O czym szumią rokicińskie drzewa?

Rokiciny to gmina w woj. łódzkim położona na skrzyżowaniu dwóch dróg wojewódzkich nr 713 relacji Łódź – Opoczno i nr 716 relacji Piotrków-Trybunalski – Koluszki oraz na szlaku kolejowym Częstochowa – Koluszki.

Od początku swego istnienia Rokiciny były ważnym punktem komunikacyjnym, a od 1846 roku, kiedy powstała tu stacja kolei Warszawsko-Wileńskiej, intensywność przepływu ludzi i towarów zdecydowanie wzrosła, pozwalając jednocześnie na szybki rozwój tego regionu. Z różnych zakątków docierało tu pociągami wiele towarów przemysłowych, które później wozami konnymi przewożone były do leżących w pobliżu Łodzi i Tomaszowa.

Ze stacji PKP Rokiciny-Kolonia wyruszymy również na trasy dwóch nowych questów „Mowa kamieni”  i „O czym szumią rokicińskie drzewa – historia na kolejowym szlaku”. Powstały one z inicjatywy Stowarzyszenia OSP Łaznów przy współpracy z Gminą Rokiciny i Fundacją Questingu.

Pierwszy z nich jest questem rowerowym i przypadnie do gustu z pewnością tym wszystkim, którzy lubią spędzać wolny czas aktywnie na dwóch kółkach. Na questowiczów czeka aż 2,5-3,5 godzinna wyprawa w czasie, której będą mogli samodzielnie odkryć wiele ciekawych miejsc i historii związanych z przeszłością i teraźniejszością gminy Rokiciny. A jeśli ktoś odczuje już w nogach ilość przejechanych kilometrów z pewnością znajdzie na tej trasie również okazję do tego, by na dłużej się zatrzymać i odpocząć. Prawdziwym skarbem tego regionu jest bowiem przyroda i malownicze krajobrazy łączących się tu równin Niżu Środkowopolskiego i wzniesień Garbu Łódzkiego oraz rezerwatu jodłowego „Łaznów”.

Dla tych, którzy wolą jednak krótsze, piesze wycieczki przygotowaliśmy drugi quest pt. „O czym szumią rokicińskie drzewa – historia na kolejowym szlaku”. Jego narratorka zabierze Questowiczów na spacer po mieście i pomoże odnaleźć ślady minionych lat, kiedy działały tu zajazd poczty konnej i stacja kolei parowej.

Ulotki ze scenariuszami obu questów w wersji drukowanej znajdziecie poniżej:

O czym szumią rokicińskie drzewa 

Mowa Kamieni 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!