„Odkryj Tajemnice Krakowa” po raz trzeci z rzędu najpopularniejszym questem roku !
Wystarczy tylko mieć wygodne buty, coś do pisania i niezbędne wskazówki w formie scenariuszy pisanych rymem lub prozą, by móc ruszyć w poszukiwaniu ukrytego „skarbu”. Questing, bo o nim mowa, umożliwia zwiedzanie i poznawanie miejsc w zupełnie nowy, unikalny i jednocześnie bardzo bezpieczny w obecnych czasach sposób. Które z questingowych ścieżek biły rekordy popularności w 2021 roku?
Ze względu na rosnące zainteresowanie turystów baza questów ciągle się poszerza o nowe ścieżki o różnej tematyce i stopniu trudności. Questy tworzone są w największych miastach Polski i małych wioskach, w kompleksach turystycznych, muzeach, lasach czy też Parkach Krajobrazowych i obejmują swym zasięgiem już prawie całą Polskę. W tym roku turyści najchętniej wybierali questy historyczne i biograficzne, pełne mało znanych faktów, szczegółów i opowieści.
Na podstawie ich opinii oraz ilości pobrań z największej bazy questów w Polsce – www.questing.pl, podobnie jak w latach ubiegłych, został przygotowany ranking Najpopularniejszych Questów 2021 roku.
W TOP 10 znalazły się:
1.Odkryj Tajemnice Krakowa – woj. małopolskie
Podobnie jak w 2019 i 2020 zwycięzcą rankingu i zdobywcą tytułu Najpopularniejszy Quest w 2021 roku został historyczny quest „Odkryj Tajemnice Krakowa”.
Kierując się rymowanymi wskazówkami zawartymi w tym scenariuszu, rozwiązując kolejne zagadki i rebusy, mamy możliwość odkrycia sekretów grodu Kraka. Z pewnością, quest ten daje wszystkim okazję do dobrej zabawy i zdobycia sporej dawki wiedzy o czym świadczy jego nieustanna popularność. Wystarczy dobra spostrzegawczość oraz aplikacja odczytująca kody QR, by wyruszyć na fascynujący spacer po Krakowie.
Czas przejścia: 45-60 minut
Scenariusz questu: Tajemnice Krakowa (plik PDF)
Quest został stworzony w 2014 roku przez Fundację Questingu, w ramach projektu „Obywatelska Akademia Questingu”.
2.Śladami historii w Żydowskim Jarze – woj. świętokrzyskie
Nie zmienia się również popularność jednego z najstarszych polskich questów, przygotowanego we współpracy z twórcą questingu Stevenem Glazerem. Wędrówka po lessowym wąwozie Żydowski Jar pobudza wyobraźnię przenosząc nas miliony lat wstecz, kiedy to na terenie dzisiejszego Bałtowa znajdowało się jurajskie morze, a w jego okolicach mieszkały dryozaury, kamptozaury i celurozaury.
Scenariusz questu: Śladami historii w Żydowskim Jarze – front | środek (plik PDF)
Quest powstał w 2008 roku w ramach szkoleń Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”.
3.Codzienność generała – woj. pomorski
Trzecie miejsce w rankingu zajął quest, który zaprasza nas na spacer po Władysławowie. Jego narrator, tytułowy generał, zabierze nas do swoich ulubionych miejsc a dzięki jego opowieści dowiemy się jak w latach dwudziestych XX wieku po odzyskaniu niepodległości i dostępu do morza rozwijało się miasto. Gdzie można było wypić najlepsza kawę i jakie atrakcje przyciągały tu elity ze stolicy.
Czas przejścia: 50 minut
Scenariusz questu: Codzienność generała (plik PDF)
Quest powstał w 2021 roku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bursztynowy Pasaż LGD oraz Północnokaszubską Lokalną Grupą Rybacką w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie”.
4.Symbole przemysłowe Radomia – woj. mazowieckie
Radom znany jest nie tylko z inicjowania polskich zrywów i walk wolnościowych, ale również ze swojego ogromnego zaangażowania w rozwój naszego przemysłu, nauki i kultury.
To właśnie tu na początku XX wieku wybudowano pierwszą na terenie Królestwa Kongresowego elektrownię i zainstalowano elektryczne oświetlenie ulic, a w 1917 powstała pierwsza garbarnia, która dała początek naszemu przemysłowi skórzanemu i obuwniczemu. Włączenie Radomia do Centralnego Okręgu Przemysłowego pozwoliło natomiast na powstanie m.in. fabryki broni, fabryki telefonów, zakładów przemysłu tytoniowego, gazowni miejskiej czy linii kolejowej łączącej Radom z Warszawą.
Z jakich produktów słynął Radom? Można dowiedzieć się wędrując ścieżką questingową „Symbole przemysłowe Radomia”, która zajmuje w tegorocznym rankingu czwarte miejsce.
Czas przejścia: 60 minut
Scenariusz questu: Symbole przemysłowe Radomia (plik PDF)
Quest powstał w 2021 roku w ramach projektu „Radom atrakcyjny turystycznie” finansowanego z budżetu obywatelskiego, przy współpracy Fundacji Questingu, Urzędu Miejskiego oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu.
5.Krótka historia wyjątkowej postaci – woj. świętokrzyskie
Wędrując ze scenariuszem kolejnego questu po ulicach Ostrowca Świętokrzyskiego poznamy nie tylko imię i nazwisko jego bohatera, ale odkryjemy również związane z nim miejsca oraz historię najstarszego w mieście zabytku, browaru czy też tutejszego Rynku.
Czas przejścia: ok. 60 minut
Scenariusz questu: Krótka historia wyjątkowej postaci (plik PDF)
Quest powstał w 2021 roku we współpracy Fundacji Questingu z Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.
6.Wilkasy wczoraj i dziś – woj. warmińsko – mazurskie
Wieś Wilkasy leżąca 5 km od Giżycka, przy drodze krajowej nr 59 w kierunku Olsztyna i drodze wojewódzkiej nr 643 w kierunku Mikołajek, była szóstym najczęściej odwiedzanym przez Questowiczów miejscem w tym roku. Z pewnością do przyjazdu tu, kusi urok starych fotografii, możliwość spaceru po założonych w 1493 roku Wilkasach, poznanie historii tego miejsca oraz jej mieszkańców.
Czas przejścia: ok. 60 minut
Scenariusz questu: Wilkasy wczoraj i dziś – front | środek (plik PDF)
Quest powstał w 2019 roku, w ramach Questingowego Projektu Współpracy dla Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Rybackiej Wielkie Jeziora Mazurskie przy współpracy z Fundacją Questingu.
7.Moje życie, mój Radom – historia sławnego malarza – woj. mazowieckie
Na miejscu siódmym tegorocznego rankingu znalazł się quest związany również z Radomiem i jednym z jego znakomitych mieszkańców – Jackiem Malczewskim. Przedstawicielem symbolizmu XIX i XX w., cenionym na świecie i wielokrotnie nagradzanym malarzem, artystą i pedagogiem. Wyruszając na spacer ścieżką „Moje życie, mój Radom – historia sławnego malarza” poznamy dzieje tego znakomitego twórcy i związane z nim miejsca.
Czas przejścia: 40 minut
Scenariusz questu: Moje życie, mój Radom – historia sławnego malarza (plik PDF)
Quest powstał w ramach projektu „Radom atrakcyjny turystycznie” finansowanego z budżetu obywatelskiego, przy współpracy Fundacji Questingu, Urzędu Miejskiego oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu.
8.W Kółko Jazy – woj. małopolskie
Osiedle Jazy położone jest we wschodniej części Niepołomic, na wschód od drogi krajowej nr 75. Jak mówią podania ludowe, nazwa osiedla, a wcześniej wsi, pochodzi prawdopodobnie od istniejących tu w przeszłości budowli hydrotechnicznych, które oddzielały tereny mieszkalne i uprawne od podmokłych meandrów rzeki Wisły. W obecnych granicach administracyjnych osiedla leżą dawne wsie, których historia sięga czasów średniowiecza. Do największych z nich należały Grobla, Jazy oraz Mszczęcin.
Trasa tego questu prowadzi do miejsc z ciekawą historią oraz do tych, z których pochodzą zasłużone dla historii Polski osoby.
Czas przejścia questu: ok. 90 minut
Scenariusz questu: W Kółko Jazy (plik PDF)
Quest został stworzony przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych.
9.Czarne chwile w Łopuszce Wielkiej – woj. podkarpackie
Łopuszka Wielka położona jest w dolinie strumienia Łopuszanka, między malowniczymi wzniesieniami, które kryją wstrząsające historie rozgrywające się tu w czasie drugiej wojny światowej. Narratorem tego scenariusza jest ich naoczny świadek. Wędrując po okolicy wraz z jego opowieścią poznamy wyjątkowe i rzadko wspominane w naszej historii miejsca i fakty.
Czas przejścia: 30 minut
Scenariusz questu: Czarne chwile w Łopuszce Wielkiej (plik PDF)
Quest powstał w 2020 roku przy współpracy międzypokoleniowej grupy mieszkańców wsi Łopuszka Wielka, Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Kantego, Fundacji Tradycyjna Zagroda i Fundacji Questingu, w ramach projektu „Partycypacja wiejska: Międzypokoleniowe Rady Wsi na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowo-przyrodniczego”.
10.Drzewa widziały najwięcej – woj. pomorskie
Quest zamykający ranking dziesięciu Najpopularniejszych Questów 2021 zaprasza nas na spacer po Lesie Piaśnickim rozpościerającym się między Wejherowem a Krokową, miejscu wypełnionym ciszą i pamięcią o skrzętnie skrywanych wydarzeniach jakie rozegrały się tu między 1939 a 1940 rokiem.
Czas przejazdu/przejścia: 45 minut
Scenariusz questu: Drzewa widziały więcej (plik PDF)
Quest powstał w 2021 roku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bursztynowy Pasaż LGD oraz Północnokaszubską Lokalną Grupą Rybacką w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie”.
I tak doszliśmy do końca tegorocznego rankingu. Mamy nadzieję, że zachęci on Was do odwiedzenia tych miejsc (i nie tylko). Korzyści płynących z questowania jest wiele, ale najważniejszą z nich jest poznawanie zapomnianych miejsc, legend, historii, społeczności oraz budowanie tożsamości z danym regionem. Dzięki questom można samemu wcielić się w detektywa, który rozwiązuje zawiłe zagadki, poczuć się jak odkrywca, który poszukuje ukrytego skarbu. A do tego zdrowo i aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.
Wybierzcie swoją questingową ścieżkę i dajcie się ponieść swojej wyobraźni i nowej przygodzie!
Szczegółowe informacje: Questing.pl | FB- Questing wyprawa po skarb