Spacer po historii Olkusza

Olkusz, położony w sercu Jury Krakowsko Częstochowskiej, to kolebka polskiego górnictwa rud srebra i ołowiu. Dlatego Olkusz był nazywany Srebrnym Miastem. Trasy dwóch pieszych questów historycznych po olkuskiej Starówce są związane z bogatą historią miasta, a także eksploatacją i przerobem tych kruszców.  Pierwszy to quest „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”. Szlak tworzy osiemnaście wykonanych z brązu rzeźb olkuskich gwarków, czyli górników ustawionych na Starówce. Każda z rzeźb jest inna, opowiada bowiem inną historię. Gwarkowie trzymają w rękach różne narzędzia górnicze lub stoją w miejscach, gdzie przed wiekami mieścił się ratusz, sąd górniczy, waga miejska, czy olkuska mennica. Przy każdej z rzeźb jest tabliczka z informacją o historii miasta i olkuskiego górnictwa. Po szlaku oprowadza przeszło sto replik trojaków, czyli monet wybijanych w olkuskiej mennicy umieszczonych w chodniku. Można też wędrować szlakiem korzystając z aplikacji mobilnej, gdzie jest także specjalna wersja dla najmłodszych. Aby odpowiedzieć na pytania questu trzeba poświęcić godzinę na spacer po olkuskiej starówce. Warto przy tym uważnie czytać tabliczki informacyjne lub słuchać nagrań audioprzewodnika.

Drugi quest „Śladami herbów i gmerków olkuskich”, to spacer po olkuskiej Starówce śladami herbu miejskiego Olkusza. Herb miasta z górniczą kopaczką znany z pieczęci z 1386 roku jest jednym z najstarszych herbów miejskich w Polsce, gdzie występuje narzędzie pracy górników. Olkuszanie są dumni ze swego herbu, dlatego umieszczono go w wielu punktach miasta. Podobnie, jak gmerki, czyli swoiste herby olkuskich mieszczan. Questy powstały z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Punktu Informacji Turystycznej, gdzie można pobrać wydrukowane ulotki questów oraz otrzymać upominki za ich poprawne rozwiązanie.

Projekt „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”, znalazł się w finale prestiżowego plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2019” 🏆
Organizatorem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt w kategorii „EDUKACJA I MULTIMEDIA” znalazł się w gronie 15 najlepszych zgłoszeń do konkursu. Konkurencja była duża, bo udział wzięło aż 200 różnych organizacji.
Zachęcamy do udziału w głosowaniu 🙂  

 

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!