Weź drugi oddech na Ziemi Lubaczowskiej

Ponad 200 km tras questingowych, kilkuset uczestników z całej Polski (m.in. z Warszawy, Krakowa, Katowic, Lublina i Rzeszowa), 17 nagrodzonych najaktywniejszych questowiczów, 8 questów w konkursie, 5 wyjątkowych gości, 3 dni aktywnego wypoczynku i jedna konferencja naukowa – tak podsumować można zakończony właśnie I Ogólnopolski Festiwal Questingu, który odbył się na Ziemi Lubaczowskiej.

Zwolennicy aktywnych form spędzania wolnego czasu, zmęczeni miejskim zgiełkiem turyści, mieszkańcy Ziemi Lubaczowskiej oraz wszyscy zainteresowani nietypowymi formami turystyki w ubiegły weekend spotkali się na I Ogólnopolskim Festiwalu Questingu. Jedyne tego typu wydarzenie w Polsce stało się doskonałym pretekstem do odkrywania potencjału turystycznego (zarówno naturalnego, jak i historycznego i kulturowego) Ziemi Lubaczowskiej – podkarpackiej części Roztocza.

– Ziemia Lubaczowska to idealny region do organizacji tego Festiwalu – mówi Edyta Lenart, prezes Fundacji Questingu, oficjalnego patrona wydarzenia. – Uczestnicy Festiwalu – zarówno Ci zupełnie nieznający okolicy, jak i jej mieszkańcy podkreślali, że właśnie dzięki questom dowiedzieli się mnóstwo na temat kultury i (często niewspominanej w podręcznikach) historii tej części Polski, a odsłanianie takich tajemnic to właśnie istota Questingu.

Questowicze, podczas Festiwalu mieli szansę poznać bliżej region dzięki aż 8 questom funkcjonującym w sieci „Questowe wędrówki po Ziemi Lubaczowskiej”. Na I Ogólnopolski Festiwal Questingu złożyło się kilka części – konferencja „Questing – turystyka XXI wieku”, akcja „Poznaj Swój Region”, w której finale nagrodzeni zostali najaktywniejsi uczestnicy Festiwalu oraz wizyta gości specjalnych. Małgorzata Wojtaczka – pierwsza Polka, która samotnie zdobyła Antarktydę opowiadała o swojej wędrówce i przygotowaniu do niej oraz wybrała się na rowerowy quest prowadzący przez gminę Lubaczów. Ryszard Pawłowski – himalaista, 10-krotny zdobywca „ośmiotysięczników”, po projekcji filmu z serii „W strefie śmierci” o jego wyprawach w najwyższe góry świata odpowiadał na pytania mieszkańców Narola i okolic oraz wziął udział w pieszych questach po Oleszycach i Lubaczowie. Ania i Łukasz Cybińscy, którzy wyjechali w podróż w 468 dni dookoła świata podekscytowani rozwiązywaniem questowych zagadek wraz z innymi uczestnikami Festiwalu przemierzali na rowerach okolice Starego Dzikowa. Z kolei Krystian Herba – 5-krotny rekordzista Guinessa, który wskakuje na rowerze po schodach na najwyższe wieżowce świata przygotował aż trzy pokazy akrobacji w Cieszanowie, Oleszycach i Horyńcu-Zdroju. Zamieniając swój rower na większy (i z siodełkiem) przejechał także w queście „Dzika Wyprawa”.

 

Fot. Anna Karahan – Link to Poland

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!