Odkryj dziedzictwo Gminy Morawica na questingowych ścieżkach

Pod koniec ubiegłego roku grupa mieszkańców Miasta i Gminy Morawica wzięła udział w szkoleniu na temat metodologii tworzenia questów prowadzonym przez trenera Fundacji Questingu. Rezultatem ich kilku spotkań i zaangażowania są trzy scenariusze, które poprowadzą turystów po nowych ścieżkach questingowych.

– Korzystając z materiałów źródłowych, przywołując zapomniane historie i przypominając sobie opowieści przekazywane przez rodziców, dziadków, znajomych, my jako uczestnicy warsztatów odkryliśmy dla siebie na nowo dziedzictwo naszej gminy i regionu. Spośród tych wszystkich informacji wybraliśmy trzy tematy, które naszym zdaniem są najciekawsze i najlepiej pokazują zasoby historyczno-kulturowe jakie kryje gmina. Warto je odkryć i poznać, dlatego już wkrótce do dyspozycji turystów oraz mieszkańców naszej gminy będą ulotki ze scenariuszami prowadzące przez trzy questingowe ścieżki. – opowiada Alicja Jamorska-Kurek, inicjatorka projektu i Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Piasecznej Górki „Z Górki”.

Dzieje dzisiejszych terenów Gminy Morawica sięgają epoki neolitu (ok. 6,5 tys. lat p.n.e.). Według odkryć archeologicznych w okresie Imperium Rzymskiego przechodził tędy szlak bursztynowy, a zamieszkująca te tereny ludność, nazywana przez historyków rzymskich Lugiami, zajmowała się wydobyciem i przetwarzaniem złóż rud żelaza. Największe dotychczas rozpoznane przez badania archeologiczne i wykopaliskowe miejsce produkcji żelaza znajdowało się na terenach Piasecznej Górki i tam właśnie poprowadzi pierwsza z przygotowanych ścieżek questingowych – „Od starożytności do współczesności Piaseczna Górka”.

Drugi quest „Serce i rozum” nawiązuje do historii rodziny Oraczewskich mającej ogromny wpływ na rozwój tego regionu. To właśnie w XIX wieku, kiedy dziedzicem majątku w Morawicy był Edward Oraczewski nastąpił największy jej rozkwit gospodarczy, kulturowy i społeczny.

Natomiast trzecia, przygotowana w ramach tego projektu, ścieżka questingowa poprowadzi szlakiem niezwykłych krzyży przydrożnych, do których stworzenia wykorzystano uzbrojenie z czasów II Wojny Światowej. Będzie to najdłuższa z przygotowanych tras, dlatego do jej pokonania przyda się samochód.

– Questing to metoda turystyczna, która pozwala nam odkryć dziedzictwo kulturowe, historyczne czy przyrodnicze w nieszablonowy sposób. Scenariusze ścieżek questingowych tworzone są w formie wiersza lub prozy, wypełniają je zagadki, rebusy, krzyżówki i różne zadania logiczne, które kierują uczestnika do „skarbu” – materialnego w formie odciśniętej lub odrysowanej pieczątki zdobytej na karcie questu oraz najważniejszego, niematerialnego, czyli zdobycia wiedzy. Mamy nadzieję, że dzięki stworzonym przez nas ścieżkom, zarówno mieszkańcy Miasta i Gminy Morawica, jak i turyści będą mogli poznać lepiej ten region.– mówi Edyta Lenart-Wojna, Prezes Zarządu Fundacji Questingu.

Nowe ścieżki questingowe „Serce i rozum” oraz „Szlakiem niezwykłych krzyży przydrożnych Gminy Morawica” będą dostępne dla turystów już na początku lutego br. i będzie można je odkrywać przez cały rok. „Od starożytności do współczesności Piaseczne Górka” natomiast, to quest sezonowy czynny od wiosny do jesieni i dostępny będzie dopiero od kwietnia 2019.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Inicjatywa pt. „Questing jako promocja obszaru objętego LSR” realizowana przez Stowarzyszenie Mieszkańców Piasecznej Górki „Z Górki” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt „Questing jako promocja obszaru objętego LSR” realizowany jest dzięki środkom pozyskanym za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania “Perły Czarnej Nidy”. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Mieszkańców Piasecznej Górki „Z Górki”.

 

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!