„Tajemnice Krakowa” po raz kolejny najpopularniejszym questem roku

W tym roku możliwość podróżowania i przemieszczania się była bardzo ograniczona, nie mniej jednak okazało się, że doskonałą alternatywą dla dalekich, egzotycznych wypraw stał się questing. Jako bezpieczna forma zwiedzania i gra terenowa w jednym, dał wielu turystom, jak również lokalnym mieszkańcom, możliwość aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i odkrycia różnych, ciekawych miejsc na terenie naszego kraju. Które z questingowych ścieżek były najczęściej odwiedzane w 2020 roku?

Baza questów nieustannie poszerza się o nowe ścieżki, obejmując swym zasięgiem już prawie całą Polskę. W tym roku turyści najchętniej wybierali questy historyczne, związane z literaturą i przyrodą, a także takie, którym towarzyszy dreszczyk emocji lub wątek kryminalny.

Na podstawie opinii turystów oraz ilości pobrań z największej bazy questów w Polsce – www.questing.pl, podobnie jak w ubiegłym roku, został przygotowany ranking Najpopularniejszych Questów 2020 roku.

W TOP 10 znalazły się:

1. Tajemnice Krakowa – woj. małopolskie

Podobnie jak w 2019, zwycięzcą rankingu i zdobywcą tytułu – Najpopularniejszy Quest 2020 roku – został historyczny quest „Tajemnice Krakowa”.

Kierując się rymowanymi wskazówkami zawartymi w tym scenariuszu, rozwiązując kolejne zagadki i rebusy, turyści mają możliwość odkrycia sekretów grodu Kraka. Z pewnością, quest ten daje wszystkim okazję do dobrej zabawy i zdobycia sporej dawki wiedzy. Do jego pokonania niezbędna jest spostrzegawczość oraz aplikacja odczytująca kody QR.

Czas przejścia: 45-60 minut

Scenariusz questu: Tajemnice Krakowa (plik PDF)

Quest został stworzony w 2014 roku przez Fundację Questingu, w ramach projektu „Obywatelska Akademia Questingu”.

 

2. Śladami historii w Żydowskim  Jarze – woj. świętokrzyskie

Nieustanną popularnością cieszy się również jeden z najstarszych polskich questów, przygotowany we współpracy z twórcą questingu Stevenem Glazerem. Wędrówka po lessowym wąwozie Żydowski Jar przenosi nas miliony lat wstecz, kiedy to na terenie dzisiejszego Bałtowa znajdowało się jurajskie morze, a w jego okolicach mieszkały dryozaury, kamptozaury i celurozaury.

Czas przejścia: ok. 40 minut

Scenariusz questu: Śladami historii w Żydowskim Jarzefront | środek (plik PDF)

Quest powstał w 2008 roku w ramach szkoleń Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”.

 

3. „Wilkasy wczoraj i dziś” – woj. warmińsko – mazurskie

Wieś Wilkasy leżąca 5 km od Giżycka, przy drodze krajowej nr 59 w kierunku Olsztyna i drodze wojewódzkiej nr 643 w kierunku Mikołajek, była trzecim najczęściej odwiedzanym przez Questowiczów miejscem w tym roku. Z pewnością do przyjazdu tu, skusił ich urok starych fotografii, możliwość spaceru po założonych w 1493 roku Wilkasach, poznanie historii tego miejsca oraz jej mieszkańców.

Czas przejścia: ok. 60 minut

Scenariusz questu: Wilkasy wczoraj i dziśfront | środek (plik PDF)

Quest powstał w 2019 roku, w ramach Questingowego Projektu Współpracy dla Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Rybackiej Wielkie Jeziora Mazurskie przy współpracy z Fundacją Questingu.

 

4. Królewski Poznań – woj. wielkopolskie

„Królewski Poznań” to kolejny quest, który wzbudzał zarówno w 2019, jak i 2020 roku duże zainteresowanie turystów. Jego scenariusz został opracowany w trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim. Dzięki temu wyruszając ze Starego Rynku, turyści z różnych zakątków świata mogą poznać historię Poznania i dzieje jego dawnych mieszkańców.

Czas przejścia: 45 minut

Scenariusz questu: Królewski Poznań (plik PDF)

Quest powstał w ramach Wielkopolskich Questów.

 

5. Szlakiem Oprawcy – woj. lubuskie

Zielona Góra znana jest dzięki swemu malowniczemu położeniu na zboczu doliny rzeki Odry, wśród otaczających ją wzgórz Wału Zielonogórskiego oraz upraw winnej latorośli i produkcji wina.

Jednak mało kto wie, że w latach 1652-1669 w Zielonej Górze odbywały się głośne w tamtych czasach „procesy czarownic”, w wyniku których na stosach spalono kilkanaście kobiet. Procederu tego zakazano w 1669 roku, pozbawiając jednocześnie lokalne sądy prawa do wydawania tego rodzaju wyroków. Historia ta stała się motywem przewodnim zdobywcy piątego miejsca w rankingu TOP10 – questu „Szlakiem oprawcy”.

Czas przejścia: 45 minut

Scenariusz questu: Szlakiem oprawcyfront | środek (plik PDF)

Quest powstał dla Stowarzyszenia CURTEZ i jest efektem współpracy LOT Świeboda oraz Fundacji Questingu.

 

6. Gębą Stąd -1 – woj. świętokrzyskie

Ścieżka literacka „Gębą stąd-1”, rozpoczyna się przy zabytkowym młynie na rzece Kamiennej i wiedzie przez trzy gminy: Bałtów (powiat ostrowiecki), Sienno (powiat lipski) oraz Tarłów (powiat opatowski). Pokonując na rowerze kolejne kilometry możemy podziwiać tutejsze krajobrazy oraz liczne pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, odkrywając jednocześnie ślady urodzonego 4 sierpnia 1904 w Małoszycach pod Opatowem polskiego powieściopisarza, dramaturga i eseisty.

Z wykształcenia prawnik, po udanym debiucie opowiadań pt. „Pamiętnik z okresu dojrzewania” (1933) poświęcił się jednak wyłącznie literaturze. Cztery lata później opublikowana została jego pierwsza powieść, której tytuł a także nazwisko jej autora, Questowicz może odgadnąć rozwiązując kolejno zagadki i rebusy właśnie podczas tej rowerowej wyprawy.

Czas przejazdu: 2-3 godziny

Scenariusz questu: Gębą stąd-1 (plik PDF)

Quest powstał w 2020 roku w ramach projektu Patriotyzm Jutra realizowanego przez Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” przy współpracy z Fundacją Questingu.

 

7. Historyczny Klimkiewiczów – woj. świętokrzyskie

Na siódmy miejscu questingowego rankingu 2020, znalazł się quest, który przybliża turystom dziedzictwo przemysłowe Ostrowca Świętokrzyskiego, opowiadając historie budynków i obiektów oraz ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój miasta i jego dzisiejszą tożsamość.

Czas przejścia: ok. 45 minut

Scenariusz questu: Historyczny Klimkiewiczów (plik PDF)

Quest powstał w 2020 roku w ramach projektu Patriotyzm Jutra „Hutniczy Ostrowiec” realizowanego przez Fundację Questingu.

8. Ocalić od zapomnienia – woj. podkarpackie

Bóbrka Kańczucka to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, w gminie Kańczuga. Urodził się tu major lotnictwa, pilot słynnego Dywizjonu 303 i narrator questu „Ocalić od zapomnienia”. Spacerując z nim po okolicy poznamy historię jego życia i odwiedzimy jego ulubione miejsca. Quest ten uplasował się na ósmym miejscu tegorocznego rankingu.

Czas przejścia questu: ok. 35 minut

Scenariusz questu: Ocalić od zapomnienia (plik PDF)

Quest powstał w 2020 roku w ramach projektu „Questing jako metoda partycypacji społecznej w małych środowiskach wiejskich na Pogórzu Dynowskim” finansowanego przez NIW, w ramach FIO 2020, w partnerstwie dwóch podmiotów: Fundacji Questingu oraz Fundacji Tradycyjna Zagroda.

 

9. W Kółko Jazy – woj. małopolskie

Osiedle Jazy położone jest we wschodniej części Niepołomic, na wschód od drogi krajowej nr 75. Jak mówią podania ludowe, nazwa osiedla, a wcześniej wsi, pochodzi prawdopodobnie od istniejących tu w przeszłości budowli hydrotechnicznych, które oddzielały tereny mieszkalne i uprawne od podmokłych meandrów rzeki Wisły. W obecnych granicach administracyjnych osiedla leżą dawne wsie, których historia sięga czasów średniowiecza. Do największych z nich należały Grobla, Jazy oraz Mszczęcin.

Trasa tego questu prowadzi do miejsc z ciekawą historią oraz do tych, z których pochodzą zasłużone dla historii Polski osoby.

Czas przejścia questu: ok. 90 minut

Scenariusz questu: W Kółko Jazy (plik PDF)

Quest został stworzony przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych.

 

10. Skarby Srokowa – warmińsko – mazurskie

Srokowo to gmina położona 20 km od Kętrzyna i 16 km od Węgorzewa, przy drodze wojewódzkiej nr 650. Skarby Srokowa, jego historia oraz ukryte w lesie pomniki przyciągnęły w tym roku wielu turystów lubiących aktywny odpoczynek na łonie natury.

Czas przejazdu: ok. 90 minut

Scenariusz questu: Skarby Srokowafront | środek (plik PDF)

Quest powstał w 2019 roku, w ramach Questingowego Projektu Współpracy dla Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Rybackiej Wielkie Jeziora Mazurskie przy współpracy z Fundacją Questingu.

Zamyka on ranking „Najpopularniejsze Questy 2020”.

Korzyści płynących z questowania jest wiele, ale najważniejszą z nich jest poznawanie zapomnianych miejsc, legend, historii, społeczności oraz budowanie tożsamości z danym regionem. Dzięki questom można samemu wcielić się w detektywa, który rozwiązuje zawiłe zagadki, poczuć się jak odkrywca, który poszukuje ukrytego skarbu.

Wybierzcie swoją questingową ścieżkę i dajcie się ponieść swojej wyobraźni i nowej przygodzie!

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!