Questuj z nami w Wielkopolsce

Powracamy do wstrzymanych przez koronawirusa aktywności i zaczynamy też planować nasze weekendowe i wakacyjne wyprawy. Większość z nas tego lata zostanie w Polsce, dlatego chcemy zachęcić Was do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, questowania z nami i odkrywania nowych, albo dawno nieodwiedzanych miejsc na terenie naszego kraju.

Kierując się rymowanymi wskazówkami zawartymi w questingowych scenariuszach będziecie mieli okazję rozwiązać wiele zagadek i rebusów, odkryć tajemnicze hasła, zapomniane legendy, podania, historie. Przemierzając poszczególne etapy questingowej trasy, inspirując się otaczającą rzeczywistością staniecie się głównymi bohaterami niezwykłej przygody.

Questing to zabawa dla każdego – dla dzieci i dorosłych. Dajcie się zatem ponieść swojej wyobraźni i questujcie z nami tego lata!

W czasie swoich wypraw róbcie zdjęcia i oznaczajcie je oficjalnym hashtagiem naszego cyklu: #questujznami.

Dzisiaj zabieramy Was do Wielkopolski.

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

Województwo Wielkopolskie zajmuje powierzchnię 29 826,50 km² co plasuje je na drugim miejscu (po woj. mazowieckim) pod względem powierzchni. Natomiast ze względu na liczbę ludności – 3 495 470 mieszkańców – jest na trzeciej pozycji.

Region wielkopolski leży w obrębie dorzeczy Odry i Warty, a w jego północnej i środkowej części występuje ok. 800 jezior. Największym z nich jest Jezioro Powidzkie (10,36  km²) wchodzące w skład Pojezierza Gnieźnieńskiego. Aż 25,7% powierzchni tego regionu zajmują lasy, a ok. 5 tys. ha z nich znajduje się w obrębie parków narodowych.

Bogata historia i sztuka stworzona przez przeplatające się tu przez wieki różne kultury, malownicze jeziora, rzeki, rezerwaty, parki i lasy, obfitujące w bogactwo rzadkich gatunków roślin i zwierząt – to z pewnością dobre powody by wsiąść na rower lub w samochód i razem z Questingiem zacząć odkrywać Wielkopolskę – zatem ruszamy!

Rozpoczynamy od dwóch, przykładowych questów rowerowych należących do sieci questów, których opiekunem jest Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia”.

Z POKORĄ WOBEC POLEGŁYCH, Z CZCIĄ DLA ZAMORDOWANYCH

Lipie Góry to miejscowość położona w gminie Babiak. Tam, właśnie na stacji kolejowej rozpoczyna się nasza ścieżka questingowa „Z pokorą wobec poległych, z czcią dla zamordowanych”. Można ją pokonać na rowerze lub samochodem.

Stacja kolejowa w Lipich Górach została otwarta 1 marca 1933 roku, w dniu, w którym oddano do użytku część linii kolejowej nr 131 ze Zduńskiej Woli do Inowrocławia. Jej przebieg pokrywa się z magistralą węglową, wybudowaną na potrzeby transportu towarowego z Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego do Trójmiasta i dlatego korzystały z niej głównie pociągi towarowe.

6 września 1939 na stacji Lipie Góry niemiecka Luftwaffe zbombardowała i ostrzelała pociąg ewakuacyjny z Wielkopolski Zachodniej i Pomorza. W zdarzeniu zginęło 61 osób, które zostały pochowane w zbiorowej mogile. I między innymi o tych wydarzeniach opowiada nasz quest.

Jak dojechać: Lipie Góry położone są we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie kolskim, w gminie Babiak.

Początek questu: Stacja kolejowa Lipie Góry – przed drzwiami wejściowymi na stację, od strony przystanku autobusowego.

Potrzebne rzeczy: Długopis

Czas przejazdu: 2 godz. na rowerze | 75 min. samochodem

Klasyfikacja: quest rowerowo-samochodowy

Scenariusz questu:  Z pokorą wobec poległych, z czcią dla zamordowanych – front | środek (plik PDF)

SPACER Z AKTORKĄ

Na „Spacer z aktorką”, który chcemy Wam zaproponować, wyruszymy z parkingu pod kościołem w Lubotyniu. Jadąc na rowerze wzdłuż północnego brzegu jeziora w Lubotyniu, przemierzając kolejne kilometry po gminie Babiak (powiat kolski), dowiecie się jak wiele ciekawych historii i atrakcji ona kryje.

Jak dojechać: Gmina Babiak – wschodnia część Wielkopolski, powiat kolski

Początek questu: Parking przed kościołem w miejscowości Lubotyń

Potrzebne rzeczy: Długopis

Czas przejazdu: 2 godziny na rowerze | 1 godzina samochodem

Klasyfikacja: quest rowerowo- samochodowy

Scenariusz questu:  Spacer z aktorką – front | środek (plik PDF)

Kolejne proponowane przez nas dwa questy należą do sieci Wielkopolskie Questy, którym patronuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

ZAMEK W KÓRNIKU

Kórnik, urokliwe miasteczko oddalone ok. 20 km od Poznania, choć jest niewielkie, ma wiele do zaoferowania. Jedną z jego atrakcji jest Zamek, po którym oprowadzi Was narrator kolejnego questu – Tytus Działyński, najbardziej znany właściciel zamku i miejscowości. To właśnie za jego sprawą nazwę Kórnik piszemy nietypowo przez „ó”.

Jak dojechać: Kórnik leży na południowy wschód od Poznania, przy drodze krajowej nr 11.

Początek questu: W sieni na parterze Zamku

Potrzebne rzeczy: Długopis

Czas przejścia questu: 45 minut

Klasyfikacja: quest pieszy

UWAGA: niezbędny jest zakup biletu wstępu do obiektu. W okresie zimowym przed wyruszeniem do Kórnika prosimy sprawdzić godziny otwarcia zamku!

Scenariusz questu: Zamek w Kórniku – front | środek (plik PDF)

ARBORETUM W KÓRNIKU

Kórnik słynie nie tylko z Zamku i Białej Damy, ale także unikatowego Arboretum. I właśnie po nim oprowadza ten quest. Prowadząc ścieżkami wśród bujnej flory, pozwali Wam poznawać nie tylko przyrodę środkowej Europy, ale i świata! Symbolem kórnickiego arboretum jest cypryśnik błotny z pneumatoforami, czyli korzeniami powietrznymi rosnącymi ponad poziomem gruntu oraz kwitnące w maju magnolie.

Jak dojechać:Kórnik leży na południowy wschód od Poznania, przy drodze krajowej nr 11.

Początek questu: przy wejściu do parku

Potrzebne rzeczy: Długopis

Czas przejścia questu: 45 minut

Klasyfikacja: quest pieszy

UWAGA: Quest jest dostępny w godzinach otwarcia parku. Przed wejściem należy zakupić bilet wstępu.

Scenariusz questu: Arboretum w Kórniku – front | środek (plik PDF)

Kolejne przykładowe questy należą do sieci questów Lokalnej Grupy Działania Okno Południowej Wielkopolski.

Z ACERNUSEM PRZEZ SULMIERZYCE

W raz z kompozytorem i poetą, który tworzył na pograniczu dwóch epok literackich – renesansu i baroku, ukrywając się pod pseudonimem: Acernus, poznacie historię Sulmierzyc. Narrator tego questu spędził tu wiele lat swojego życia, pełniąc również funkcje urzędnika państwowego.

Jak dojechać: Sulmierzyce – miasto w Gminie Sulmierzyce (woj wielkopolskie, pow. krotoszyński, przy drodze wojewódzkiej nr 444, niedaleko Zdun, Krotoszyna i Odolanowa)

Początek questu: Ratusz, ul. Rynek 1, 63-750 Sulmierzyce

Potrzebne rzeczy: Długopis/ołówek

Czas przejścia questu: 35 minut

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu: Z Acernusem przez Sulmierzyce – front | środek (plik PDF)

O SROGIM GNIEWIE, CZYLI O LUTOGNIEWIE

Lutogniew to dawne dziedzictwo rodu Doliwów, który w XIV wieku zajmował wysokie dostojeństwa w Wielkopolsce i na Kujawach. Wieś słynie z obrazu Matki Bożej znajdującym się w tutejszym kościele. Jego historię (i nie tylko!) poznacie wędrując zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się w queście pt. „O srogim gniewie, czyli o Lutogniewie”.

Jak dojechać: Lutogniew – wieś w Gminie i Mieście Krotoszyn (woj. wielkopolskie, pow. krotoszyński, przy drodze krajowej nr 36, niedaleko Krotoszyna)

Początek questu: Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie (plac przed kościołem), ul. Kościelna 14, 63-700 Krotoszyn

Potrzebne rzeczy: Długopis/ołówek

Czas przejścia questu: 45 minut

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu:  O srogim gniewie, czyli o Lutogniewie – front | środek (plik PDF)

Z PANIĄ TEKLĄ NA KONARZEWSKICH ŚCIEŻKACH

Konarzew jest najstarszą wsią w powiecie krotoszyńskim, powstałą w 1213 roku. Naszą przewodniczką po jej terenie i historii będzie dziedziczka Tekla z Rogalińskich Morawska.

Jak dojechać: Konarzew – wieś w Gminie Zduny (woj. Wielkopolskie, pow. krotoszyński, niedaleko Krotoszyna i Zdun)

Początek questu: Krzyż na rozwidleniu ulic Jabłoniowej i Baszkowskiej, Konarzew, 63-700 Krotoszyn

Potrzebne rzeczy: Długopis/ołówek

Czas przejścia questu: 50 minut

Klasyfikacja: quest pieszy

Scenariusz questu: Z Panią Teklą na konarzewskich ścieżkachfront | środek (plik PDF)

Fotografia główna © Sławomir Milejski, Kościół p.w. Świętej Trójcy w Lutogniewie

Szczegółowe informacje: Questing.pl  | FB- Questing-wyprawa po skarb

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!