Questing – innowacja połączona z tradycją

Tereny  Polski charakteryzuje bogata tradycja i historia. Prawdziwym wyzwaniem jest decyzja, jakie działania podjąć, by je podtrzymać i kultywować wśród młodych ludzi. Wiele z dawnych opowieści, legend, nigdzie nie powielane, blakną na kartach historii. Warto rozważyć połączenia tych dwóch, mogłoby się zdawać niemożliwych do pogodzenia rzeczy. Tutaj z pomocą przychodzi innowacyjna forma zwiedzania.

Questing, bo o tej metodzie mowa, to interaktywny sposób zwiedzania i poznawania danego miejsca.  Każdy obszar naszego kraju, ma coś charakterystycznego i wartego zapamiętania. Okazuje się, iż możliwe jest znalezienie wyjścia pośredniego; pomiędzy nowymi trendami a tradycją. Wszystko po to, by jak najlepiej zaprezentować atuty terenu, które zachowane w formie trwałej zostaną przekazane innym Korzystając z metodologii Questingu, wiele miejsc na mapie Polski doczekało się własnych ścieżek, które wkomponować można w istniejącą ofertę turystyczną. Co więcej, taka forma prezentacji miejsca (często kojarzona z dawną grą w podchody) zainteresuje tych, którzy je dobrze znają, jak i tych, którzy są przejazdem. Stąd możemy zaobserwować jak wiele regionów w Polsce postawiło na tworzenie ścieżek Questingowych, które atrakcyjnie prezentują dawne historie przy mocnym angażowaniu  nowego, wymagającego innowacji, turysty.

Znane nieznane.

Przykładowo województwo mazowieckie i jego oferta turystyczna, kojarzone są głównie z Warszawą. Zapomina się o terenach do niej przylegających, które prezentować mogą równie barwne i atrakcyjne historie. Bogata w dziedzictwo kulturowe i historyczne jest zwłaszcza zachodnia część województwa mazowieckiego.  Obszar ten charakteryzuje przekrój zdarzeń od czasów prehistorycznych (hutnictwo żelaza w gminie Baranów) po bardziej współczesne, związane z okresem II wojny światowej, czy działalności opozycji antykomunistycznej. Jednak nie tylko zwolennicy historii znajdą tu coś dla siebie. Tereny te, to również bogate w zasoby przyrodnicze, (lasy, pomniki przyrody, zbiorniki wodne) miejsca, w których można odpocząć i spędzić miło czas.

Nie tylko miejsce.

Należy pamiętać, że historia i tradycja są nie tylko związane z miejscami, które możemy odwiedzić, lecz także z postaciami, które są ikonami swoich czasów. I tak, jak świętokrzyskie ma swojego Żeromskiego, podkarpackie Łukasiewicza, a małopolskie Jana Pawła II, tak mazowieckie ma wiele postaci, które definiują nam region.

– Na naszym terenie podkreślamy to, co zawdzięczamy wybitnym polskim artystom. Przykładowo postać Józefa Chełmońskiego, malarza, który jak nikt potrafił oddać piękno tego obszaru– mówi Jolanta Kurban-Galijew ze Stowarzyszenia LGD „Ziemia Chełmońskiego” –Chcemy kultywować to, co zostało nieco zapomniane. Szukaliśmy na to nowego sposobu, dlatego wraz z Partnerami postanowiliśmy niezwykłe miejsca i ich historie, wykorzystać i stworzyć ścieżki questingowe, które pomogą się przebić do świadomości mieszkańców, jak i przyjezdnych gości z zewnątrz.

Ale mazowieckie to nie tylko Chełmoński, to również dziedzictwo Marii Dąbrowskiej, Chopina, Szymona Kobylińskiego, Wojciecha Siemiona, czy kultur: magnackiej, szlacheckiej i burżuazyjnej. Wyznacznikiem atrakcyjności nie tylko są muzea, pomniki, miejsca pamięci. To również piękne krajobrazy, które sprzyjają turystyce rowerowej i rekreacji. W zachodniej części województwa mazowieckiego takie warunki panują w gminach Teresin, Baranów, Nowa Sucha, Rybno czy Jaktorów.

– Jeśli ktoś jest miłośnikiem tylko historii może zaglądnąć do muzeum Chopina w Żabiej Woli, dla miłośników przyrody zaprosić mogę również do Nadarzyna czy Radziejowic. – kontynuuje Jolanta Kurban-Galijew – Wszystkich miłośników tradycji, jak i innowacji zapraszamy na questy, które gotowe będą w 2015.

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!