Zagraj w „Państwa Miasta”

Państwa Miasta  – rodzaj gry polegającej na wyszukiwaniu słów z różnych dziedzin rozpoczynających się na zadaną literę.

Każdy uczestnik gry powinien być zaopatrzony w następujące rekwizyty:

Gra jest przeznaczona dla uczestników w liczbie od dwóch do kilkunastu.

Wylosowanie litery – jeden z graczy wymienia w pamięci po kolei wszystkie litery alfabetu, zaznaczając głośno moment, w którym zaczyna (zwyczajowo głośno wypowiada XYZ), zaś inny, wcześniej ustalony gracz, w wybranym przez siebie momencie mu przerywa. Litera, na której przerwano wyliczanie alfabetu, jest właśnie wybraną literą (Nie wymawiamy liter Ą, Ę, Ń, Ó, Q, V, X, Y)

Gra – Od momentu wylosowania litery wszyscy gracze zaczynają wpisywać do swoich tabelek słowa zaczynające się na wylosowaną literę – do każdej kolumny tabelki po jednym słowie pasującym do danej kategorii. Można ograniczyć czas na wpisywanie słów. Do tego celu wygodnie jest posłużyć się stoperem  odmierzającą około 1 lub 2 minuty.

Zliczanie punktów – Jeżeli gracz jako jedyny wymyślił wyraz, którego nikt nie miał, dostaje 15 pkt, jeżeli każdy gracz miał inne słowo – wszyscy dostają po 10 pkt, jeżeli każdy ma ten sam wyraz dostaje się po 5 pkt, a jeżeli ktoś nie napisał poprawnego wyrazu lub nic nie napisał dostaje 0 pkt, a jednocześnie innym graczom zwiększa się liczba punktów o 5 (nie wliczając w to gracza który ma 15 punktów). Zwycięża gracz, który zbierze najwięcej punktów.

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!