Tajemnice polskich zamków

Zamki uznawane są za perły architektury średniowiecznej. Określane mianem świadków przeszłości, zachwycają i rozbudzają wyobraźnię. Każdy opowiada unikatową historię. Jedne kojarzone są z pięknymi legendami, inne z tragicznymi wydarzeniami historycznymi. Wiele z nich wciąż jeszcze czeka na odkrycie.

Bez wątpienia najbardziej znanymi zamkami w Polsce są Zamek Królewski na Wawelu, zamek w Malborku i zamek Książ. To w nich rozgrywały się ważne dla historii naszego kraju wydarzenia, gromadziły bogactwa, które w wielu przypadkach można podziwiać do dziś, przyciągają legendami i podaniami. W Polsce jest jednak wiele mniejszych warowni i twierdz, które niestety nie mogą poszczycić się taką sławą. Bardzo często administratorom brakuje środków na odrestaurowanie tych obiektów lub jest to niemożliwe ze względu na stan, w jakim znajdują się obecnie. To nie znaczy, że miejsca te nie mają nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie – z każdym z tych zamków wiąże się zwykle ciekawa opowieść.

Niestety w swojej pracy, często spotykam się z sytuacją, że nawet okoliczni mieszkańcy mają bardzo małą wiedzę na temat najbliższych im zabytków – mówi Jonasz Wiercioch, trener questingu – Popadające w ruinę obiekty często przestają być atrakcyjne, mimo że mają ogromny potencjał kulturowy. Chcąc go zachować i odpowiednio wykorzystać, należy znaleźć właściwy sposób, aby zaprezentować go mieszkańcom czy turystom, zachęcić ich do odwiedzenia tego miejsca i poznania jego tajemnic.

Szymbarski skarb na trasie questu

Ciekawy pomysł na to, jak uatrakcyjnić zwiedzanie ruin twierdzy w Szymbarku, znaleźli działacze Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania w Elblągu. Wybudowany w latach 70-tych XIV wieku zamek, został zniszczony przez wojska radzieckie. W wyniku działań wojennych z warowni ocalał, częściowo odrestaurowany, zamknięty obwód kamienno-ceglanych murów wraz z basztami, bramą i kamiennym mostem.

„Postanowiliśmy historię zamku opowiedzieć w sposób nieszablonowy – za pomocą questu, czyli rymowanej opowieści z rebusami i zagadkami.” – mówi Stanisława Pańczuk, prezes Stowarzyszenia – „Decydując się na taką formę aktywnego wypoczynku turysta sam wybiera tempo zwiedzania oraz czas swej podróży, aktywnie odkrywa kolejne elementy historii, by trafić do ukrytego na końcu trasy skarbu. W naszym przypadku questing okazał się nie tylko ciekawym, nowatorskim sposobem na zwiedzanie obiektu, ale również rozpoczął dialog wśród mieszkańców na temat historii i przyszłości obiektu.”


Questing jest produktem turystycznym, który można wykorzystać w każdym terenie. Ścieżka questingowa oprowadzająca po zamku Szymbarskim jest jedną z ponad 500, które można przejść w Polsce. Więcej o projekcie i questach na www.partnerstwo.questing.pl

Questingowy Projekt Współpracy” o akronimie QPW, wdrażany jest w ramach PROW 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – Europa inwestująca w obszary wiejskie. Działania współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!