Questing to przygoda…

Rozpad więzi rodzinnych! Co z tą rodziną? (Cz. 1) wtorek | 31 Styczeń 2012

Wyobraźmy sobie zwykły weekendowy poranek. Dzieci zdobywają kolejny level grając w ulubioną grę, wszędzie pełno krwi i flaków – pasjonujące! Ojciec czyta jedną z gazet śledzących nieudolne podboje mistrzów polityki, zastanawiając się jak bardzo jeszcze wzrośnie cena benzyny – niedługo taniej wyjdzie utrzymywać konia i stajnię! Matka w kuchni uwija się z obiadem, przeklinając w duszy jak bardzo jest niedoceniana, chciałaby znaleźć wreszcie chwilę dla siebie. Po wspólnym obiedzie każdy wraca do swoich zajęć. Nasz Pan Kowalski  największą uwagę poświęca swojemu skarbowi – tak dobrze myślicie –  chodzi o samochód, 10-letni Ford Escort jest oczkiem w głowie naszego  bohatera. Każdej soboty pieczołowicie sprząta swoje ukochane cacko i  czule z nim rozmawia. Nie trudno domyślić się co robią dzieci państwa  Kowalskich …tak! … Zdobywają kolejny level! Pani Kowalska po wypucowaniu kuchni na błysk znalazła wreszcie chwilę dla siebie, manicure, pedicure itp. itd.

O co w tym wszystkim chodzi – zadajecie sobie pytanie? Ilu z was zna taki widok lub słyszało podobne historie? Tak często wygląda „wspólny” weekend z rodziną – o ile można w ogóle nazwać go „wspólnym spędzaniem wolnego czasu”?! Gdzie czas na wspólną integrację, rozmowę, wzajemne wsparcie? Czy nasi bohaterowie w ogóle zastanawiają się nad potrzebami pozostałych domowników?

Rzekłby ktoś: przecież potrzeby zostały zaspokojone, był wspólny obiad, dom posprzątany, dzieci mają zapewnioną rozrywkę, a ojciec dba o samochód, którym przez 5 dni w tygodniu dojeżdża do pracy by zapewnić byt rodzinie. Jak myślicie…? Chyba nie o to w tym wszystkim chodzi? W dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym biegu, zaganiani, zapracowani nie mamy czasu na szczerą rozmowę, a w wolnej chwili nawet nie potrafimy spędzać wolnego czasu i rozmawiać z najbliższymi. Często nawet wakacje z rodziną wyglądają w podobny sposób – każdy zajmuje się sobą! Owszem, zdarza się, że rodzina robi coś razem, najczęściej jest to wspólny wyjazd do galerii handlowych, rodzice zafascynowani zakupami nowych ciuszków i gadżetów, dzieci z radością udają się do salonu gier. Kolejnym problemem jest rozwój techniki oraz Internetu – w żadnym wypadku nie uważam że jest to złe, czasem po prostu korzystamy z tych dóbr w nieodpowiedni sposób. Ludzie mogą w mgnieniu oka znaleźć interesujące ich tematy za pośrednictwem jednego kliknięcia.

Dzieci odkrywają wirtualne światy, niejednokrotnie zatracając potrzebę kontaktu ze światem i odkrywaniem otoczenia przez dotyk, zapach, smak czy dźwięk – wszystko mają przecież w komputerze! Bardzo dobrze, że mamy możliwość korzystania z tak nowoczesnych mediów – pewnie gdyby nie one, nie opublikował bym tego bloga – nie należy jednak zapominać o bezpośredniej potrzebie kontaktu człowieka z naturą i bliskimi. Myślę, że ciekawą alternatywą, „lekarstwem” na tę bolączkę może być questing. Temat ten postaram się rozwinąć w drugiej części pod tytułem: „Questing, a turystyka rodzinna…”.

Marcin Dziekan

Kontakt

Nasi trenerzy

 • Edyta Lenart - Wojna
 • Anna Watza
 • Łukasz Wilczyński

Formularz kontaktowy

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy informacji na temat:

 • możliwości tworzenia questów (zasady, szkolenia (metoda warsztatowa lub ekspercka), certyfikacja, rekomendacja),
 • aspektów edukacyjnych, promocyjnych i integrujących społeczność lokalną za pomocą ścieżek questingowych,
 • promocji regionów metodą questingu,
 • prowadzeniu kampanii promocyjnych (w tym BEZPŁATNA promocja dotycząca umieszczenia questów w największej bazie questów w Polsce – www.questing.pl, aktualności + wyróżnione questy, Facebook oraz Instagram – Questing wyprawa po skarb – wiodące social media w kraju dotyczące questów);
 • Przygotowaniu projektów graficznych oraz druk questów,
 • Zamieszczeniu questów w ogólnopolskiej aplikacji mobilnej Questing,
 • Aktualizacji wcześniej stworzonych questów,
 • Organizacji questingowych wizyt studyjnych,
 • Organizacji konferencji, seminariów, eventów (między innymi: Festiwale Questingu, Pikniki Questowe, Inauguracje Questów)
 • Współpracy z nami.
 • Nie lubisz pisać? Zadzwoń! Fundacja Questingu – 500 638 679

 

Wszelkie prawa do strony www. questing.pl należą do Fundacji Questingu z siedzibą w Bałtowie

 

 
Top