ZGNIOTĄ NAS TYRANY – POWSTANIEM NA NOWO!

Już w najbliższy poniedziałek (11 września) o godz. 16:00 w Muzeum Dom Rodziny Pileckich rozpocznie się inauguracja nowej tematycznej trasy turystycznej w Ostrowi Mazowieckiej. Są jeszcze wolne miejsca, by zgłosić swój udział w rywalizacji pełnej ciekawostek z dziejów miasta i cennych upominków dla najlepszych graczy. A to jeszcze nie koniec atrakcji!

Jak zwykli mieszkańcy Ostrowi pomagali powstańcom i jakie kary mogły ich za to spotkać? Jak nazywali się lokalni bohaterowie z lat 1863-1864? Gdzie znajdują się miejsca związane z Powstaniem, o których nie dowiesz się z przewodników i podręczników do historii?

 

Odpowiedź na te i inne pytania poznają wszyscy, którzy wyruszą na pełne rebusów i zagadek najnowsze trzy questy, które Muzeum Dom Rodzina Pileckich przygotowała razem z ogólnopolską Fundacją Questingu. Na czym dokładnie polega questing i czego możesz się spodziewać na trasie?

 

Czym jest questing?

Questing to alternatywna forma zwiedzania danego obszaru. To nieoznakowana w terenie trasa, której opis znajduje się na specjalnej ulotce lub w aplikacji mobilnej. To, dokąd ma udać się uczestnik, wskazują rymowane zagadki i rebusy. Ich rozwiązanie zawsze znajduje się w terenie, a odpowiedzi należy szukać na tablicy informacyjnej, przydrożnym drzewie czy pomniku. Na końcu trasy czeka symboliczny skarb – pieczątka do odbicia, kształt do odrysowania na ulotce lub potwierdzenie przejścia w aplikacji mobilnej.

– Największą wartością questu jest jednak wiedza, którą uczestnik zabawy zdobywa na trasie – mówi Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Questingu. – Nasze najnowsze questy to doskonała okazja, by poznać dzieje zwykłych mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej, których losy splotły się z wielką historią Powstania Styczniowego. Chcemy uczulić questowiczów na to, że powstanie rozgrywało się nie tylko na polach bitew, ale też w mijanych na co dzień domach, kościołach, a nawet na ulicach miasta.

Wiedza, nagrody i dobra zabawa

Wciąż można dołączyć do grupy osób, które wezmą udział w sobotniej inauguracji questu w Ostrowi Mazowieckiej. W zabawie mogą wziąć udział grupy maksymalnie 5-osobowe, które zgłoszą się do Fundacji Questingu, wysyłając wcześniej e-mail na adres kontakt@questing.pl. Warto się pospieszyć, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. 

Choć ulotki z opisem trasy będą dostępne cały czas, warto zmierzyć się z questem już teraz, gdyż questowicze, którzy najszybciej przejdą trasę i poprawnie rozwiążą wszystkie zagadki, mogą liczyć na atrakcyjne nagrody:  smartwatch, słuchawki bezprzewodowe i czytnik książek. 

Jeśli nie możesz wziąć udziału w rywalizacji, nic straconego, gdyż nagrody czekają też na tych, którzy ostrowskie questy odwiedzą także jesienią. 

Konkurs online  

– We wrześniu ruszy bowiem konkurs dla tych, którzy tej jesieni odwiedzą nasze 3 nowe questy o tematyce powstańczej w Ostrowi Mazowieckiej– komentuje Karolina Kolbuszewska pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Dom Rodziny Pileckich. – Tutaj jednak liczyć się będzie nie tylko tempo i poprawność przejścia trasy, ale i kreatywne udokumentowanie wyprawy przez ciekawe zdjęcia. Więcej szczegółów na temat konkursu pojawi się niebawem na stronach www.questing.pl i www.muzeumpileckich.pl .

Opiekunowie historii

Warto wiedzieć, że 3 nowe questy powstały w Ostrowi Mazowieckiej dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności. Przez kilka ostatnich miesięcy 15-osobowa grupa złożona z młodzieży, lokalnych patriotów i miłośników historii pracowała z historykiem i trenerem questingu nad scenariuszami emocjonujących gier terenowych.

 

– Questy to doskonały sposób na ożywienie historii. – dodaje Adam Lubczyński, koordynator zadania z ramienia Muzeum Dom Rodziny Pileckich. – Cieszymy się, że w tworzenie tras zaangażowało się tyle wspaniałych osób, które mają realny wpływ na zachowanie pamięci o Powstaniu Styczniowym wśród mieszkańców Ostrowi, odwiedzających i turystów.


Realizacja zadania “A matka Ojczyzna niech żyje!” możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków Biura “Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego  „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Całkowity koszt jego realizacji to 33 000 złotych, z czego 27 000 zł pochodzi z dotacji Biura „Niepodległa”.


 

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!