Questuj z nami – województwo mazowieckie.

Powoli powracamy do wstrzymanych przez koronawirusa aktywności i zaczynamy też planować nasze weekendowe i wakacyjne wyprawy. Większość z nas tego lata zostanie w Polsce, dlatego chcemy zachęcić Was do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, questowania z nami i odkrywania nowych, albo dawno nieodwiedzanych miejsc na terenie naszego kraju.

Przez całe lato razem z portalem Link To Poland, będziemy proponować Wam wyprawy do miejsc kryjących ciekawe, niezwykłe historie. Znajdziecie wśród nich ścieżki piesze, rowerowe, samochodowe… a nawet kajakowe! Questując z nami poszerzycie swoją wiedzę z różnych dziedzin i miło spędzicie czas ze swoimi bliskimi. 

Kierując się rymowanymi wskazówkami zawartymi w questingowych scenariuszach będziecie mieli okazję rozwiązać wiele zagadek i rebusów, odkryć tajemnicze hasła, zapomniane legendy, podania, historie. Przemierzając poszczególne etapy questingowej trasy, inspirując się otaczającą rzeczywistością staniecie się głównymi bohaterami niezwykłej przygody.

Questing to zabawa dla każdego – dla dzieci i dorosłych. Dajcie się zatem ponieść swojej wyobraźni i questujcie z nami tego lata!

W czasie swoich wypraw róbcie zdjęcia i oznaczajcie je oficjalnym hashtagiem naszego cyklu: #questujznami.

Naszą przygodę rozpoczynamy od województwa mazowieckiego.

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Mazowieckie to największe pod względem powierzchni (35 558,47 km²) województwo, obejmujące swym obszarem środkową i wschodnią części Polski. Zamieszkuje je około 5,4 mln mieszkańców. To pełen atrakcji region, w którym zarówno turyści lubiący architekturę, kulturę i historię, jak i zwolennicy natury i aktywnego wypoczynku z pewnością znajdą coś dla siebie.

My chcemy zaproponować Wam dzisiaj questingową wyprawę do Kozienic, Zwolenia i Czarnolasu.

KOZIENICE – MIASTO KRÓLÓW

Kozienice od początku XIV wieku do końca I Rzeczpospolitej były w posiadaniu polskich królów. Władysław Jagiełło ze względu na bliskie usytuowanie lasów bogatych w dziką zwierzynę wybudował tutaj dwór myśliwski. Pierwsza murowana rezydencja powstała natomiast w latach 1778-91 według projektu architekta Franciszka Placidiego na zlecenie króla, który będzie nam towarzyszył w czasie tego questu. Razem z Jego wysokością odkryjemy tajemnice zespołu pałacowo-parkowego, a na końcu poznamy również imię naszego narratora.

To doskonały quest dla rodzin z dziećmi, jeden z najpopularniejszych w ubiegłorocznym rankingu TOP10.

Jak dojechać: Kozienice leżą w południowej części województwa mazowieckiego, przy drodze krajowej 48 i 79 i drodze wojewódzkiej 737.

Początek questu: Zespół pałacowo-parkowy, ul. Parkowa 5, Kozienice Wejście do Muzeum Regionalnego im. prof. Tomasza Mikockiego

Opiekun questu: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”, www.lgdkozienice.pl

Potrzebne rzeczy: długopis, ołówek

Czas pokonania questu: 45 minut

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu: Kozienice – Miasto Królów – front | środek (PDF)

CHODŹ ZAŚPIEWAM CI PIOSENKĘ

Kiedy będziecie już w Kozienicach koniecznie pokonajcie także trasę drugiego questu „Chodź zaśpiewam Ci piosenkę”. Jego bohaterem jest kolejna ważna dla tego miasta postać. Kompozytor, pianista, dyrygent. Pierwszy w Polsce twórca muzyki bebopowej. Autor muzyki instrumentalnej, orkiestrowej, pieśni, kantat oraz operetek i musicali. Długoletni szef Studia S-1 i Big Bandu Polskiego Radia i Telewizji. Słuchając jego opowieści i nucąc wersy dobrze wszystkim znanych piosenek  „Obudź się czarny Ali Babo, zatańcz ze mną tu i tam i tam i tu…” czy „O rudy, rudy, rudy rydz…” poznacie ulubione miejsca kompozytora oraz historie związane z Kozienicami. Jak nazywa się nasz bohater dowiecie się pokonując trasę tego questu!

Początek questu:

Skwer przy Al. 1 Maja w Kozienicach, budynek Domu Dziennej Opieki dla Seniorów (budynek dawnego Kozienickiego Domu Kultury).

Opiekun Questu: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”, www.lgdkozienice.pl

Potrzebne rzeczy: Długopis, ołówek.

Czas pokonania questu: 45 minut

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu: Chodź zaśpiewam Ci piosenkę – front | tył (PDF)

KU PAMIĘCI

Zwoleń powstał w latach dwudziestych XV w. na mocy przywileju wydanego przez króla Władysława Jagiełłę. Jego historię poznamy wędrując razem z Janem Kochanowskim ścieżką „Ku pamięci”. Będziemy mieli również okazję odwiedzić miejsca ważne dla samego poety.

Jak dojechać: Zwoleń położony jest w południowej części województwa mazowieckiego u zbiegu dróg krajowych 12 i 79.

Początek questu: Ogrody Domu Kultury i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej – od ulicy Kilińskiego.

UWAGA! Questowanie możliwe jest tylko w godzinach pracy Domu Kultury. Warto, więc wcześniej zajrzeć na stronę: www.dkzwolen.vot.pl

Opiekun Questu: Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” – stowarzyszeniedir@tlen.pl

Potrzebne rzeczy: Długopis

Czas przejścia questu: 50 minut

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu:  Ku Pamięci – front | środek (plik PDF)

MIŁOŚĆ I TWÓRCZOŚĆ

Kolejny quest „ Miłość i twórczość” zabierze nas do oddalonego o 10 km od Zwolenia, Czarnolasu, który dobrze znamy z literatury i lekcji języka polskiego. Nie wszyscy jednak mieli okazję zobaczyć to miejsce na własne oczy i z pewnością warto to nadrobić. Naszym przewodnikiem po dworku oraz twórczości Jana Kochanowskiego będzie jego żona, Dorota Podlodowska.

Jak dojechać: Czarnolas leży w województwie mazowieckim, 10 km od Zwolenia, w gminie Policzna.

Początek questu: Wejście na teren Muzeum Jana Kochanowskiego – przed bramą wjazdową.

UWAGA! Questowanie możliwe jest tylko w godzinach pracy Muzeum. Warto, więc wcześniej zajrzeć na stronę: www.cyfrowyczarnolas.pl

Wszyscy chętni, którzy chcieli by również odwiedzić wystawę stałą powinni zakupić bilet.

Opiekun questu: Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” stwoarzyszeniedir@tlen.pl

Potrzebne rzeczy: Długopis

Czas przejścia questu: 40 minut

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu:  Miłość i Twórczość – front | środek (plik PDF)

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!