Turystyka nie kończy się latem…

Zima – ulubiona pora roku miłośników narciarstwa i wszelkich rozrywek na śniegu. Co jednak począć gdy nasze umiejętności zjazdowe nie sięgają poziomu mistrzów stoku, lub kiedy okres ferii musimy spędzić w mieście?  Idealnym rozwiązaniem  będzie spacer uliczkami miasta, lecz nie taki zwyczajny,  a prawdziwa wyprawa po skarb. Skarb ukryty na końcu ścieżki questu.

 

Skąd przywędrował questing?

Pojęcie questingu na stałe wpisało się w słownik terminów związanych z turystyką. Nazwa została w pełni przejęta od tej angielskojęzycznej ponieważ nie sposób zastąpić ją polskim odpowiednikiem tak, by nie zatracić istoty tego turystycznego trendu.  Niektórzy określają go mianem turystyki z zagadkami, gdyż  łączy  ideę angielskiego Letterboxingu, amerykańskich zabaw w poszukiwanie skarbów i naszych rodzimych podchodów.

Questing narodził się ze 150-letniej tradycji Letterboxingu, w regionie otaczającym Dartmoor National Park w południowo zachodniej części Anglii. Po drugiej stronie Atlantyku, w Stanie Vermont, organizacja Vital Communities zbudowała w oparciu o tą tradycję program Valley Quest. Powodem tych działań była między innymi niepewna przyszłość regionu Upper Valley i chęć opracowania programu, który może zarówno wesprzeć pojmowanie historii, kultury i przyrody tego miejsca, wzmocnić relacje między szkołami i naturalnym dziedzictwem kulturowym w tej społeczności oraz  budować porozumienia międzypokoleniowe i wewnątrzspołeczne.

 

Zimowa wyprawa questingowa

Questing, który zawładnął całym globem, przywędrował również do Polski. Autorska metoda, sprowadzona ze Stanów Zjednoczonych, została zaadaptowana do polskich realiów. W ciągu ostatnich dwóch lat powstało już blisko 300 questów, czyli nieoznakowanych ścieżek, po których turysta podróżuje ze specjalnie przygotowaną ulotką z mapą. Na planie nie ma jednak oznaczonej trasy, którą należy pokonać. Aby odnaleźć drogę do skarbu, ukrytego na końcu trasy, należy odszukać w terenie wskazówki, do których prowadzą ciekawe i unikatowe zagadki oraz zadania przygotowane specjalnie dla danego terenu.

Zima jest doskonałą porą, na odkrywanie questingu, szczególnie tego miejskiego. Wędrówka i rozwiązywanie zagadek będą doskonałą formą aktywności zarówno dla dorosłych, dzieci, jak i większych grup.  Spacer w śnieżnej scenerii pozwoli turystom, a także mieszkańcom na odkrywanie miejsc, historii i szczegółów, które do tej pory pozostawały niezauważane. Gdzie questować? Jakie miasto wybrać? Oto kilka propozycji:

Rzeszów

Rzeszów można przemierzyć z pomocą trzech questów, które przybliżą  legendy i opowieści związane z miastem oraz jego średniowieczną historią. Turysta dowie się m.in., która ze słynnych rzeszowskich rzeźb została nazwana imieniem „Nike”, czym handlowano w średniowiecznym mieście, a także skąd pochodzi nazwa Rzeszów.Quest „Opowieści kupieckie” przeniesie uczestników zabawy w czasy średniowiecznych jarmarków, handlarzy suknem, winem, płodami rolnymi, czy zwierzętami domowymi. Powiedzie malowniczą trasą po rynku i okolicznych ulicach. Co więcej, przybliży detale architektury miejskiej, klasycystycznych kamienic i kościołów, a także budynków miejskich. Podróżujący questem dowie się jakie miary stosowano w średniowieczu, jak wyglądało miasto w XVIII wieku, a także pozna historię rzeszowskiego Ratusza czy herbu.

Poznań

Wciąż niewiele osób wie, bądź nie pamięta, że Poznań również był siedzibą królów. Quest „Królewski Poznań” poprowadzi turystów uliczkami Starego Miasta, pokazując znane miejsca od zupełnie innej strony. Ścieżka rozpoczyna się w samym centrum, wśród zabytkowej architektury, prowadzi na Wzgórze Zamkowe, gdzie obecnie odbudowywany jest Zamek Królewski. Natomiast druga ścieżka prowadząca po Starym Rynku odkrywa tajemnice licznych rzeźb i pomników.

 

Bałtów

W Bałtowie, określanym mianem polskiej stolicy questingu, powstała pierwsza w kraju trasa prowadząca śladami Świętego Mikołaja i jego pomocników.  Dzieci, które marzą o tym, by z bliska podglądać pracę Świętego,  mogą odwiedzić jego dom i pracownię, a także dołączyć do jego świty. Aby zostać jednym z elfów mali odkrywcy  muszą sprostać kilku ciekawym wyzwaniom: przejść trasę całego questu, poprawnie rozwiązać wszystkie, rozmieszczone na szlaku zagadki, a na końcu spełnić siedem dobrych uczynków. Quest rozpoczyna się obok Szwajcarii Bałtowskiej, prowadzi przez Krainę Koni,  aż do Wioski Świętego Mikołaja. Rodzinny quest, stworzony z myślą o najmłodszych turystach będzie dostępny aż do wiosny.

 

Mnogość ścieżek w Polsce sprawi, iż niewątpliwie każdy znajdzie w te śnieżne dni nowy zakątek do odkrycia. Zatem nie siedźmy w domu tylko wyruszmy na nieoznakowane szlaki poznawać dziedzictwo naszego kraju.

 

 

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!