W Gminie Morawica powstały nowe ścieżki questingowe

Powoli kończy się zima i można już zacząć planować wiosenne spacery i wycieczki. Znakomitym połączeniem aktywnego wypoczynku, dobrej zabawy, edukacji i możliwości samodzielnego odkrywania otaczającego nas świata jest questing. W Gminie Morawica, położonej w województwie świętokrzyskim zostały właśnie udostępnione dla mieszkańców i turystów nowe ścieżki questingowe.

Wydaje nam się, że znamy swoją miejscowość, okolicę w której mieszkamy, ale okazuje się, że w natłoku obowiązków i codziennym pośpiechu nie zauważamy wielu rzeczy, nie dostrzegamy różnych detali. Z pozoru zwykłe, nieatrakcyjne elementy, obiekty, budynki kryją w sobie jednak interesujące, niepowtarzalne a czasem bardzo wzruszające historie.

Większość z nas ma w sobie duszę odkrywcy oraz pragnienie podróżowania i poznawania nieznanych miejsc. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas trzy nowe ścieżki questingowe będą doskonałym pretekstem, zarówno dla mieszkańców jak i turystów, by wyruszyć w drogę i odkryć tajemnice i historie Miasta i Gminy Morawica oraz zobaczyć jak rozwijają się one obecnie. – mówi Alicja Jamorska-Kurek, inicjatorka projektu i prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Piasecznej Górki „Z Górki”.

Wędrówka questingowymi ścieżkami to okazja do spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi, oderwania się od codziennych spraw i dobrej zabawy. Ich różnorodność tematyczna daje również nauczycielom wspaniałą możliwość do przeprowadzenia inspirującej lekcji w terenie.

Dzięki scenariuszom questingowym uczniowie mają możliwość samodzielnego odkrywania danego miejsca, element zagadki i przygody pobudza ich wyobraźnię, a jednocześnie wymaga integracji i współpracy. Zarówno dzieci, jak i dorośli zaczynają postrzegać walory swojej gminy, miasta, a przez to wzmacniają poczucie więzi i lokalnej tożsamości. – wyjaśnia Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Questingu.

Oryginalne ulotki ze scenariuszami dostępne są już w Punkcie Informacji Turystycznej przy Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy i tam właśnie można rozpocząć swoją wędrówkę.

Serce i rozum

Pierwsza ze ścieżek questingowych prowadzi śladami rodziny Oraczewski, niezwykle zasłużonej dla Morawicy. W 1837r. Edward Oraczewski kupił na licytacji zadłużony, zrujnowany majątek Morawica, w którego skład wchodziły również: Wola Morawicka, Chałupki i Obice. Dzięki jego pracy i staraniom, kontynuowanym później przez jego syna Ludwika, Morawica przekształciła się w doskonale prosperujący ośrodek przemysłowy. W rękach rodziny Oraczewskich majątek pozostał do 1899r.

 

Szlakiem niezwykłych krzyży przydrożnych Gminy Morawica

Wsie leżące obecnie w granicach Gminy Morawica były w styczniu 1945 r. polem największej bitwy stoczonej podczas II Wojny Światowej w regionie świętokrzyskim. W walce pomiędzy wojskami radzieckimi i niemieckimi, śmierć poniosło wielu żołnierzy oraz mieszkańców tych wsi. By uczcić ich pamięć na cmentarzu w Radomicach stanął Krzyż Pojednania, a z fragmentów pozostałych po bitwie wozów bojowych, czołgów, pocisków moździerzowych, czy łusek nabojów powstało wiele przydrożnych kapliczek i krzyży. Ich historię można poznać podążając samochodową ścieżką questingową „Szlakiem niezwykłych krzyży przydrożnych Gminy Morawica”.

 

Od starożytności do współczesności – Piaseczna Górka

By natomiast dowiedzieć się, w jaki sposób Lugiowie, starożytni mieszkańcy tych terenów wydobywali i przetwarzali darniowe złoża rud żelaza i dlaczego warto zakładać ogrody deszczowe trzeba wybrać się do Piasecznej Górki wiosną, latem lub jesienią.

Nie chcemy odbierać mieszkańcom i turystom dobrej zabawy i radości z samodzielnego odkrywania zagadek zawartych w scenariuszach poszczególnych ścieżek, dlatego nie zdradzamy już więcej szczegółów. Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszej gminy i odkrywania jej dziedzictwa historyczno-kulturowego. – dodaje Alicja Jamorska-Kurek.

 

Nowe ścieżki questingowe „Serce i rozum” oraz „Szlakiem niezwykłych krzyży przydrożnych Gminy Morawica” są już dostępne dla turystów i można je odkrywać przez cały rok. Natomiast „Od starożytności do współczesności Piaseczna Górka”, to quest sezonowy czynny od wiosny do jesieni i dostępny będzie od kwietnia 2019.

 

 

ULOTKI DO POBRANIA:

OD STAROŻYTNOŚCI DO WSPÓŁCZESNOŚCI  STRONA 1    STRONA2

SERCE I ROZUM STRONA 1    STRONA2

SZLAKAMI NIEZWYKŁYCH KRZYŻY STRONA 1    STRONA2

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Inicjatywa pt. „Questing jako promocja obszaru objętego LSR” realizowana przez Stowarzyszenie Mieszkańców Piasecznej Górki „Z Górki” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez

społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt „Questing jako promocja obszaru objętego LSR” realizowany jest dzięki środkom pozyskanym za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania “Perły Czarnej Nidy”. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Mieszkańców Piasecznej Górki „Z Górki”.

 

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!