Poznaj Kanał Elbląski na nowych questingowych ścieżkach!

Kanał Elbląski jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce, położonym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Łączy on jeziora Jeziorak (Iława), Drużno i Drwęckie (Ostróda) i dalej poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym, a także przez Kanał Jagielloński, Nogat i Wisłę dopływa do Morza Bałtyckiego. Przy budowie Kanału Elbląskiego wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach między Ostródą i Zalewem Wiślanym, różnica ich poziomów wynosi 100m. Osobliwością na skalę europejską jest zespół pochylni, po których przetacza się statki na platformach ustawionych na szynach, a zastosowane tu urządzenia wyciągowe napędzane są mechanicznie siłą przepływu wody. Na Kanale od Ostródy do Elbląga znajduje się pięć pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny) i dwie śluzy (Miłomłyn i Zielona).

Na tym niezwykłym terenie, wraz ze Stowarzyszeniem Lokalną Grupą Działania „Łączy nas Kanał Elbląski”, stworzyliśmy dla Was aż 12 nowych questów. Dzięki nim będziecie mogli poznać nie tylko sposób działania Kanału Elbląskiego, ale także bogatą historię tego regionu. W ramach projektu aktualizowaliśmy również 12 starszych questów. 

Na początekWitamy w Bałoszycachi zapraszamy do poznania historii Bałoszyc oraz tutejszego Pałacu. Następnie ruszamy do jednej  z najstarszych warmińsko-mazurskich wsi (z 1281r.), by odszukać skarbu w W poszukiwaniu skarbu Kwitajn.

W Januszewie położonym na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego poznacie interesującą „Historię Januszewaoraz kolejnego Pałacu.

 

Opowieść Mistrza przybliżą Wam burzliwe dzieje Pasłęka – zamieszkiwali go zarówno Pogezanie, Krzyżacy, Holendrzy, jak i Szwedzi czy Francuzi. Dowiecie się również co to są liliputanery.

Wieczorową porą, z dreszczykiem emocji i latarkami w dłoniach, poznacie natomiast mroczne tajemniceKryminalnego Oleśna

 

Uroki Kanału Elbląskiego będziecie mogli podziwiać z poziomu wody płynąc ścieżką Kajakowy Miłomłyn. Dowiecie się także, jakie są zasady działania wrót bezpieczeństwa i jaką rolę pełni Jaz Miłomłyn.

 

Na terenie dzisiejszego Suszu w XII–XIII wieku istniała osada zamieszkała przez ludność pruską, a następnie przez Krzyżaków. Miasto nosiło wówczas nazwę Rosenberg. Jakie były jego dalsze dzieje dowiecie się wędrując ścieżką questingową „Miasto na Różanej Górze.

O swoim życiu i Świętym Gaju opowie Wam sam św. Wojciech znany w Europie również, jako Adalbert. Natomiast o Wilamowskich dziejach usłyszycie w czasie rowerowej wyprawy z byłym sołtysem tej pięknej wioski.

 

Po I wojnie światowej Rzeczpospolita, jako jeden z sygnatariuszy traktatu wersalskiego, musiała wszystkie swe spory terytorialne rozstrzygać na forum Ligi Narodów. Jednym z nich była kwestia granicy polsko-niemieckiej na terenach niejednolite etnicznych, do których uzasadnione historycznie roszczenia wyrażały obie strony. Spór ten miał rozstrzygnąć plebiscyt pod patronatem Ligi Narodów, który odbył się 11 lipca 1920 roku. O jego kulisach i przebiegu opowie Wam jeden z tutejszych mieszkańców, narrator questu Plebiscyt.

Równie trudne tematy związane są z II wojną światową i okresem tuż po wyzwoleniu, kiedy to na Warmię i Mazury została przesiedlona ludność z terenów obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy, czy Bieszczad (akcja „Wisła”). Wsłuchując się w
Godkowską historię, której narratorką jest córka jednej z przesiedlonych tu rodzin cofniecie się w czasie i poczujecie atmosferę tego miejsca i tamtych dni.

Równie emocjonalną, dla wielu niejednoznaczną historią, podzieli się z Wami „Inka” walcząca w V Wileńskiej Brygadzie AK pod dowództwem majora „Łupaszki”. Jest ona narratorką questu Powróćmy do tamtych lat.

Mamy nadzieję, że nowe questy wokół Kanału Elbląskiego dostarczą Wam wiele interesujących informacji, dzięki którym poszerzycie swoja wiedzę z różnych dziedzin, pobudzicie ciekawość i będziecie z radością wracać na Warmię i Mazury, by odkrywać je co raz bardziej.  Pomogą Wam w tym również starsze questy, stworzone na tym terenie jakiś czas temu, które przy okazji tworzenia nowych uaktualniliśmy i również oddajemy w Wasze ręce. Znajdziecie je na mapie questów w województwie warmińsko – mazurskim.

 

Questy powstały w ramach Questingowego Projektu Współpracy realizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Wielkie Jeziora Mazurskie oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Łączy nas Kanał Elbląski” we współpracy z Fundacją Questingu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!