacowo-parkowego.

Jak dojechać: Wieś leży ok. 5 km od trasy Zalewo-Susz. W Olbrachtówku należy skierować się na Brusiny i tam w lewo na Januszewo

Początek questu: Świetlica Wiejska w Januszewie

Potrzebne rzeczy: długopis, ołówek

Czas przejścia: ok. 40 min.

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu: Historia Januszewa – front | środek (plik PDF)

TAJEMNICA ZATOPIONEGO KOŚCIOŁA

Z Miłomłynem wiąże się wiele ciekawych historii. Pierwsza z nich dotyczy zatopionego kościoła i tajemniczej postaci… Jeśli chcecie ją poznać, koniecznie zainstalujcie w swoich telefonach aplikację do odczytywania QR kodów, dzięki nim będziecie mogli w trakcie wędrówki wysłuchać poszczególne części opowieści.

Jak dojechać: Miłomłyn położony jest przy drodze krajowej nr 7 w zachodniej części powiatu ostródzkiego.

To tylko 3,5 godz. jazdy samochodem z Warszawy i 2 godz. z Gdańska. Można tu dotrzeć również statkiem, płynąc z Elbląga lub Ostródy, a także szlakiem wodnym z Iławy.

Początek questu: Śluza Miłomłyn, ul. Kościelna

Potrzebne rzeczy: długopis, czytnik kodów QR

Czas przejścia: 40 min.

Klasyfikacja: quest pieszy

UWAGA! Koniecznie zabierz ze sobą czytnik kodów QR!

Scenariusz questu: Tajemnica zatopionego kościoła – front | środek (plik PDF)

POWRÓĆMY DO TAMTYCH LAT …

Emocjonalną, dla wielu niejednoznaczną historią, związaną z II wojną światową i okresem tuż po wyzwoleniu, podzieli się z Wami „Inka” walcząca w V Wileńskiej Brygadzie AK pod dowództwem majora „Łupaszki”. Jest ona narratorką questu „Powróćmy do tamtych lat”.

Jak dojechać: Miłomłyn położony jest przy drodze krajowej nr 7 w zachodniej części powiatu ostródzkiego.

Początek questu: Budynek dawnego dworca kolejowego, ul. Kolejowa

Potrzebne rzeczy: długopis

Czas przejścia: ok. 40 min.

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu: Powróćmy do tamtych lat …  – front | środek (plik PDF)

Na dzisiaj to wszystko! Zapraszamy również na pozostałe warmińsko-mazurskie questingowe szlaki: Questuj z nami wśród mazurskich jezior

Fotografie © Bartosz Rybaczewski, Fundacja Questingu

Szczegółowe informacje: Questing.pl  | FB- Questing-wyprawa po skarb

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!