Questing podbija polską turystykę
Ponad pół tysiąca ścieżek questingowych powstało w ostatnich latach w Polsce. Ścieżki dostępne są już w każdym województwie.
Questing przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych w 2009 roku. Jest to osobliwa gra terenowa, gdzie uczestnik otrzymuje specjalną ulotkę z mapą, w której znajdują się zapisane wierszem lub prozą wskazówki dotyczące trasy. Podążając za nimi, wykonuje zadania i rozwiązuje zagadki. Szarady są ściśle związane z danym terenem, jego kulturą czy historią. Narracja prowadzona jest w taki sposób, aby zaangażować turystę, zaciekawić go dziedzictwem kulturowym danego miejsca. Na końcu zdobywca odkrywa skarb – skrzynkę z pieczątką, poświadczającą rozwiązanie questu.
Dzięki temu, że większość questów powstaje przy udziale mieszkańców, samo stworzenie questu jest ciekawym narzędziem, pozwalającym zaangażować i zintegrować lokalną społeczność. Takie działanie pogłębia poczucie tożsamości i dumy ze swojego miejsca zamieszkania poprzez odkrywanie go na nowo. Ponadto ta forma turystyki jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego turysty, szukającego tańszej oferty, która jednocześnie jest oryginalna i atrakcyjna. Dostarcza im rozrywki, edukuje i pozwala, by wspomnienia związane z danym miejscem zostały na długo w pamięci.
W Polsce istnieje 468 ścieżek questowych*. Najwięcej – 90 tras powstało w województwie dolnośląskim. Drugie, pod względem ilości questów, jest województwo świętokrzyskie, gdzie istnieją 53 ścieżki. Z czternastu z nich można skorzystać w Bałtowie, który zyskał miano Polskiej Stolicy Qustingu, ze względu na największą ilość questów w jednej miejscowości. Na trzecim miejscu plasuje się województwo podlaskie z 42 nieoznaczonymi szlakami. Na czwartym województwo łódzkie z 36 questami, na piątym zaś województwo wielkopolskie – 35 questów. W województwie lubuskim i śląskim odnotowano po 34 questy, 31 ścieżek znajduje się województwie małopolskim, 30 w mazowieckim, 23 w warmińsko – mazurskim, po 15 questów istnieje w województwie lubelskim i podkarpackim. Na terenie województw: kujawsko – pomorskiego oraz pomorskiego – 10 questów. Na końcu uplasowały się: województwo opolskie – 6 questów i zachodniopomorskie – 4 questy.
Ze względu na bardzo duże zainteresowanie tą formą turystyki Fundacja Questingu realizuje projekt „Obywatelska Akademia Questingu”, który ma na celu wyszkolenie 32 osobowej, profesjonalnej kadry Trenerów Questingu z całej Polski – mówi Edyta Lenart, członek zarządu Fundacji Questingu.
Więcej informacji na temat questów na stronie www.questing.pl
*Dane pochodzą z publikacji „Raport z badania – analizy stanu questingu w Polsce jako aktywności wspierającej społeczności lokalne”