Trwają ostatnie prace nad nowymi questami w województwie lubuskim. Wyruszymy nimi już w listopadzie

Nocna przechadzka w poszukiwaniu mrocznych historii Świebodzina, wycieczka samochodowa po fortyfikacjach Umocnionego Łuku Odry i Warty oraz rowerowa przejażdżka po największych atrakcjach okolicy – w powiecie świebodzińskim trwają ostatnie prace nad nowymi trasami turystycznymi.

Nie będą to jednak tradycyjne oznakowane szlaki. Powiat świebodziński stawia na bardziej angażującą formę zwiedzania – pełen rebusów i zagadek questing. Uroczysta inauguracja czeka nas w listopadzie, a  nowe trasy będą dostępne w specjalnym Paszporcie Questowicza i w największej bazie questów – www.questing.pl .

Czym jest questing?

To wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych zabawa, która wielu kojarzy się z doskonale znanymi z dzieciństwa podchodami. Trasę opisują zagadki i rebusy, najczęściej w atrakcyjnej, wierszowanej formie.

Rozwiązanie łamigłówek często nie jest proste. Wskazówek zawsze szukamy w terenie – może być to numer mijanego domu, drobny detal na starym kościele czy zegar na ratuszu.  Obok zagadek
w queście opowiedziane są prawdziwe historie z danego terenu. A tych w powiecie świebodzińskim nie brakuje.

– Questing to coś więcej niż alternatywna forma rozrywki. Wierzę, że dzięki nowym trasom turyści będą nie tylko świetnie się bawić, ale również poznają dziedzictwo i historię powiatu świebodzińskiego – mówi Zbigniew Szumski, starosta świebodziński. – Na naszym terenie mamy przecież niepowtarzalne historie. Burzliwe dzieje trawionego przez pożary Świebodzina, słynne procesy czarownic czy losy terenu przygranicznego uwiecznione w fortyfikacjach Umocnionego Łuku Odry i Warty. To nasze unikalne walory, które warto pokazać przyjezdnym.

Turystyka – wspólna sprawa!

Wartością dodaną questów jest to, że w ich tworzenie angażuje się społeczność lokalna. Wszystkie questy tworzone są przez mieszkańców – dzieci i dorosłych, krajoznawców i miłośników małych ojczyzn.

– Tematy na questy podpowiedzieli nam wolontariusze, czyli sami mieszkańcy powiatu świebodzińskiego – przyznaje Sylwia Kowalik-Lichuta, prezes stowarzyszenia LOT Świeboda. – Na warsztatach w terenie wspólnie szyfrowali trasę i układali zagadki. Wolontariusze mogli zawsze liczyć na opiekę profesjonalnych trenerów z Fundacji Questingu. Dzięki temu powstały profesjonalne trasy dedykowane tylko naszej małej ojczyźnie.

„Jeśli ciemność opanowała już okolice – to znak, że możesz ruszać, jeżeli tylko nie brak Ci odwagi!”

– Pierwszy quest skierowany jest do dorosłego odbiorcy. Śmiałków zaprosimy na nocny spacer zabytkową starówką w towarzystwie tajemniczej kobiety – opowiada Sylwia Kowalik-Lichuta. – Narratorka opowie o pożarze miasta z 1522 i słynnych procesach czarownic. To unikalna historia Świebodzina,

która w queście staje się pretekstem do poznania najcenniejszych zabytków miasta.

–  Noc tworzy idealną scenerię do odkrywania historii o mrocznym, często kryminalnym charakterze. Historia czarownic i pożaru doskonale wpisuje się w tę konwencję – przekonuje Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Questingu. – Takie questy z powodzeniem realizowaliśmy w kilku miejscach w Polsce   i wiemy, że cieszą się one ogromnym powodzeniem. To dowód, że questing to doskonała forma spędzania czasu dla wszystkich – także dla dorosłych i poszukiwaczy mocnych wrażeń.

Trasa rowerowa pełna zagadek

– Wiemy, że turystyka rowerowa cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w trudnym okresie pandemii. Dlatego też w naszej ofercie znajdzie się także quest dla rowerzystów, dla których ważne jest nie tylko pokonywanie kolejnych kilometrów, ale też poznanie historii danej okolicy – mówi Zbigniew Szumski. – Nie mogę jeszcze zdradzić przebiegu trasy. Zapewniam jednak, że będzie ona idealna na rodzinną przejażdżkę. Nie zabraknie na niej urokliwych widoków i zabytków ukrytych w okolicznych miejscowościach. Powiem tylko, że na trasie pokonamy między innymi dwa historyczne mosty związane z historią kolejnictwa i odwiedzimy pełen zabytków Niekarzyn.

Samochodem śladami Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

„Chciałbym Ci opowiedzieć wiele historii z powiatem związanych / Przez najstarszych mieszkańców od dawna opowiadanych. / Wszystkich jednak nie zdążę i na jednej się skoncentruję./ Wyjątkowe miejsce ta historia w moim sercu zajmuje.” – mówi narrator trzeciego questu.


– Tematem trzeciej opowieści jest historia obszaru obronnego: Frontu Ufortyfikowanego Łuku Odry-Warty. Do dziś zachowało się wiele elementów tego systemu umocnień: bunkry, mosty rolkowe, tama spustowa, miejsca pamięci. To prawdziwa gratka dla poszukiwaczy śladów wojennej historii i miłośników militariów. – przekonuje Sylwia Kowalik-Lichuta. – Obiekty te rozmieszczone są na stosunkowo dużym obszarze, dlatego zdecydowaliśmy się na quest samochodowy.  Zmotoryzowani questowicze podążą za głosem narratora – jednego ze świadków wojennej zawieruchy.

Pierwsze questowanie już w listopadzie!

Przypomnijmy, że dzięki Powiatowi Świebodzińskiemu, Zarządowi Województwa Lubuskiego oraz LOT Świeboda, na terenie Powiatu Świebodzińskiego i Zielonej Góry funkcjonuje już pięć tras questingowych.

Zarówno nowe trasy, jak i te funkcjonujące zbierzemy w całość i przedstawimy w Paszporcie Questowicza. Znajdziemy w nim wszystkie questy z miejscami na pieczątki potwierdzającymi przejście danej trasy. Najwytrwalsi Questowicze, którzy zdobędą wszystkie pieczątki, mogą liczyć na atrakcyjne nagrody związane z powiatem świebodzińskim, oraz gadżety podróżnicze.

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!