Rusza konkurs dla instytucji kultury. Do wygrania bezpłatny quest i cykl angażujących wydarzeń dla młodzieży!

Bezpłatne warsztaty z tworzenia questu dla młodzieży, profesjonalnie opracowana trasa oraz emocjonująca grywalizacja z nagrodami na podstawie efektów tych prac – to nagroda, którą 30 lokalnych instytucji kulturalnych zdobędzie w najnowszym konkursie Fundacji Questingu.

Dziś (17 lipca 2025 r.) rozpoczął się etap przyjmowania zgłoszeń w ogólnopolskim konkursie  „Śladami tradycji – edukacyjne questy dla młodzieży”, organizowanego w ramach zadania dofinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w programie „Nasze Tradycje” na 2025 rok.

Jaki jest cel konkursu?

Celem konkursu jest wyłonienie 30 lokalnych instytucji kulturalnych, z którymi na warsztatach z lokalną młodzieżą (uczniami klas 6-8 szkół podstawowych i wszystkich klas szkół średnich) przyjrzymy się lokalnym tradycjom, kulturze, sztuce i dziedzictwu kulturowemu. Zastanowimy się także, które z tych elementów mogą stać się elementem questu. Na podstawie wiedzy zdobytej na warsztatach, nasi Trenerzy opracują nowe, angażujące trasy questingowe, które opublikujemy w aplikacji mobilnej „Questing – gry terenowe” i uroczyście zainaugurujemy podczas lokalnych grywalizacji z nagrodami.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs skierowany jest wyłącznie do instytucji kulturalnych, w tym do muzeów, galerii sztuki, teatrów, oper, filharmonii, centrów nauki, skansenów lub innych instytucji kultury w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 87).

Nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia z questingiem. Liczy się chęć do działania, zaangażowanie i pomysł na scenariusz questu, który w angażujący sposób przedstawi lokalną kulturę, tradycje, sztukę i dziedzictwo kulturowe.

Jak przebiega konkurs?

Konkurs podzielony jest na trzy etapy. 

I etap: 17-31 lipca 2025

To czas, w którym lokalne instytucje kultury mogą zgłosić się do konkursu. Wystarczy poprawnie wypełnić i przesłać na adres kontakt@questing.pl formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami. 

Na tym etapie wszystkie instytucje zgłaszają wstępny pomysł na scenariusz questu, który zaciekawi młodzież i w unikalny sposób prezentuje lokalne tradycje. 

II etap 1-9 sierpnia 2025

O tym, które pomysły na quest doczekają się realizacji, zdecyduje społeczność questowa podczas głosowania internautów. To ich głosy oddane podczas II etapu konkursu wyłonią 30 laureatów konkursu. Propozycje z największą liczbą oddanych głosów otrzymają nagrodę: warsztaty, opracowanie questu i grywalizację z nagrodami.

Ogłoszenie wyników nastąpi 10 sierpnia 2025

– Zależy nam na odnalezieniu i pokazaniu tego, co unikalne w kulturze lokalnej – mówi Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Questingu. – Tradycje, sztuka, historie przekazywane z pokolenia na pokolenie – właśnie one budują tożsamość miejsc i stanowią punkt wyjścia do tworzenia angażujących questów.

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w konkursie?

Szczegółowe warunki udziału określa regulamin konkursu. 
Aby wziąć udział w naszej inicjatywie należy wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy na adres kontakt@questing.pl .

Pamiętaj, by przesłać do nas dokument potwierdzający, że Twoja instytucja jest instytucją kultury w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 87) oraz formularz zgłoszeniowy w dwóch wariantach: w formie skanu i w wersji edytowalnej.

Najważniejszym elementem jest opis Twojego pomysłu na quest – to na jego podstawie internauci wybiorą 30 najciekawszych pomysłów na quest.

Co otrzymają laureaci konkursu? Jaka jest nagroda w konkursie?

Dla 30 zwycięskich instytucji kultury:

  • przeprowadzimy warsztaty edukacyjne dla młodzieży szkolnej; podczas warsztatów przedstawimy uczestnikom metodologię questingu; wspólnie zgłębimy zagadnienia związane z lokalnym dziedzictwem, które dana instytucja kulturalna przedstawiła na etapie konkursu;
  • na podstawie zwycięskiej koncepcji i materiałów zebranych na warsztatach opracowujemy trasę i opis questu;
  • quest opublikujemy cyfrowo w naszej aplikacji mobilnej “Questing – gry terenowe” oraz w formie ulotki do samodzielnego wydruku, którą przekażemy laureatom i udostępnimy na stronie internetowej www.questing.pl;
  • przeprowadzimy jednodniową grywalizację z nagrodami – konkurs, który polegać będzie na jak najszybszym przejściu questu i poprawnym rozwiązaniu wszystkich zagadek na trasie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie! Zanim się zgłosisz, koniecznie zapoznaj się z regulaminem.

Regulamin wyboru Laureata Sladami Tradycji
Rozmiar :288kB
Pobierz
Formularz-zgloszeniowy_konkurs_2025_MEN
Rozmiar :4374kB
Pobierz
Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!