Questy po Świebodzinie gotowe!

questy-swiebodzinDo rąk  turystów przybywających do Świebodzina, trafiły ciepłe jeszcze egzemplarze drukowanej bezobsługowej gry terenowej, dzięki której możliwe będzie przemierzanie ulic miasta po to, by na końcu podróży odkryć ukryty „skarb”. Przy okazji uczestnicy zabawy dowiedzą się wielu interesujących faktów o Świebodzinie i jego historii.

 

Na początek kilka słów wyjaśnienia – questing w swym tradycyjnym rozumowaniu jest ścieżką edukacyjną wzbogaconą o zagadki. Można ją przejść samodzielnie posługując się wierszowanymi wskazówkami przygotowanymi na wydrukowanym folderze. Główną cechą tego narzędzia turystycznego, jest jego uniwersalność. Początkowo traktowany jako zabawa dla dzieci, coraz częściej staje się produktem promocyjnym, również w sferze turystyki.

Początki questinqu w Polsce datuje się na 2007 rok – wówczas powstały pierwsze ścieżki z zagadkami, które czerpiąc  z rodzimych podchodów szybko zyskały uznanie w kręgach ośrodków turystycznych. Teraz, dzięki zaangażowaniu członków Lokalnej Organizacji Turystycznej Świeboda, przedstawicielom lokalnej społeczności, a także finansowemu wsparciu powiatu świebodzińskiego, questing zawitał również do Świebodzina!

Warto wspomnieć jak zrodził się pomysł na zrealizowanie takiego przedsięwzięcia właśnie w Świebodzinie. Otóż dwa lata temu, gdy stowarzyszenie LOT Świeboda stawiało swoje pierwsze kroki, jego członkowie mieli okazję przyjrzeć się w jaki sposób funkcjonuje ta niecodzienna forma promocji regionu, podczas wizyty studyjnej w Bałtowie, który zwany jest polską stolicą questingu. Dzięki wielkiemu entuzjazmowi oraz zaangażowaniu gospodarzy, podążając śladami legend i historii, można było poczuć na własnej skórze jak smakuje questing. W drodze powrotnej członkowie stowarzyszenia wiedzieli już, że chcą stworzyć questy także w powiecie świebodzińskim.

Początki, jak to zwykle bywa, były trudne. Do realizacji przedsięwzięcia niezbędne były środki finansowe. W pierwszej kolejności pojawiły się próby pozyskania dofinansowania z funduszy europejskich oraz z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Funduszu Inicjatyw Społecznych, a także Fundacji Kronenberga. Niestety bez echa. Dopiero na początku bieżącego roku pojawiło się światełko w tunelu – władze powiatowe uznały nasz pomysł za ciekawy i zatwierdziły złożony przez nas projekt.

Pod koniec czerwca w pomieszczeniach LOT Świeboda przeprowadzone zostały warsztaty Questingu pn. „Cudze chwalicie-swego nie znacie”, w których poza członkami stowarzyszenia, wzięli udział m.in. nauczyciele historii, przewodnicy oraz pasjonaci turystyki i dobrej zabawy. Opiekunem merytorycznym warsztatów była Fundacja Questingu z Bałtowa.

W pierwszej części warsztatów do uczestników dotarła garść podstawowych informacji: dowiedzieli się czym jest quest, w jaki sposób się go tworzy oraz kto jest jego odbiorcą. Zaprezentowane zostały przykładowe realizacje, jak również omówiono zasady tworzenia własnoręcznych map i korzystania z już gotowych projektów. Uwieńczeniem tej części spotkania było ustalenie tematyki questów, nad którymi później grupa warsztatowa pracowała.

Druga część warsztatów została przeprowadzona na terenie miasta. Zadaniem uczestników było wyznaczenie trasy, którą w dalszym etapie przemierzyli odnotowując wszystkie ciekawe elementy dostrzeżone po drodze, dokumentując je zdjęciami. Następnie zebrane informacje spisano, w wyniku czego powstały dwa questy – pieszy oraz pieszo-samochodowy.

Kolejnym etapem, który miał miejsce kilka dni później, była wyprawa szlakiem utworzonych wcześniej questów. Cel był jeden – sprawdzenie poprawności zagadek, punktów orientacyjnych i ukrycia skarbów.

Poprawki zostały uwzględnione, questy zrymowane, opatrzone graficznie i przed kilkoma dniami wydrukowane. Teraz czekają na dystrybucję i swoją oficjalną premierę.

Zainteresowani tematem nie muszą jednak czekać ani chwili, bowiem już teraz można pobrać, samodzielnie wydrukować questy i zacząć przygodę!

 

Quest 1 – Quest po Świebodzinie

Quest 2 – Mroczne oblicze historii Świebodzina

 

Realizacja projektu „Cudze chwalicie-swego nie znacie” możliwa była dzięki dofinansowaniu otrzymanemu ze Starostwa Powiatowego w Świebodzinie, a także wielkiemu zaangażowaniu osób, które bezpośrednio uczestniczyły w tworzeniu questów. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

 

Autor tekstu: Andrzej Lichuta

zadowoleni

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!